Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.10
novenyvedoszer.hu

Növényvédelem légi úton keresztül? Ezt tanulják az egyetemisták

2024.04.01

Európában eddig egyedülálló az akezdeményezés, miszerint atápanyag-utánpótláshoz szükséges mikrobiológiai termékeket drónnal juttatják ki azokon a területeken, ahová munkagéppel nem lehet eljutni. Vagyis a talajélet javítása ma már a levegőből is megtörténhet. Erről állapodott meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, valamint a Bio-Nat Kft. Az év elején történt bejelentést gyorsan tettek is követték, ugyanis az egyetem tangazdaságában évente megforduló 4-5 ezer hallgató a mindennapokban is hasznosítani tudja a leírt megállapodás részleteit.

Az együttműködés a gyakorlatban azt jelenti, hogy a regeneratív és az okszerű gazdálkodásról széles körben értesüljenek azok a hallgatók, akik az egyetemre jönnek. Olyan technológiákkal, talaj- és növényvédelmi eljárásokkal találkozzanak, amelyek a mai uniós irányelveknek és követelményeknek is megfelelnek. A drónok esetében ez azt jelenti, hogy modern környezetben, modern gépekkel és modern kijuttatási eszközökkel ismerkedhetnek a gyakorlatban. Umenhoffer Péter, a Bio-Nat Kft. cégvezetője azt emelte ki a megállapodásból, hogy évente 4-5 ezer hallgató fordul meg a MATE tangazdaságában, akiknek meg kell mutatniuk azt, hogy ezekkel az eszközökkel és a mikrobiológiai készítményekkel hogyan történik a kijuttatás.


-Nem is találhattunk volna jobb helyszínt, ha a készítmény kijuttatási körülményeit szeretnénk vizsgálni. Olyan fejlesztésről van szó többek között, amely endospórás szerkezettel rendelkezik és a csapadékvízből, vagy egy bemosódásból kiderülhet, hogy mennyire tudja segíteni a kijuttatás hatékonyságát. Azt is vizsgálnunk kell, hogy ha egy növény lombozatára juttatjuk ki, akkor a felszívódása hogyan történhet meg kedvezően -összegezte a szakember.
Eközben a jól bevált módszereket sem szabad feladni -folytatja Umenhoffer Péter, ugyanis a megváltozott körülményeknek megfelelően kell ezeket alkalmazni. Ha valaki napjainkban azt mondja, hogy a műtrágyázást teljes egészében el lehet hagyni, az még nem felel meg a valóságnak, bár vannak rá törekvések. Viszont vannak anyagok, amelyeknek a feltáródását, felszívódását és a talaj életet, így a humuszképződés javítását tudjuk biztosítani. Ezeknek a kísérleteknek a helyszíne nem is lehetne jobb helyen, mint az egyetemen, ahol a jövő nemzedékét képezik. Az unióval ha sok dologban van is vitánk, de abban nincs nézeteltérés, hogy a talaj védelme az első.

Gyuricza Csaba a MATE rektora az Európában eddig egyedülálló kezdeményezésről azt nyilatkozta, hogy például a permetszerek, növényvédő szerek és tápanyagok légi kijuttatása ezentúl a kedvezőtlen időjárási feltételek között is lehetővé válnak, vagy javíthatják a növénytermesztés hatékonyságát.



-Ez egy fontos feladat napjainkban, amikor a kritikus mennyiségben rendelkezésre álló víz hiányzik a talajból, akkor legyenek olyan mikrobiológia készítmények és termésnövelők, amelyek aszályos időszakban is használhatók. Magyar megoldások is vannak ezen a területen, és ezeket szeretnénk összekapcsolni a légi kijuttatással az egyetem tangazdaságában – kutatás-fejlesztés formájában. Olyan megoldásokat, technológiai módszereket dolgozunk ki, amelyek segítik a gazdálkodókat abban, hogy hatékonyabban termeljenek -hangoztatta a rektor.

A hallgatók életében ez a változás azt is jelenti, hogy amikor kikerülnek a gyakorlatba, akkor ezzel a tudással helytállhatnak a mindennapokban. Ebben a tekintetben a dróntechnológia, a digitális megoldások alkalmazása, az űrtechnológia jelenléte, vagy a klímaváltozáshoz alkalmazkodó technológiák használata és ismerete alapvető fontosságú és ha ezeket össze is lehet kapcsolni, az további lehetőséget jelent, hogy a legkorszerűbb módszereket ne csak megtanulják, hanem a gyakorlatban alkalmazni is tudják. 


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció


Kapcsolódó cikkek:


24. óra: így fordíthatjuk vissza a talajpusztulást

Foltosodás, belvizek, tömörödés, pocokinvázió. Folyamatos jelzések ezek, amelyek egyértelműen a talajpusztulás következményei. Egyre többen hangoztatják ezért azt, hogy a termőtalajaink 80-90 százalékban komoly problémákkal küzdenek, ugyanis az intenzív gazdálkodás miatt végleg kihasználtuk az elmúlt 30-40 évben a talajainkat, amelyek eljutottak arra a szintre, hogy a legkülönbözőbb módon figyelmeztetnek bennünket.


Ezeket is olvasta már?

Mospilan 20 SG, 4 grammos kiszerelésben ismét III. kategóriás

2024.04.25

Az egyik legnépszerűbb házikerti növényvédőszer, a Mospilan 20 SG, a 4 grammos (leveles) kiszerelésben ismét III. kategóriás lett. Tájékoztatta hírportálunkat Zsigó György növényorvos. Cikkünkben csatoljuk a 2024.április 24-i engedélyokiratát, a módosító határozatot....

100 hektárra elegendő növényvédő szert vont ki a hatóság

2024.04.03

Próbavásárlással „jutottak” 3,5 kg cirill betűs, valamint érvényes forgalomba hozatali és felhasználási engedéllyel nem rendelkező növényvédő szerhez egy magán...

Növekedhet a növényvédőszer használat, ha a szomszéd biogazda

2024.03.30

Bár a biogazdálkodás kétségkívül jót tesz a környezetnek, több ilyen szántóföld egymás mellett pedig segítheti a rovarirtás minimalizálását, a hagyományos gazd...

Ezek a változások az acetamiprid hatóanyagú készítményeknél

2024.03.18

Felhívjuk a figyelmet, hogy az őszi káposztarepce kultúrában engedélyezett acetamiprid hatóanyagú készítmények engedélyokirataiban változás történt!...

Újabb növényvédőszer kapott engedély kiterjesztést

2024.03.03

Továbbra is nagy igény van a gyógynövény kultúrákban engedélyezett készítményekre. A kiskultúrákban, így a gyógynövény ágazatban is, általános és évek óta me...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.