Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.04
novenyvedoszer.hu

A talajvizsgálat választ ad a további gazdálkodáshoz

2024.03.25

Teljesen mindegy, hogy az ország melyik részében gazdálkodunk, a talaj állapota feladatot ró a termelőkre a következő években. Gondoljunk csak a 2022-es aszályra, ami igazi tanulóév volt mindenkinek, amikor sokan szembesültek azzal, hogy egy ilyen szélsőséges helyzetben a talajok mennyire nem képesek vizet szolgáltatni. Ez a csapadék hiányára is visszavezethető, de gondolkodjunk el azon is, hogy vannak ősszel és télen is csapadékosabb időszakok, amelyeknek a nedvességét a talajban hosszabb időre is el tudnánk tárolni, de ez sok talaj esetében nem működik már megfelelően.
 
A kilátásokról és a teendőkről kérdeztük Berecz Sándort, a Calmit Hungária Kft. Mezőgazdasági Üzletágvezetőjét, aki az intő jelekhez sorolta még az M1-es autópályán tavaly keletkezett porvihart, amelynek oka a talajszerkezet romlása, aprózódása volt. -Ha a termőréteg kopik, mert a talaj szerkezete egyre inkább porózussá válik, akkor ezek a porviharok más helyeken is előfordulhatnak majd, de ez ellen lehet is tenni. Ez felhívja a figyelmet a talaj vízháztartásának a javítására egy átfogó, a talaj rendszerét minden tekintetben érintő lépés megtételével -hangoztatta a szakember.

 A kutatások kimutatták, hogy a gazdálkodók évtizedek óta csak a talaj felső 30 centiméteres részében gondolkodnak, holott a mélyebb rétegeket is érdemes lenne kihasználni. Ezért a klasszikus ásónyomnyi méret helyett valóban mélyebbre kellene tekinteni. Országszerte megsokasodnak hamarosan a talaj road show-k, amelyek a talajszelvényeken keresztül mutatják be azt, hogy milyen földön gazdálkodunk valójában. Ezeken az előadásokon kiderül, hogy az egyes rétegek tagozódása milyen hatással lehet egy-egy talajszerkezet kialakulására, a talajéletre, amelynek a tápanyagfeltárástól kezdve a növényegészségre gyakorolt hatása is fontos. Ha ezeket nem ismerjük, akkor nem tudunk felelősségteljes döntést hozni a szakember szerint. Így nem is lehet optimális talajjavítási megoldást választani.

Berecz Sándor azt javasolja, hogy mivel nem egyszerű a helyzet, ezért nem létezik csak az az út, miszerint abba kell hagyni a szántást, de az sem megoldás, hogy mindenképpen át kell térni a no-till technológiára. -Mindennek megvan az ideje és a módja -foglalja össze röviden a lényeget.

Hogy mi az, amin múlik a döntés, ahhoz elsőként meg kell nézni, hogy a gazdaság milyen növényfajtákat termeszt, milyen bevételt szeretne elérni, s ahhoz a talaj rendelkezésre áll-e. A repce, vagy szójatermesztőknek például azt kell megtudniuk, hogy mire képes a talaj?



A vizsgálati eredményekből kaphatjuk meg ehhez a választ, amikor a talaj kémiai állapotát látjuk. A talaj ph-értéke is árulkodó lehet: ha 5,5 alatti az értéke, akkor annak vannak a talajéletre vonatkozó hatásai, például a gombabetegségek fokozottabban fordulhatnak elő, mert a talajban évről-évre folyamatosan életben maradnak azok a szármaradványokon lévő gombafonalak, amelyek képesek megfertőzni a növényeket. A repcénél ugyanis nem mindegy, hogy a szárbetegségek előfordulnak-e nagy mennyiségben, vagy nem. A szója nagyon jól reagál, ha a talaj ph-értéke 6 fölötti, mert azzal másfél tonna termésnövekedést is nyerhetünk.
 
Ezekhez át kell néznünk azt, hogy az egyes talajművelési folyamatoknál, vagy a növénytermesztésnél a termésbiztonságot és a talaj termékenységet növelni tudjuk-e. Az ilyen helyekre megfelelő növényt kell keresni és a minőséget kell hozzárendelni a mennyiséghez. Ezért nem biztos, hogy mindenáron 100 hektárt kell bevetni a bevétel reményében.  


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció


Kapcsolódó cikkek:


24. óra: így fordíthatjuk vissza a talajpusztulást

Foltosodás, belvizek, tömörödés, pocokinvázió. Folyamatos jelzések ezek, amelyek egyértelműen a talajpusztulás következményei. Egyre többen hangoztatják ezért azt, hogy a termőtalajaink 80-90 százalékban komoly problémákkal küzdenek, ugyanis az intenzív gazdálkodás miatt végleg kihasználtuk az elmúlt 30-40 évben a talajainkat, amelyek eljutottak arra a szintre, hogy a legkülönbözőbb módon figyelmeztetnek bennünket.


Ezeket is olvasta már?

Megállt a túlzóan magas lakásárak emelkedése

2023.07.01

Lényegében megállt az új építésű ingatlanok áremelkedése a fővárosban, a tavalyi extrém drágulás után az utolsó negyedévben 1,3 százalékos emelkedést mért az Otthon Centrum. Az elemzésből az is kiderült, hogy a kerületek között még soha nem volt ekkora az árkülönbség....

Zöld az adu a zsugorodó ingatlanpiacon

2023.06.06

Bár a bérlemények és ingatlanfejlesztések piaca is volt már dinamikusabb, az egyes szereplők és helyszínek egyéni pályája, megtérülése nagyon különböző lehet ‒...

Ezt is megértük: eljött az alku ideje

2023.05.25

Az erősödő kínálati piacon kezdenek helyzetbe kerülni a vevők, az eladók lényegében egy éve trendszerűen egyre nagyobb árengedményre hajlandóak az ingatlan értékes...

Ilyen lakást lehet venni 30 millióért

2023.05.24

Elkészült az Otthon Centrum kimutatása, amely arra a kérdésre kereste a választ, vajon milyen ingatlan érhető el 30 millió forintért. A szakemberek valamennyi ingatlantí...

Ingatlanárak: másodikok vagyunk az unióban

2023.03.19

2022 harmadik negyedévében 21 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak Magyarországon. Budapesten egy téglalakás átlagos négyzetméterára már eléri az egymillió forinto...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.