Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.05
novenyvedoszer.hu

A növényvédőszer használat legfőbb kihívásai

2024.04.10

Magyarországon több mint négyezer szakember dolgozik a növényvédelem területén. A növényvédelem kulcsfontosságú a mezőgazdaságban, de a nem megfelelő gyakorlatok környezeti károkat okozhatnak. A uniós szabályozás változásai szintén kihívásokat jelentenek mind a növényvédőszer-gyártók, mind pedig a gazdálkodók számára. Továbbá a gyakori szerkivonások és az egyre bővülő „tiltó listák” mind olyan tényezők, amelyekre a magyarországi növényvédelemnek reagálnia kell a jövőben. Többek között ezekről a témákról beszélgetett a novenyvedoszer.hu munkatársa Hunyadi Istvánnal, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara (NMNK) elnökével, mivel a szakmai köztestület legfontosabb feladatai közé tartozik az információk közvetítése, a szakmai képviselet és a szakmai képzések szervezése.

- Mik az NMNK céljai és milyen fontosabb feladatokat lát el a szakmai köztestület a kamarai törvény alapján?

- A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara a 2000-res LXXXIV. törvény alapján működik; ez törvény jól meghatározza a szakmai köztestület célját és feladatait. A kamara célkitűzése: az önkormányzati elveken alapuló köztestületi formában való részvétel a növényvédelmi feladatok ellátásában. A köztestület szervezi és intézi a növényorvosi tevékenységhez kapcsolódó közfeladatokat, és támogatja a növényorvosokat abban, hogy hozzájáruljanak a mezőgazdasági termelés szakszerű és hatékony elvégzéséhez. Az NMNK elsődleges feladata a növényorvosi hivatás gyakorlásával kapcsolatos ügyek képviselete és a szakmai kar tekintélyének erősítése, valamint a tagok és testületeik általános szakmai érdekeinek védelme.

A kamara a kamarai törvény és az alapszabály alapján számos feladatot lát el.

Ezek közé tartozik például a szakmai főhatósággal (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, Nébih) és a szakpolitikával való együttműködés, a növényvédelemmel és növényorvosi tevékenységgel kapcsolatos jogszabályok előkészítésében való részvétel, valamint a tagnyilvántartás vezetése és a szakmát érintő információk közvetítése a tagságnak.

Emellett fontosnak tartja a köztestület az elektronikus növényorvosi vény rendszerének biztosítását és működtetését. Emellett további számos feladatot is rögzít az alapszabály, mint például a nem iskolai rendszerű képzések és továbbképzések megszervezését, valamint lebonyolítását, de a növényvédelmi előrejelzések készítése és közzététele szintén a teendők közé tartozik, valamint kiemelt terület még az együttműködés a növényvédelemért és növényegészségügyért felelős szervezetekkel - jegyzi meg Hunyadi István, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke.

Hunyadi István, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke

- Mekkora a hazai növényvédőszer-piac átlagos éves forgalma forintban és mennyiségben kifejezve? Milyen mértékűre becsülhető a hamisított, illetve az illegálisnak minősülő növényvédő szerek éves mennyisége Magyarországon százalékban, illetve tonnában kifejezve?

- A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara nem gyűjt adatokat a növényvédő szerek piacáról, csak közvetett információkkal rendelkezik. A rendelkezésre álló források, mint a Nébih szerforgalmi jelentései és az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) tanulmányai alapján megállapítható, hogy 2022-ben a végfelhasználóknak értékesített növényvédő szerek nettó árbevétele 151 milliárd forintot tett ki, ez mennyiségben pedig valamivel több mint 26 ezer tonna értékesítését jelentette.

A hamisított és illegális készítményekkel kapcsolatban becslésekbe bocsátkozni merész feladat lenne. Az viszont tény, hogy a probléma létezik, hogy ezek a termékek jelen vannak a piacon, és komoly problémát jelentenek. A pontos adatok hiányában nehéz százalékos arányt vagy tonnában kifejezett értéket megadni a hamisított és illegális növényvédő szerekre vonatkozóan.

- Milyen szerepet játszik a kamara a növényvédő szerek engedélyezési folyamatában? Volt-e lehetősége a kamarának szakmai véleményezésre a Helyes mezőgazdasági és környezeti állapot (HMKÁ) kialakításánál? Véleményezheti-e az uniós tiltólistákat a köztestület? Tehet-e konkrét lépéseket, ha nem ért egyet az uniós elképzelésekkel?

- A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara nem játszik szerepet a növényvédő szerek engedélyezési folyamatában, mivel ez hatósági feladat, amelyet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal  Növényvédelmi és Borászati Igazgatósága lát el. A kamara nincs befolyással a folyamatra, és nem gyűjt adatokat az engedélyezési eljárásokról vagy várható készítményekről.

Arra tehetünk javaslatot, hogy egyes kultúrákban, ahol technológiai hiátusok nehezítik a növényvédelmi szakemberek dolgát, milyen hatóanyagokat, készítményeket tartana az NMNK szükségesnek. Különösen égető ez a kérdés az úgynevezett kiskultúrák esetében, ahol nagyon szegényes a rendelkezésre álló hatóanyag-paletta.

A kiskultúrák növényvédelmi helyzetének javítására külön munkacsoport is alakult pár éve. A munkacsoportban részt vesznek a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK, a Növényorvosi Kamara, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint az engedélyező hatóság és a gyártók képviselői, akik a felmerülő problémákra közösen próbálnak megoldást találni. A hatóság a javaslatokat és az engedélyezéshez szükséges adatokat megvizsgálva dönt az egyes készítmények engedélyokiratának kiterjesztéséről. A munkacsoport munkájának köszönhetően az elmúlt években számos készítmény engedélyokirata került kiterjesztésre, sok kiskultúrában bővült a károsítók elleni védekezési lehetőségek száma.


 

A Helyes mezőgazdasági és környezeti állapot (HMKÁ) kialakításánál a kamara számára lehetőség nyílik a szakmai véleményezésre. Bár a véleményeket nem biztos, hogy mindig figyelembe veszik a döntéshozók, de az NMNK részt vesz az előírások kialakításában és szakmai javaslatok megfogalmazásában.

Az uniós tiltólistákat (a tiltás nem uniós elvárás – jegyezte meg Hunyadi István –, „ez egy magyar kreálmány, ami fejében támogatásokat kapunk”) illetően a kamara véleményezheti azokat és megfogalmazhat javaslatokat. Azonban az elmúlt években a hatóanyag-kivonások miatt felmerült az igény a tiltólisták leváltására vagy módosítására.

A kamara ismerteti a szakmai álláspontját, és részt vesz az új szabályozási megoldások kidolgozásában, például a pozitív listás rendszer megfontolásában.

- Az unióban zajló zöldítési folyamat „vadhajtásai” veszélyeztethetik-e az élelmezésbiztonságot? Az egyre fokozottabban előtérbe kerülő biotermesztéssel biztosítható-e a növekvő népesség tömegáruval történő ellátása?

- Az Európai Unióban zajló zöldítési folyamatok, bár alapvetően üdvözlendőek, számos kihívást vetnek fel az élelmiszer-biztonság és az önellátás terén. Az uniós döntéshozók néha úgy tűnhetnek, hogy az élelmezésbiztonság és az önellátás kevésbé fontosak számukra, mint a környezetvédelem. A jelenlegi trendek azt sugallják, hogy az uniós politikusok inkább arra törekednek, hogy minél zöldebbnek tűnjenek, még akkor is, ha ez néha az élelmezésbiztonságot veszélyezteti.

A zöldítési intézkedések hosszú távú hatásai egyelőre megjósolhatatlanok, mindenesetre úgy tűnik, hogy az élelmiszer-biztonság megtartása és az önellátás képességének megőrzése hátrébb sorolódik a döntéshozók gondolkodásában, úgy vannak vele, ami kell, megvesszük máshonnan. Ez különösen problémás lehet, mivel a világ népessége folyamatosan növekszik, és nem biztos, hogy mindig lesznek elérhető külső források az élelmiszer-ellátás fenntartásához.

A biotermesztés egyre népszerűbbé válik, de kérdéses, hogy ezzel biztosítható-e a növekvő népesség tömegáruval történő ellátása.

A biotermesztésnek magasabb hozamokra és alacsonyabb termelési költségekre van szüksége ahhoz, hogy hatékony alternatívát jelentsen a konvencionális mezőgazdasági módszerekhez képest.

Vagyis: úgy gondolom, a legfontosabb ebben a kérdésben a tömegáru fogalma, ami párosul az olcsóval, a megfizethetővel. Az öko-bio gazdálkodásból származó termékek viszont általában magasabb áron kerülnek piacra, és ez a fogyasztók nagy részének árérzékenységével párosul. Emellett a bio- vagy ökológiai módszerekkel előállított termékek alacsonyabb hozamokat eredményezhetnek, és a termőföld korlátozott mennyiségű.

E kérdéskör sokszínűségét jelzi, hogy az integrált termesztés, ahol a kémiai védekezés csak egy kis szelete a technológiának, lehetővé teszi a biztonságos és megfizethető áruk előállítását nagy mennyiségben. Ezen megközelítés révén a fenntartható növényvédelem mellett lehetőség nyílik az élelmiszer-biztonság és az önellátás megőrzésére is.

 


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció


Kapcsolódó cikkek:


100 hektárra elegendő növényvédő szert vont ki a hatóság

Próbavásárlással „jutottak” 3,5 kg cirill betűs, valamint érvényes forgalomba hozatali és felhasználási engedéllyel nem rendelkező növényvédő szerhez egy magánszemélytől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei márciusban. Az akciót további ellenőrzés követte Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. Végül több mint 30 kg kockázatosnak számító növényvédő szert vont ki a forgalomból a hatóság.

Növekedhet a növényvédőszer használat, ha a szomszéd biogazda

Bár a biogazdálkodás kétségkívül jót tesz a környezetnek, több ilyen szántóföld egymás mellett pedig segítheti a rovarirtás minimalizálását, a hagyományos gazdálkodás esetében fordított lehet a hatás – derült ki egy friss kutatásból. A Science szaklapban megjelent tanulmány szerint az ökológiai gazdálkodás jelentősen befolyásolja a szomszédos területeken felhasznált növényvédő szerek mennyiségét.

Termésnövelők, növényvédő szerek. Itt a változás

A termésnövelő anyagokkal kapcsolatban az engedély-tulajdonosoknak, a kereskedőknek és a vásárlóknak is jelentős változásokat hozott az idén életbe lépett új jogszabály. A gazdaboltok hatósági ellenőrzései leegyszerűsödnek, a vásárlóknak sem kell az termékek címkéjén pl. az engedély hatályát keresgélni. Bemásoltam a NÉBIH március 18-i ismertetőjét, melyben az aláhúzásokkal emelem ki a legfontosabbnak ítélt részeket - tájékoztatja a novenyvedoszer.hu -t Zsigó György, növényorvos.


Ezeket is olvasta már?

Megállt a túlzóan magas lakásárak emelkedése

2023.07.01

Lényegében megállt az új építésű ingatlanok áremelkedése a fővárosban, a tavalyi extrém drágulás után az utolsó negyedévben 1,3 százalékos emelkedést mért az Otthon Centrum. Az elemzésből az is kiderült, hogy a kerületek között még soha nem volt ekkora az árkülönbség....

Zöld az adu a zsugorodó ingatlanpiacon

2023.06.06

Bár a bérlemények és ingatlanfejlesztések piaca is volt már dinamikusabb, az egyes szereplők és helyszínek egyéni pályája, megtérülése nagyon különböző lehet ‒...

Ezt is megértük: eljött az alku ideje

2023.05.25

Az erősödő kínálati piacon kezdenek helyzetbe kerülni a vevők, az eladók lényegében egy éve trendszerűen egyre nagyobb árengedményre hajlandóak az ingatlan értékes...

Ilyen lakást lehet venni 30 millióért

2023.05.24

Elkészült az Otthon Centrum kimutatása, amely arra a kérdésre kereste a választ, vajon milyen ingatlan érhető el 30 millió forintért. A szakemberek valamennyi ingatlantí...

Ingatlanárak: másodikok vagyunk az unióban

2023.03.19

2022 harmadik negyedévében 21 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak Magyarországon. Budapesten egy téglalakás átlagos négyzetméterára már eléri az egymillió forinto...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.