Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

Földigiliszták szerepe a növényvédelemben

2024.04.29

Az ÖMKi legújabb kiadványából - Földigiliszták az egészséges talaj hírnökei - a gazdálkodók megismerhetik, hogy a különböző mezőgazdasági gyakorlatok, mint a talajművelés, a tápanyagutánpótlás és a növényvédelem, milyen hatással vannak ezekre a fontos élőlényekre. Cikkünkben kiemelten a földigiliszták növényvédelmi szerepét foglaljuk össze a tanulmányban leírtak szerint.

A földigiliszták a legtöbb talajban előfordulnak a talaj élő biomasszájának akár 80%-át képviselhetik. Hazánkban a földigiliszták 60 faja fordul elő. Legismertebb hazai fajunk a közönséges földigiliszta (1.ábra Lumbricus terrestris).

Pozitív hatás a növényekre

A földigiliszták a talajtulajdonságok megváltoztatásával jótékony hatással vannak a növények tápanyag és vízellátására és a növények ellenállóképességét is fokozzák.

A földigiliszták járatai nemcsak a talaj szerkezetét javítják, hanem az általuk képzett járatokat a növényi gyökerek is használják. A közönséges cickafark esetében például megfigyelték a kutatók, hogy a növények gyökerei előszeretettel foglalják el a földigiliszta járatait, ahol a földigiliszta-ürülék miatt feltehetően magas szintű a tápanyagok elérhetősége.

A földigiliszta ürülék révén ammónia szabadul fel, ami stimulálja a baktériumok nitrifikációs tevékenységét, így növelve a nitrogén elérhetőségét a növények számára. 

Természetes trágyázó tatásuk a terméshozam növekedéséhez vezet.

Növényvédelmi szerep

A földigilisztáknak egyszerre van fontos szerepe a növények növekedésének serkentésében és a növények védelmében. Az elmúlt években számottevő bizonyíték érkezett arra vonatkozóan, hogy a giliszták és a vermikomposzt (olyan komposzt, amely kialakulása során jelentős lebontó tevékenységet folytatnak a földigiliszták) képes megvédeni a növényeket a különféle kártevőktől és kórokozóktól azáltal, hogy elriasztja vagy elnyomja azokat. Képes biológiai ellenállóképességet kiváltani a növényekben a károsítók leküzdése érdekében, vagy közvetlenül elpusztítani a kórokozókat, kártevőket. 
Hatással van a növények növekedését elősegítő és az antibiotikum-termelő mikroorganizmusokra, így szerepet játszhat a kórokozók visszaszorításában. 

A tanulmányok azt is kimutatták, hogy a vermikomposzt használata a termesztés során gátolta a talajeredetű betegségek kifejlődését.

A giliszták által kiürített egyes baktériumok (Acinomycetes) a vermicastban olyan anyagokat termelnek, amelyek elpusztítják a növénykórokozó gombákat, például a Fusarium nemzetség tagjait. 

Egy másik tanulmány megerősítette, hogy a vermikomposzt alkalmazása csökkentette az Acalymma vittatum, Diabotrica undecimpunctata levélbogarak és a Manduca quinquemaculata hernyók kártételét paradicsomon üvegházban és szántóföldön egyaránt. 

A tanulmányok statisztikailag szignifikáns egyedszámcsökkenésről számoltak be a növénykárosító ízeltlábúak (levéltetvek, viaszos pajzstetvek, takácsatkák) esetében, és ezt követően látható volt a kártétel csökkenése paradicsomon, paprikán és káposztában a kísérletek során 20% és 40% vermikomposzt hozzáadásakor.

Számos tanulmány szerint a földigiliszták csökkentik a fonalféreg fertőzést is.

A paprikával, paradicsommal, szamócával és szőlővel végzett szabadföldi kísérletekben a növényparazita fonalférgek jelentős visszaszorulását tapasztalták vermikomposzt alkalmazásakor. 

A teljes kiadvány elérhető és letölthető az alábbi linken, az ÖMKi hivatalos honlapjáról:

https://biokutatas.hu/hu/webshop/item/173/foldigilisztak-az-egeszseges-talaj-hirnokei?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR1ZxynLf5DJTgbFVyNVpyGjo6CougQeDJ1VJujl08Ur9-uF2JD4boJNUvg_aem_Ae-hCUI1Nnop_pqUq1dWb0woCZKC0lCWK8Xi89ch27s4OyQQNmCRxg67aEu_nbKI8X6nrGK9NDgPDPEibx9_JvfC

 

Ezeket is olvasta már?

Akár önellátók is lehetnénk hagymatermesztésben

2024.05.18

Idén jó előjelekkel indul a vöröshagyma szezonja, hiszen a korai felmelegedés olaszországi körülményeket tudott biztosítani a növénynek. Vetésforgónál a hagyma mellett jól társítható a burgonya és a gyökérzöldségek, hiszen ezeknek a betakarítási folyamataiban – így a gépesítésben – nagyon nagy a hasonlóság. Ezekkel a növényekkel növelni lehet a gazdaságosságot és a piacra jutást. S hogy valóban hazai földben termett hagymát vásároltunk-e, ahhoz egy jó tanáccsal szolgál a szakember: barna színűnek kell lenni a külső páncélnak, mert a holland például sárgásabb. Összességében tehát jó hír, hogy növekedhet a hagyma vetésterülete itthon, ebben a zöldségben igazán van lehetőség, ám csak öntözési lehetőséggel együtt. Akár önellátók is lehetnénk és a magyar földben termett vöröshagyma igen jó minőséget képvisel. A földön, ha van rá lehetőség még a gyomirtás is automatizálható. A világ hagymafogyasztása- és igénye ráadásul folyamatosan nő. ...

Baktériumok és gombák támadják a diófákat

2024.05.18

Eddig szépen fejlődtek a diófák. Azonban a május 12-én körbejárt fiatal fán már valamelyik baktériumának és a gnomónia gombájának a tüneteit is megtaláltam. - hí...

Ettől a gombától pöttyös a kajszi és lyukacsosak a levelek

2024.05.17

A kajszin, a szilván, a cseresznyén és a mandulán is erősödik a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a fertőzése. - írja legújabb növényvédelmi elő...

Nincs más választás aszály ellen: öntözni kell

2024.05.17

Hazánkban az öntözési beruházások az agráriumon belül talán a legkomolyabb fejlesztésnek számítanak, amelyeknek a vége látványos megtérüléssel zárulhat. A termel...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly raj...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.