Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

Ezért érdemes batáta termesztésével foglalkozni

2024.04.29

Batáta, vagy burgonya? Sok termelő és fogyasztó teszi fel ezt a kérdést az utóbbi időben. Előbbiek szívesen áttérnének a batátára, és adnák fel végleg a burgonyát. Utóbbiak pedig örömmel látják a tányérukon. A kettő között van az igazság: habár a batáta szépen szorongatja a burgonya piacát, de a sokféleség jegyében nem szabad lemondani róla, mivel jól elférnek egymás mellett. A batáta ültetés május közepén kezdődik és június elejére fejeződik be, de már szeptember elején szedhető, és október végére fejeződik be a betakarítása. A sok előnye közül az egyik az, hogy eltárolható akár egy évig is, viszont februárra kifut a készlet.

 Sokan tértek át a parikatermesztésről a batáta termesztésére – elsősorban a Homokhátságban. A térségben gazdálkodók gyorsan képesek értékesíteni a termést átlagban ötszáz forintért kilónként. A sárgahúsú a legismertebb, azért is, mert erről azonosítják be a legöbben az édesburgonyát. Orvosok, dietetikusok állítják, hogy egészséges is, sőt van, aki azt mondja, egészségesebb, mint a hagyományos burgonya. Vajon képes-e kiszorítani, vagy legalábbis megszorongatni a krumplit a batáta, amelynek a termesztése sok kézimunkát igényel és igazi hazája a Homokhátság.

Ez is érdekes lehet a témával kapcsolatban:
https://novenyvedoszer.hu/novenyvedelmi-tanacsok/a-vasarlok-kedvenceve-lepett-elo-a-batata
 
 A hazai termesztők még igen kis területen foglalkoznak az ázsiai eredetű növénnyel. Kétszáz hektár körül van a batáta termőterülete, amelynek nagy része a Dél-Alföldön található, mivel az ottani klíma és a homok nagyon alkalmas a termesztésére. A termesztők száma megszaporodott az elmúlt években, viszont az egyiptomi és más országokból érkező batátaimport elvette a kedvüket a hazai termesztőknek, mert azok olcsóbbak. A keresletnövekedés hatására kezdtek el az importőrök dolgozni, ez az oka a sokkal több import zöldségnek. Eddig még minden termelőnek sikerült időben eladni a batátáját, tehát nem voltak beszorult készletek, a magyar batátára volt kereslet az import ellenére is.

Váraljai László ásotthalmi gazda szerint az egyiptomi batáta valóban olcsóbb, ugyanakkor az amerikainak felment az ára, ezáltal kiszorult a piacról, és átmeneti zűrt is okozott az említett egyiptomi batáta, de a hazai termést még így is sikerül jól eladni.
 
Az egyiptomi szezonalitás termék, amelynek köszönhetően ha kifut, a hazai újra jobban előtérbe kerül. Jól tárolható is a batáta, ami az értékesítést is megkönnyíti.
 

Váraljai Dénes volt az a termelő, aki Laoszból behozta Magyarországra a batátát és meghonosította. Fia, Váraljai László öt hektáron termeszt édesburgonyát és szaporító anyaggal is ellátja a termelőket Ásotthalmon.
 
A meleget szereti a batáta, tehát trópusi növényként igényli is. A meleg éghajlaton az esős időszak végén kezdik ültetni és a száraz évszakra esik a tenyészidőszak nagy része. Ezt Ásotthalmon úgy oldják meg, hogy az ültetést követően öntöznek, majd utána nem igényel sok csapadékot a batáta. A külső része érzékeny, ezért felszedés előtt érdemes a talajt szárítani a szakember szerint.
 
Korábban erről is írtunk:
https://novenyvedoszer.hu/novenyvedelmi-tanacsok/az-aszaly-ellen-az-uj-csodaszer-az-edesburgonya

A batáta nagyon népszerű a kistermelők körében, akik ezrével jelentkeznek pár tő palántáért, ugyanakkor a termelés zömét a nagyok adják. Száz-kétszáz nagyobb termelő van, akik már a piacra termelnek, de növekszik az érdeklődés mind a kereslet, mind pedig a kínálat oldalán.          


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció

Ezeket is olvasta már?

Akár önellátók is lehetnénk hagymatermesztésben

2024.05.18

Idén jó előjelekkel indul a vöröshagyma szezonja, hiszen a korai felmelegedés olaszországi körülményeket tudott biztosítani a növénynek. Vetésforgónál a hagyma mellett jól társítható a burgonya és a gyökérzöldségek, hiszen ezeknek a betakarítási folyamataiban – így a gépesítésben – nagyon nagy a hasonlóság. Ezekkel a növényekkel növelni lehet a gazdaságosságot és a piacra jutást. S hogy valóban hazai földben termett hagymát vásároltunk-e, ahhoz egy jó tanáccsal szolgál a szakember: barna színűnek kell lenni a külső páncélnak, mert a holland például sárgásabb. Összességében tehát jó hír, hogy növekedhet a hagyma vetésterülete itthon, ebben a zöldségben igazán van lehetőség, ám csak öntözési lehetőséggel együtt. Akár önellátók is lehetnénk és a magyar földben termett vöröshagyma igen jó minőséget képvisel. A földön, ha van rá lehetőség még a gyomirtás is automatizálható. A világ hagymafogyasztása- és igénye ráadásul folyamatosan nő. ...

Baktériumok és gombák támadják a diófákat

2024.05.18

Eddig szépen fejlődtek a diófák. Azonban a május 12-én körbejárt fiatal fán már valamelyik baktériumának és a gnomónia gombájának a tüneteit is megtaláltam. - hí...

Ettől a gombától pöttyös a kajszi és lyukacsosak a levelek

2024.05.17

A kajszin, a szilván, a cseresznyén és a mandulán is erősödik a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a fertőzése. - írja legújabb növényvédelmi elő...

Nincs más választás aszály ellen: öntözni kell

2024.05.17

Hazánkban az öntözési beruházások az agráriumon belül talán a legkomolyabb fejlesztésnek számítanak, amelyeknek a vége látványos megtérüléssel zárulhat. A termel...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly raj...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.