Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.05
novenyvedoszer.hu

Így védekezzünk a bundásbogarak ellen

2024.04.02

Ebben az évben is megjelentek a bundásbogarak a kertekben a tavaszi virágzással együtt. A bundásbogarak a virágokat szeretik, ezeket fogyasztják, tehát kizárólag a virágzás időszakában jelennek meg. Így éppen ez jelenti a nehézséget, mivel a virágzó kultúrákban szem előtt kell tartanunk a beporzó rovarok biztonságát is. Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a bundásbogarakról és sorra vesszük a lehetséges védekezési módokat is.

A bundásbogár (Tropinota hirta vagy Epicometis hirta) a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjébe, a ganajtúrófélék (Scarabaeidae) családjába tartozó rovarfaj. Nagyjából téglalap alakú, 8–13 mm hosszú, feketésszürke színű bogár. Egész teste fehéres-sárgás szőrökkel sűrűn borított. Szárnyfedőinek alapszíne fekete, rajta egyedenként különböző számú és elhelyezkedésű fehéres-sárgás foltok vannak.

Bundásbogár madárbirs virágon (www.ng24.hu)


Hogyan károsít a bundásbogár?

Kiemelten fontos tudni, hogy a bundásbogár esetében csak az imágó=bogár a kártevő. A lárva korhadékon él, de ritkán a gyökereken is károsít. Minden virágzó növényen megjelenhet. Rajzásának kezdete márciusra tehető. Először a virágzó növények közül az alacsonyabbakat választja. Kárt a porzó és a termő kirágásával okoz. Igaz, eközben a megporzásban is részt vesz, de ez a haszna elenyésző az okozott kárhoz képest. Gyümölcstermő növényeinket, bokrainkat, elsősorban a bogyósokat szívesen látogatják a bogarak, akár tömegesen is. 

Az imágók intenzív repülését a déli órákban figyelhetjük meg. Száraz, meleg időjárásban, főleg virágzó ültetvényekben különösen nagy kárral számolhatunk.

http://www.ng24.hu/


Védekezési módok a bundásbogarak ellen

Bundásbogarak esetében is nagyon fontos a megelőzés, így a lemosó permetezés fontossága. Azt javasoljuk, hogy legyen benne a növényben a permetezőszer már virágzás idején, mivel virágzáskor már nem permetezhetünk mindenféle szerrel.

A virágzás idején repülő méhek védelmében méhkímélő technológiát alkalmazzunk. Ez két részből tevődik össze: méhekre nem jelölésköteles rovarölő szerrel és az alkonyati órákban permetezzünk. A bundásbogár életmódja – a délutáni órákban már a talajszintre húzódik – a második elem alkalmazását nem teszi lehetővé. Jelen ismereteink szerint a Mospilan (Spilan) alkalmazható a virágzó kultúrákban a bundásbogár ellen. - tette közzé dr. Varga Mária szaktanácsadó a gazdabolt.hu oldalon.


Vegyszermentes védekezés a bundásbogár ellen

Azt kell elérnünk, hogy minél kevesebb kifejlett bogár tudjon behúzódni a talajrepedésekbe hidegebb időben, ha ezt meg tudjuk oldani, akkor a bogarak más helyet fognak keresni, és továbbállnak a kertünkből. Ezt mulcsozással is el tudjuk érni, a mulcs segít abban, hogy gyérítsük az állományt – ezt azonban már ősszel meg kell tennünk! 

Ha ősszel nem tettünk meg semmit, akkor tavasszal kell cselekednünk. Ha észrevesszük a bundásbogarakat, akkor gyűjtsük őket össze. Használhatunk csalomoncsapdákat, viszont ezek nemcsak a bundásbogarakat fogják meg, hanem a többi bogarat is, ráadásul 3-4 hét elteltével már nem fejti ki a megfelelő hatást.

A gyűjtéshez használjunk kékszínű vizes csapdát, kékszínű vödröt, tálat, ebbe tegyünk vizet. A bundásbogarak imádják a kék színt, vonzza őket, a vízben pedig nem képesek túlélnek, megfulladnak. A vízbe tehetünk még ánizsteát, vagy narancsolajat, ezek fokozzák a csali hatását. - olvasható az https://www.agraroldal.hu/bundasbogar_img-1.html korábbi cikkében.

 

 


Kapcsolódó cikkek:


Monília, levéltetű, lisztharmat: ezek az aktuális kihívások

Ez az az időszak, mikor minden csőstül jön. Rovar kártevők, gombás betegségek egyszerre támadják a kiskerteket. Ismét szükségszerű elővenni a permetezőt.

Szabad, lehet-e virágzásban permetezni?

A beporzást segítő rovarok, többek között a méhek, tevékenysége nélkülözhetetlen, nélkülük számos növény nem fejleszt termést. Termesztett növényeinknél előfordulnak olyan helyzetek, amikor a virágzó növényeket vagy magát a virágzatot kártevők vagy kórokozók támadják meg, veszélyeztetve a termések kifejlődésének lehetőségét. Ilyen indokolt esetekben, körültekintéssel végzett kémiai kezelésekkel szabad csak beavatkozni.


Ezeket is olvasta már?

Kajszitermesztés: milyen fajta jó fagy ellen?

2024.05.05

Tavaly az elmúlt évek legnagyobb fagykárát szenvedték el a kajszitermelők, az idei év azonban idáig jól alakul. Az elmúlt években mindig volt kisebb-nagyobb fagykár, vagy országos, vagy pedig európai szinten. Az idei év azonban nagyon meglepő volt annak ellenére, hogy február végén erőteljes virágzásba kezdett a kajszibarack és a kötődése is jó lett. A március eleji virágzás pedig soha nem jelent jót a termesztők szerint, de erre az idei év rácáfolt. Jó, közepes termésre van kilátás. Sokan védekeztek megfelelő eszközökkel, de elsősorban azért, hogy biztosra menjenek. Olyan mértékű lehűlés végül nem volt, ami indokolttá tette volna a nagyobb előkészületeket. Az időjárás azonban továbbra is kiszámíthatatlan, a megoldás hosszabb távon egy átgondolt fajtatelepítés lenne. Erre figyelmeztet Gara Miklós családi gazdálkodó, a Balaton-Ker-Tész Szövetkezet egyik igazgatója, aki azt hangsúlyozza: minden fajtának az érési ideje, a mérete a meghatározó a termelés során. Azokban az esztendőkben, amikor ezek a fajták elhalnak, akkor nem jelennek meg a piacon. A fajtakutatás, a fajta ismerete is ide tartozik, tehát nem elég csak az, hogy mit látnak a szomszédban....

Szedd magad Eper! Itt a 2024-es országos lista

2024.05.04

Május elejétől bő egy hónapon keresztül lehet szedni a szabadföldi epret a Szedd magad! kertekben. A legtöbb helyen bőséges termés várható. Cikkünkben mutatjuk az ors...

Támad a levéltetű. Hogyan védekezzünk ellenük?

2024.05.03

Ki ne ismerné az apró, 1-2 mm-es, törékeny testű, gyakran szárnyakkal rendelkező levéltetveket? A levéltetvek tavasszal, a természet ébredése, a zöld hajtások kifejl...

Palántaültetési szezon: erre figyelmeztet a növényorvos

2024.05.03

A profi termesztőknek egyértelmű a dolog, hogy hova, milyen palántát érdemes ültetni, de vannak a kisebb kerttel rendelkezők, akik szeretnék előtte kikérni a szakember t...

Beérett a fóliás eper: olcsóbb, mint tavaly

2024.05.02

Megjelent a hazai fűtetlen fólia alatt érlelt eper is az üzletekben és a piacokon. Kilóját 2400 forintért kínálják, jellemzően félkilós kiszerelésben árulták péld...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.