Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.05
novenyvedoszer.hu

A mandula károsítói és növényvédelme

2024.04.07

A mandula a mediterráneum és a szubtrópusi övezet tipikus növénye. A világon a mandula a legjelentősebb mérsékelt égövi csonthéjas gyümölcsfaj, világtermelése meghaladja az évi 2 millió tonnás termésmennyiséget. A világ mandulatermésének feléért az Amerikai Egyesült Államok felel, ezt követi Spanyolország és Olaszország. A gyümölcs magas energiatartalma az 52% körüli olaj, 7%-os szénhidrát és körülbelül 28%-os fehérjetartalomnak köszönhető. -olvasható megyeriszabolcskerteszete.hu blogján.

A mandula termése igen gazdag B – és E vitaminokban. A mandulát elsősorban édes-és cukrászipari alapanyagként használják fel, emellett viszont népszerű a sós mandulaként, vagy kandírozott gyümölcsként történő árusítása is. A mandulaolaj értékes gyógyszer és kozmetikai alapanyagnak számít.
 

A mandula legfontosabb betegségei és az ellenük javasolható védekezési lehetőségek

A mandula ventúriás varasodása – Venturia carpophila

Betegség, tünetek: A mandula ventúriás varasodása a mandula levelét, hajtását és gyümölcsét megtámadó gombás betegség. A leveleken 4-5 mm nagyságú, barna szegélyű és szürke közepű foltok mutatkoznak, mely foltok idővel kitöredeznek. A hajtásokon hasonló méretű, eleinte zöldesbarna, ovális foltok jelentkeznek.

A gyümölcs külső, zöld héján először sötétzöld, majd fokozatosan barnuló 2-3 mm-es foltok vehetőek észre. Ezek a foltok később elparásodnak, a gyümölcs eladhatatlanná válik.

Ventúriás varasodás betegség tünete látható a mandula termésén


Védekezés: Koronaritkítás során távolítsuk el a beteg vesszőket és hajtásokat! A betegség növényvédőszeres kezelése megegyezik az alma ventúriás varasodásánál leírt kezeléssel és szerekkel.

 

Csonthéjasok sztigminás betegsége – Stigmina carpophila

Betegség, tünetek: A betegség lefolyása és tünetei megegyeznek a kajszibaracknál leírtakkal. Alapvetően csapadékos, hűvös időben lehet a fertőzésére számítani. A mandula esetében is a a hajtáson, leveleken, gyümölcsön vehetőek észre a sztigminás betegség legszembetűnőbb tünetei. A levélen 2-3 mm-es nagyságú, a levél színétől eltérő (általában lilás, pirosas) foltok formájában jelentkeznek a korai tünetek.

A később megbarnuló, apró foltok közepe idővel kihullik. A vesszőkön 5-10 mm hosszú, barnás foltok jelennek meg. A gyümölcsön a levéltünet korai stádiumához hasonló piros-lila színű foltok jelennek meg. A folt közepe később parásodni kezd, a gyümölcs ezáltal deformálttá válik.
 

Sztigminás betegség tünete mandula levelén

Védekezés: A nyugalmi időszakban történő rezes lemosó permetezés fontos növényvédelmi kezelés. Ezt követően a kajszi-és őszibaracknál leírtak a követendőek a betegség elleni védekezéseket illetően.

 

A mandula monilíniás betegsége – Monilinia laxa

Betegség, tünetek: Leírások szerint a mandulát, a virág, hajtás-és termésfertőzésért felelő monilínia faj, a Monilinia laxa fertőzheti meg. Virágfertőzés tavasszal a virágzás során, a hajtás-és termésfertőzés pedig a rovarkárosítók révén a sebfelületeken keresztül történik meg. A betegség nemcsak a termesztett, de a díszítő értékéért ültetett mandulafán is megjelenhet. A betegség tünetei megegyeznek a kajszi-és őszibaracknál leírtakkal.
 


A termést fertőző monilínia faj tünetei mandulán


Védekezés: A monilíniás betegség ellen virágzástól kezdődően kell felvennünk a harcot. A kezeléseket és a felhasználható szerek listáját kérem, tekintse meg a kajszi-és őszibarackról szóló cikkemben.

 

A mandula legfontosabb kártevői és az ellenük javasolható legfontosabb védekezési lehetőségek


Mandula magdarázs – Eurytoma amygdali

Rovar biológiája, kártétele: A mandula magdarázs a mandula legfontosabb terméskártevője. A kártételt a rovar lárva stádiumában végzi, mely táplálkozása során feléli a mag belsejét. A kártevőre akkor gyanakodhatunk, ha sok földre hullott, lyukas mandulát találunk a fa környékén. A rovar májustól rajzik, ebben a hónapban érdemes tehát kihelyezni a rajzásmegfigyelő eszközeinket (színcsapda).

A mandula magdarázs különböző fejlődési stádiumai, valamint a károsítása látható a képen


Védekezés: A fa különböző részein, nagy számban elhelyezett sárga színű színcsapdák eredményesen mérsékelhetik a mandula magdarázs okozta kártételt.


Fekete mandula levéltetű – Brachycaudus amygdalinus

Rovar biológiája, kártétele: A mandula ezen fontos kártevője április végén-május elején károsítja a lombozatot. Tömeges szívogatásuk és mézharmat ürítésük révén –melyen megtelepszik a korompenész – a mandula hajtásrendszere vontatottan, gyengén fog fejlődni. A nyár folyamán nem károsítja tovább a mandulát, ugyanis olyankor egy másik, nyári tápnövényére repül.

Levéltetű kolóniák tömege látható a képen

Védekezés: A levéltetvek áttelelő tojásai ellen a paraffinolajos, lemosó készítmények ajánlottak. A kifejlett egyedek ellen, az első tünetek megjelenésétől követően szükséges védekezni, speciális aficidekkel (speciális levéltetűölőkkel).

 

 


Kapcsolódó cikkek:


Monília, levéltetű, lisztharmat: ezek az aktuális kihívások

Ez az az időszak, mikor minden csőstül jön. Rovar kártevők, gombás betegségek egyszerre támadják a kiskerteket. Ismét szükségszerű elővenni a permetezőt.


Ezeket is olvasta már?

Kajszitermesztés: milyen fajta jó fagy ellen?

2024.05.05

Tavaly az elmúlt évek legnagyobb fagykárát szenvedték el a kajszitermelők, az idei év azonban idáig jól alakul. Az elmúlt években mindig volt kisebb-nagyobb fagykár, vagy országos, vagy pedig európai szinten. Az idei év azonban nagyon meglepő volt annak ellenére, hogy február végén erőteljes virágzásba kezdett a kajszibarack és a kötődése is jó lett. A március eleji virágzás pedig soha nem jelent jót a termesztők szerint, de erre az idei év rácáfolt. Jó, közepes termésre van kilátás. Sokan védekeztek megfelelő eszközökkel, de elsősorban azért, hogy biztosra menjenek. Olyan mértékű lehűlés végül nem volt, ami indokolttá tette volna a nagyobb előkészületeket. Az időjárás azonban továbbra is kiszámíthatatlan, a megoldás hosszabb távon egy átgondolt fajtatelepítés lenne. Erre figyelmeztet Gara Miklós családi gazdálkodó, a Balaton-Ker-Tész Szövetkezet egyik igazgatója, aki azt hangsúlyozza: minden fajtának az érési ideje, a mérete a meghatározó a termelés során. Azokban az esztendőkben, amikor ezek a fajták elhalnak, akkor nem jelennek meg a piacon. A fajtakutatás, a fajta ismerete is ide tartozik, tehát nem elég csak az, hogy mit látnak a szomszédban....

Szedd magad Eper! Itt a 2024-es országos lista

2024.05.04

Május elejétől bő egy hónapon keresztül lehet szedni a szabadföldi epret a Szedd magad! kertekben. A legtöbb helyen bőséges termés várható. Cikkünkben mutatjuk az ors...

Támad a levéltetű. Hogyan védekezzünk ellenük?

2024.05.03

Ki ne ismerné az apró, 1-2 mm-es, törékeny testű, gyakran szárnyakkal rendelkező levéltetveket? A levéltetvek tavasszal, a természet ébredése, a zöld hajtások kifejl...

Palántaültetési szezon: erre figyelmeztet a növényorvos

2024.05.03

A profi termesztőknek egyértelmű a dolog, hogy hova, milyen palántát érdemes ültetni, de vannak a kisebb kerttel rendelkezők, akik szeretnék előtte kikérni a szakember t...

Beérett a fóliás eper: olcsóbb, mint tavaly

2024.05.02

Megjelent a hazai fűtetlen fólia alatt érlelt eper is az üzletekben és a piacokon. Kilóját 2400 forintért kínálják, jellemzően félkilós kiszerelésben árulták péld...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.