Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.09
novenyvedoszer.hu

Tavasszal startolnak az öntözésfejlesztési pályázatok

2023.12.12

E hónap elején megjelent az új pályázati menetrend, vagyis az, hogy 2024-ben milyen beruházási támogatásokkal indul a Közös Agrár Politika Stratégiai Terve. Mint ismert: Magyarország Közös Agrár Politikához kapcsolódó terve 2027-ig összesen 5.377 milliárd forint felhasználását teszi lehetővé. A forrás 54%-a, azaz 2.891 milliárd forint vidékfejlesztési célokat szolgál, mely magában foglalja az agrárberuházások-, az élelmiszeripar-, és a vidéki infrastruktúra fejlesztését. A fennmaradó 2.485 milliárd forint a közvetlen ágazati agrártámogatások forrása.

A gazdálkodók leginkább a tavaszt várják, amikor elindulhatnak az öntözésfejlesztési és a vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági beruházások, melyekre öntözési közösségek pályázatait is várják. Ebben bízik Szigli Zoltán, az Isztiméri Bakony Kft. ügyvezető igazgatója is, aki a MAGOSZ Fejér vármegyei elnök-helyettese és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vízgazdálkodási és fenntarthatósági környezetügyekért felelős osztályának az elnöke, tehát van rálátása arra, hogy a gazdálkodóknak mekkora szüksége van a vízutánpótlásra.

-Örömmel fogadtuk a bejelentést, hogy már a tavaszi időszakban elkezdődik a pályázatok kiírása. A közösségeknek azért van nagy jelentősége, hogy a gazdák rájöjjenek: csak együtt tudjuk megvalósítani a terveinket. Földjeink egymás mellett vannak, mindenki szeretne részesülni abból, amit a víz ad nekünk és nagyon bízom abban, hogy a gazdák megértik: ezt csak összefogással lehet igazán hatékonyan fejleszteni -nyilatkozta kérdésünkre a szakember, aki hozzátette:

Minden attól függ, hogy honnan kapjuk a vizet és hogyan tudjuk azt megtartani. Mindannyian szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó gazdák vagyunk, tehát a termés optimalizálása nagyon fontos a számunkra, ezért olyan növényt kell a megszokottakon túl termeszteni, amelynek a megtérülése biztosított.

Portrénkat itt olvashatja el Szigli Zoltánról:
https://novenyvedoszer.hu/portre/oriasi-lehetosegek-allnak-az-agrariumban-dolgozok-elott-

Jelenleg 87 ezer hektárnyi az a terület, amelyet rendszeresen öntöznek a gazdák, a cél azonban az, hogy 2030-ra elérjük a 400 ezer hektárt, amely megfelel az európai átlagnak. A termőterületek 8 százaléka lehet így öntözött. Ehhez olyan pályázatot ír ki a kormány, amely öntözési közösségek létrehozását szorgalmazza és ezeknek a közösségeknek a működési költségeit 90 százalékban vissza nem térítendő támogatásban is részesíti. A most elfogadott stratégiai tervben 70 milliárd forint áll rendelkezésre ezeknek az új öntözési berendezéseknek és technológiáknak a megvalósítására. Az öntözési területek növelése érdekében a kormány a gazdák támogatására eltörölte a vízdíjat, s ezzel azt szeretné elérni, hogy a beruházás önköltsége minél gyorsabban megtérüljön.



A Lajta-Hanság Zrt. területén 270 hektárt képes öntözni az új rendszer, amelyet a nyáron adtak át, s ehhez a Hanság-főcsatornából kapják a vizet. Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója az előzményekről szólva azt mondta, hogy a hársfamajori beruházással a lehető legtöbb területet szerették volna öntözhetővé tenni saját jogon, vagy pedig öntözési közösségeken keresztül. Ez utóbbi azért volt szerencsésebb megoldás a vezérigazgató szerint, mert a földek általában szétdaraboltak, ezért ha a nagyobb terület lefedése a cél, akkor az csak a helyi gazdákkal közösen hozható létre.

-Ahol korábban kukoricát termesztettünk öntözetlen körülmények között, ott három tonnás átlaggal lehetett csak számolni, míg öntözéssel akár 10-21 tonna is betakarítható. Ebben a térségben a közeli csatornarendszerekből vesszük ki a vizet, de ahol nem ilyen egyszerű a helyzet, ott ki kell építeni hozzá az vízutánpótlást. Szerencsés helyzetben vagyunk, mert az egész ország jól ellátott vízzel -nyilatkozta Makai Szabolcs.

Az agrártámogatások alapja a Magyarország 2022 novemberében elfogadott Közös Agrárpolitika Stratégia terve (KAP), melyben megtalálhatóak a különböző fejlesztési területekre szánt keretösszegek. A 2021-2027-es időszakot tekintve 11 szakmai támogató program végrehajtását tervezik, melyek segítenek a gazdaságfejlesztésben, a zöld gazdaság elterjedésében, és a megújuló vidék kialakításában. 


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció

Ezeket is olvasta már?

Így védekezzünk a csigák ellen! Zsigó György növényorvos legújabb tanácsai

2024.05.08

A csigák jelenlétének kedvez a mostani, csapadékosabb időjárás. A kertekben jelentős kártételükkel lehet számolni, a növények leveleit, szárait, terméseit megrágja, ezzel súlyos károkat okozva. Cikkünkben Zsigó György növényorvos beszámol a csigák távoltartásának változatos módszereiről, illetve az ellenük használható engedélyezett csigaölő szerekről....

JÚNIUSBAN ÚJRA NAK SZÁNTÓFÖLDI NAPOK ÉS AGRÁRGÉPSHOW

2024.05.08

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) közreműködésével – idén is megrendezi az orszá...

Már károsít a cseresznyelégy! Hogyan védekezzünk ellene?

2024.05.07

A cseresznye és a meggy legjelentősebb gazdasági kárt okozó kártevője a cseresznyelégy. A zöldborsó nagyságú, pirosodó gyümölcsöket már károsíthatja a két csere...

Fontos tudnivalók az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről

2024.05.07

Az Európai Bizottság előírásai miatt a tavalyi esztendő óta – a többi uniós tagállamhoz hasonlóan – a magyar agrártámogatási rendszerben is kötelező alkalmazni ...

Így bizonyított eddig az Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER)

2024.05.07

Már az idei védekezési szezon első hetében bizonyított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által működtetett Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER). Az április 15-...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.