Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.17

Madárinfluenza veszély: kezdődhet a szokásos védekezés

2023.10.30

A víziszárnyas tenyésztők lassan már hozzászoknak ahhoz, hogy tavasszal és ősszel madárinfluenza fertőzés vonul végig az országon. Ez történik most is. A fokozott madárinfluenza veszély miatt ugyanis Pásztor Szabolcs országos főállatorvos elrendelte a magas kockázatú területeken a kereskedelmi célból tartott baromfik kötelező zártan tartását. Az érintett vármegyékben a háztáji állományokat érintő előírás a fedett helyen történő etetés és itatás, azonban esetükben a zártan tartás csak ajánlott.

Szántó István Tiszakécske határában 42 éve foglalkozik víziszárnyas neveléssel, a szakmai fórumokon mindig azt hangoztatja, hogy a megelőzés és a gyors továbbterjedés megakadályozása lenne a cél. Az ország többi részén is vannak pontokban ilyen fertőződések, de azok megállnak annál az egy telepnél. Arról már korábban is nyilatkozott a Növényvédőszer.hu oldalnak, hogy azzal mindenki tisztában van: a vadmadár fertőzést nem lehet megakadályozni, amikor megkezdődnek a vonulások. A probléma mégsem ezzel van, hanem a gyors továbbterjedéssel: amikor egy telepen kimutatják a vírust, utána nagyon gyorsan megjelenik másutt is a fertőzés. Erre Bács-Kiskun vármegye a legjobb példa.



A tavalyi nyár elején Békés vármegyében 8-9 telep fertőződött meg, de onnan nem terjedt tovább, ellenben Bács-Kiskunban 3-5 telep megfertőződése után robbanásszerű volt az átfertőződés, ami 150 telepet érintett. Sűrűn vannak tehát egymás mellett a telepek”.

Az országos főállatorvos 2/2023. számú határozata a magas kockázatúként azonosított vármegyéket, azaz Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét érinti. Ezen területeken valamennyi kereskedelmi célból tartott baromfiállományt zárt épületben kell tartani, amennyiben az állatok kifutója felülről és oldalról nem védett megfelelő erősségű madárhálóval.

A magas kockázatú vármegyék az ún. háztáji állományai esetében csak a fedetten etetés és itatás kötelező. Általánosan igaz azonban, hogy minden állattartó érdeke, a vadmadarakkal történő közvetlen vagy közvetett érintkezés kockázatának csökkentése, emiatt ezen állományokat is ajánlott zártan tartani. Fontos, hogy az ország egész területén továbbra is kötelező a víziszárnyasok technológiai mozgatás előtti laboratóriumi vizsgálata. Emellett Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád és Békés vármegye területén szintén érvényben van még a vízibaromfik vágóhídra szállítás előtti kötelező ellenőrzése.



Mindez nem új keletű probléma Szántó István szerint, hiszen már negyven-ötven évvel ezelőtt is nagy volt a lelkesedés a víziszárnyas nevelésére, mert az alföldi homok kimondottan alkalmas volt erre. Ezért alakultak ki egymás mellett ilyen szorosan a telepek. Van olyan is, ahol közös a kerítés. Ezeken a helyeken házigalambbal, vadgerlével könnyen átvihető a fertőzés, de elég, ha a szél átfújja a port az egyik helyről a másikra. Szántó István tudomása szerint Békés vármegyében nincs ilyen nagy sűrűségben baromfi tartó telep egy-egy körzetben - mint Bács-Kiskunban -, és ott gyakorlatilag megállt a továbbterjedés.

-Szerencsés helyzetben vagyok, mert légvonalban 7,5 kilométerre van a legközelebbi baromfitelep, továbbá eddig mindegyik fertőzést megúsztam. Ahogy a híradásokban meghallom, hogy valahol kimutatták a fertőzést, azonnal szigorú zárlat alá veszem mindig a telepet, senkit nem engedünk be, mert ha nem jön be senki, akkor nincs esély arra, hogy idegen megfertőzze az állatokat -nyilatkozta.

A szakember betelepítési engedélyt ilyen esetekben is kap, hiszen az előírásokat teljesíti, csak ilyenkor a nevelési körülmények lényegesen rosszabbak, mint egy átlagos esetben, amikor kijárhat az állat a szabadba is. 


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció

Ezeket is olvasta már?

Ettől a gombától pöttyös a kajszi és lyukacsosak a levelek

2024.05.17

A kajszin, a szilván, a cseresznyén és a mandulán is erősödik a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a fertőzése. - írja legújabb növényvédelmi előrejelzésében Zsigó György növényorvos.A levéllyukacsosodás vagy sztigminás levéllyukacsosodás, egy kizárólag csonthéjasokat megtámadó, Stigmina carpophila által okozott gombabetegség. Rügyelhalást és termésfoltosodást okoz, emellett jellegzetes tünete a leveleken megjelenő, 1-3 mm nagyságú lyukak....

Nincs más választás aszály ellen: öntözni kell

2024.05.17

Hazánkban az öntözési beruházások az agráriumon belül talán a legkomolyabb fejlesztésnek számítanak, amelyeknek a vége látványos megtérüléssel zárulhat. A termel...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly raj...

Ilyen mikrobiológiai készítményt válasszunk a talajainkhoz

2024.05.16

Hiába csökkent a műtrágya felhasználása az utóbbi időszakban, a gazdálkodásban továbbra is szükség van rá, ezért felelőtlenség azt állítani, hogy kiváltható b...

NAK – Kiemelten fontos: az integrált növényvédelem és a hamisított szerek elleni fellépés

2024.05.15

A változó környezeti és gazdasági körülmények az agráriumban egyre fontosabbá teszik az okszerű és hatékony növényvédelmi tevékenységet a gazdálkodók számára....

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.