Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.04.30
novenyvedoszer.hu

Immunerősítő növények. Új podcast a Növényvédőszer.hu-n

2024.04.03

Új sorozatunkban olyan növényeket mutatunk be dr. Orlóci Lászlóval, az ELTE Füvészkertjének igazgatójával, amelyek a mindennapi életünkre pozitív, gyógyító hatást gyakorolnak, akár étrend kiegészítőnek, vagy gyógyító növényeknek is nevezhetnénk ezeket. Szakértőnk azonban felhívja arra is a figyelmet, hogy bizonyos növényeknél érdemes elkerülni a túlzott fogyasztást, mert az komoly gondot okozhat – akár mérgezést is.

Több szempontból is érdemes megismerni ezeket a növényeket Orlóci tanár úr szerint: az egyik az, hogy a természetes gyógyászatban igen elterjedt növényekről van szó, amelyeknek az élettani hatását, a hatóanyagait nagyjából ismerjük, ha máshonnan nem, akkor a különböző gyógyító teákon keresztül. Viszont az együttes hatásukról keveset tudunk.

-Néhány kivételtől eltekintve az európai egészségügyi kultúrában kevésbé terjedtek el ezek a gyógyító keverékek, de valójában az ázsiai, indiai és kínai gyógyászatban igen nagy jelentőséggel bírnak. Ráadásul ezeken a helyeken egy sor olyan növény is van, amely az európai kontinensen csak később terjedt el, vagy egyáltalán nem volt ismert, esetleg azért nem, mert trópusi növényekről volt szó. Ebből a szempontból is érdemes megismerkedni velük, mert ma már nagyon sok bekerült a közforgalomba, vagy megnövekedett az igény a termesztésükre a pozitív hatásuk miatt -foglalja össze Orlóci László.

Gyógyító, gyógyhatású, vagy immunerősítő. Mi a különbség?
Sok kifejezéssel illetjük ezeket a növényeket, de amelyik nem okoz egészségügyi problémát, azokat kell előnyben részesíteni. Azokkal a növényekkel foglalkozunk a sorozatunkban, amelyeknek általános, gyógyító élettani hatásuk van, vagy roborálók, immunerősítők. Ezek a növények szélesebb körben is ismertek lehetnek, mert korlátázások nélkül is használhatók.

A gyógyító növényeknél két nagy kategória van: az egyik terápiás célra használt növények köre, melyeket gyulladáscsökkentésre alkalmazunk – ilyen növény a kamilla. Ezt csak bizonyos ideig szabad használni, ugyanis a kúrának van egy időtartama, ami alatt a gyulladás csökkenthető, de utána abba kell hagyni a bevitelét. A másik kategóriába az általános, roboráló hatású növények tartoznak: ilyen a menta, vagy a citromfű. Ezeket akár minden nap lehet alkalmazni, mert nincs káros mellékhatásuk, ráadásul az immunrendszert erősíti, a kórokozók egyensúlyát biztosítja.

Minden egészségügyi probléma a bélrendszer állapotára vezethető vissza: ha az sérül, vagy hibásan működik, annak súlyos következményei lehetnek a tápanyagok felszívásában, vagy a méreganyagok semlegesítésében. Ilyenkor is fontos az immunerősítő növényeknek a bevitele, amelyek segítik a szervezet ellenálló képességének a kialakulását.

Első podcastunkban az egyik legismertebb immunerősítőre, a homoktövisre esett szakértőnk választása, aki többek között elmondja, hogy miért számít a hadiiparban stratégiai jelentőségű növénynek.


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció


Kapcsolódó cikkek:


Immunerősítő növények: homoktövis

Immunerősítő növények: homoktövis. Minden egészségügyi probléma a bélrendszer állapotára vezethető vissza: ha az sérül, vagy hibásan működik, annak súlyos következményei lehetnek a tápanyagok felszívásában, vagy a méreganyagok semlegesítésében. Ilyenkor is fontos az immunerősítő növényeknek a bevitele, amelyek segítik a szervezet ellenálló képességének a kialakulását.

Kézműves Kiválóságok: díjazták Magyarország mézét, lekvárját, szörpjét, gyümölcslevét

A versenyt az idén négy kategóriában hirdették ki. A tavalyi kiíráshoz képest a méz is bekerült a díjazott termékek körébe. A lekvárokat, szörpöket és gyümölcsleveket már tavaly is díjazták, ez idén sem maradhatott el.

Tanulmány bizonyítja a homoktövis jótékony hatásait

A népi gyógyászatban a homoktövist hagyományosan a bőr- és emésztőrendszeri betegségek kezelésére használták. Újszerű vizsgálatokat végeztek a homoktövis olajjal és levével rák, szív-, érrendszeri és májbetegségek, valamint gyomor-bélrendszeri fekélyek megelőzésére és kezelésére. Mint kiderült: a homoktövis aktív komponensei (C-vitamin, tokoferolok, karotinoidok, egyes flavonoidok és egyéb fenolos vegyületek) antioxidáns és valószínűleg antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek.


Ezeket is olvasta már?

Földigiliszták szerepe a növényvédelemben

2024.04.29

Az ÖMKi legújabb kiadványából - Földigiliszták az egészséges talaj hírnökei - a gazdálkodók megismerhetik, hogy a különböző mezőgazdasági gyakorlatok, mint a talajművelés, a tápanyagutánpótlás és a növényvédelem, milyen hatással vannak ezekre a fontos élőlényekre. Cikkünkben kiemelten a földigiliszták növényvédelmi szerepét foglaljuk össze a tanulmányban leírtak szerint....

Óriási drágaság volt a növényvédőszer-piacon múlt évben

2024.04.29

Tavaly a peszticidek piacán változások történtek az árakban, mennyiségekben és az értékesítési struktúrában is, amelyeket részletesen elemezni kell a piaci szereplő...

Növényvédelem csalinövényekkel

2024.04.29

A konyhakertben garázdálkodó kártevőknek - legyenek levéltetvek, lepkehernyók vagy bogarak - mind-mind léteznek természetes ellenségeik. Egyszerű a megoldás, ültessü...

Ezért érdemes batáta termesztésével foglalkozni

2024.04.29

Batáta, vagy burgonya? Sok termelő és fogyasztó teszi fel ezt a kérdést az utóbbi időben. Előbbiek szívesen áttérnének a batátára, és adnák fel végleg a burgonyá...

Gubacsatkák támadják a fákat, hogyan védekezzünk ellenük

2024.04.27

A gubacsatkák növényi nedvekkel táplálkozó kártevők, amelyek a fajra jellemző elváltozásokat okoznak a gazdanövényeiken. Egyes fajaik a károsítás nyomán képződö...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.