Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.04.30
novenyvedoszer.hu

Hogyan gondozzuk és védjük meg a babért?

2024.04.15

Ha van olyan cserje, amely alkalmas tömött, átláthatatlan sövény létrehozására, mely elrejti az udvart a kíváncsi szemek elől, az a babérmeggy. Számos pozitív tulajdonságának köszönhetően  nagyon hamar bele lehet szeretni ebbe az elegáns, ugyanakkor visszafogott és praktikus díszcserjébe. A növény díszítő értéke kettős célú: örökzöld lombozatában egész évben gyönyörködhetünk, virágzáskor pedig a fürtökben nyíló, fehér virágait csodálhatjuk. Nevét nem véletlenül kapta közeli rokonáról, a meggyről, ugyanis az éretten megfeketedő csontár termése nagyon hasonlít a meggy csonthéjas termésére. A meggyel ellentétben azonban a termése erősen mérgező! - írja a megyeriszabolcskerteszete.hu oldal.

Milyen gondozást igényel a babérmeggy?

Kifejezetten alacsony gondozási igényű. A babérmeggy nem tartozik a tápanyagokra igényes növények közé, ugyanis termesztése a legtöbb helyen megoldható, tápelemek külön kijuttatása nélkül. Bírja a szélsőséges hőmérsékleti körülményeket, erősen fagytűrő tulajdonsággal rendelkezik.

Öntözni csak ritkán, az igazán forró nyári hónapokban szükséges, egy tavaszi permetezéssel pedig a kártevőknek is egész évre útját lehet állni. Habár természetes körülmények között 2-2,5 méteres fává is cseperedhet, a kertekben mégis a sövény formája terjedt el legjobban.

Erős felfelé és oldalra törő növekedését rendszeres metszéssel tudjuk kordában tartani.
Kép forrása: megyeriszabolcskerteszete.hu

A babérmeggy károsítói

A babérmeggy, kedvező esztétikai és növényélettani tulajdonságai mellett arról is közismert, hogy kevés károsítója van. Jellemzően inkább gombás betegségek támadják meg, de előfordulhatnak alkalmi rovar kártevők is. Azonban a rovar kártevők kártétele – amely a legtöbbször lombrágásban mutatkozik meg – annyira minimális, hogy nincs jelentősége az ellenük való védekezésnek. A babérmeggy gombás és baktériumos károsítói ellen azonban érdemes védekeznünk.

A babérmeggy károsítók elleni védekezésénél a fényes levélfelület miatt ajánlott a permetezőszerbe tapadásfokozó adalékanyagot is hozzáadni.

A gombás betegségeknél azonban más a helyzet. Ha az időjárási viszonyok kedvezőek a gombás betegségek fertőzésének, akkor igen is foglalkoznunk kell az ellenük használható növényvédelmi intézkedésekkel, ugyanis az így kialakult fertőzések sokszor sivár képet mutatnak a növényünkről.

Babérmeggy lisztharmat (Podosphaera tridactyla, P. pannosa)

A betegség megjelenésére az időjárás felmelegedésével együttesen, májustól kezdődően számíthatunk. Fő tünete a levél felszínén megjelenő lisztes bevonat, mely eleinte 1-1 levelet, később viszont egész hajtásrészeket beboríthat. A fertőzött növényi részek később elbarnulhatnak, és lehullhatnak. A lisztharmat fertőzést még a korai tüneteknél megfékezhetjük különösen kontakt, kén tartalmú gombaölőszerekkel (pl.: Microkén vagy Microthiol Special).

Az idejében észlelt fertőzést még meg tudjuk állítani kémiai növényvédőszerek igénybevétele nélkül: a fent említett tüneteket mutató növényi részeket metszéssel távolítsuk el.

Súlyosabb kártétel esetén a lisztharmat gombák ellen felhasználható szerekkel védekezhetünk. A difenokonazol hatóanyagú Alfa Solo /Score/ vagy az azoxistrobin felszívódó hatóanyagú Amistar termék jó választás lehet a probléma kezelésére.

2. Csonthéjasok (pl. őszibarack) sztigminás betegsége (Stigmina carpophyla)

A csonthéjasok „levéllikacsosságát” okozó betegség nem csak a termő cseresznye- és meggy ültetvények rendszeresen előforduló problémája, hanem sajnos a házi- és díszkertészetekben lévő babérmeggy növények gondja is. A gomba terjedését leginkább a párás, csapadékos időjárás segíti elő, így a sztigminás betegség tüneteivel már kora tavasszal találkozhatunk.

Tünetei eleinte kisebb, sárgászöld foltok formájában mutatkoznak. Könnyen összetéveszthetők más, abiotikus tényezők által okozott tünetekkel. Később ezek a foltok szabályosan kiesnek, szélükön parás elszíneződés marad. A nem túl esztétikus, lyukas levelek veszítenek a fotoszintetikus aktivitásukból, végül pedig lehullanak.

A sztigminás betegség tünetei a babérmeggy lombozatán
Kép forraása: megyeriszabolcskerteszete.hu

A kórokozó gomba ahogyan a babérmeggy baktériumos levélszáradását okozó baktériumok is (Pseudomonas syringae pv. syringae és a Xanthomonas arbicola pv. pruni) a lehullott levelekben telelnek át, illetve maradnak fertőzőképesek, tehát ezek összegyűjtése és megsemmisítése elsődleges feladat a kórokozók terjedésének megakadályozása érdekében.

Növényvédőszeres védekezés céljából ajánlom a difenokonazol hatóanyagú Score 250 EC vagy réz-hidroxid tartalmú Champ WG készítményt, mellyel hatékonyon védekezhetünk a „levéllikacsosodás” vagy más gombás és baktériumos növénybetegségek ellen.

Kémiai növényvédőszeres kezelésre csak akkor van szükség, ha a betegség rendszeresen felüti a fejét. Ebben az esetben megelőző jelleggel, rügypattanáskor, rezes lemosó permetezéssel ajánlatos közbeavatkoznunk. A réz alapú permetlé keveréke legyen rézhidroxid, vagy rézoxiklorid hatóanyagú szer. Erre a célra a Hydrostar készítmény vagy Rézoxiklorid 50 WP nevű termékek kiválóan alkalmasak. Növényvédőszer kínálatomban olyan réz tartalmú készítmények közül is válogathat, amelyek biológiai gazdálkodásban is alkalmazhatóak.

3. Vincellérbogár

A hamvas vincellérbogár (Otiorrchynchus ligustici) egyik kedvelt tápnövénye a babérmeggy. A bogár nagyon furfangos, ugyanis éjjel aktív, ezért nagyon nehéz lefülelni. Nappal nem mozog. Onnan lehet észre venni, hogy rágásnyomok vannak a levélen. Emellett nem csak a kifejlett imágó, de a lárva is károsít: a talajban lévő gyökereket rágja el.

Hamvas vincellérbogár (Otiorrchynchus ligustici)
Kép forrása: izeltlabuak.hu

A kártevő bogár 2 éves fejlődésű, a lárvája a talajban él és károsít. Ha egyszer megtelepedett a kertben, akkor nem kíméli a legtöbb gyümölcstermő bogyós- és csonthéjas növényt sem. Sajnos kártétele számottevő, igazán falánk.

Érdemes szisztemikus (felszívódó) szereket és esetleg még ültetés előtt talajfertőtlenítőt (pl. Force 1,5 G) alkalmazni ellenük.

4. Csigák

A csigák, különösen a meztelen csigák kártétele hasonló a vincellérbogáréhoz, ugyanis hatalmas foltokat rágnak ki a levelekből. Őket egy kis kutatással nappal is könnyen meg lehet találni. Sajnos nagyon szaporák és kedvelik a nedves, hűvös helyeket.

Számos csigacsapda létezik és számtalan házi módszer, ilyen például a sörcsapda, vagy a hamu elhelyezése a növények környezetében. Amennyiben a házi praktikák nem válnak be, ajánlott csigaölő növényvédő készítmények alkalmazása, mint például a Bros Csigaölő Vitrol GB készítmény.

 


Kapcsolódó cikkek:


AZ IDÉN IS TÖBB TÍZ MILLIÓ HAZAI VIRÁGZÓ DÍSZNÖVÉNY KERÜLHET PIACRA

A múlt évi rekordforgalom után az idén is élénk kereslet várható az egynyári dísznövények piacán. A hazai kertészetek mintegy 8-10 millió tő muskátlival és 22-25 millió egyéb egynyári palántával készülnek a szezonra. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete azt tanácsolja a vásárlóknak, hogy a hazai kertészeti árudákat és azokat a termelő kertészeteket részesítsék előnyben, akik háztól értékesítenek. A kertészek ugyanis számos tanácsot tudnak adni a vásárlóknak, a dísznövények mellett pedig a zöldségpalánták kiválasztásában is segítséget nyújtanak.

Folyamatos gombabetegségek: alma tűzelhalás, puszpángmoly!

A meleg tél és koratavasz miatt korábban fakadtak, ébredtek fel a növényeink, a megszokottnál hamarabb kellett felvennünk a permetezőgépet. A jelenlegi helyzet is tartogat meglepetést a számunkra, mert a megszokotthoz képest nagyobb ütemben fejlődnek, növekednek a növényeink. A felszívódó készítmények felhígulnak a hirtelen meghízó növényekben, a kontakt növényvédő szerek bevonatában pedig „lyukak” keletkeznek a gyorsan kiterülő leveleken. Mindkét esetben védelem nélkül maradnak a fáink, bokraink. Tehát az idei tavaszon gyakoribb ismétléssel, permetezéssel tudunk védekezni a károsítók ellen.


Ezeket is olvasta már?

Földigiliszták szerepe a növényvédelemben

2024.04.29

Az ÖMKi legújabb kiadványából - Földigiliszták az egészséges talaj hírnökei - a gazdálkodók megismerhetik, hogy a különböző mezőgazdasági gyakorlatok, mint a talajművelés, a tápanyagutánpótlás és a növényvédelem, milyen hatással vannak ezekre a fontos élőlényekre. Cikkünkben kiemelten a földigiliszták növényvédelmi szerepét foglaljuk össze a tanulmányban leírtak szerint....

Óriási drágaság volt a növényvédőszer-piacon múlt évben

2024.04.29

Tavaly a peszticidek piacán változások történtek az árakban, mennyiségekben és az értékesítési struktúrában is, amelyeket részletesen elemezni kell a piaci szereplő...

Növényvédelem csalinövényekkel

2024.04.29

A konyhakertben garázdálkodó kártevőknek - legyenek levéltetvek, lepkehernyók vagy bogarak - mind-mind léteznek természetes ellenségeik. Egyszerű a megoldás, ültessü...

Ezért érdemes batáta termesztésével foglalkozni

2024.04.29

Batáta, vagy burgonya? Sok termelő és fogyasztó teszi fel ezt a kérdést az utóbbi időben. Előbbiek szívesen áttérnének a batátára, és adnák fel végleg a burgonyá...

Gubacsatkák támadják a fákat, hogyan védekezzünk ellenük

2024.04.27

A gubacsatkák növényi nedvekkel táplálkozó kártevők, amelyek a fajra jellemző elváltozásokat okoznak a gazdanövényeiken. Egyes fajaik a károsítás nyomán képződö...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.