Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.07
novenyvedoszer.hu

Gyakorlati tippek az Egységes kérelemhez

2024.04.26

Javában megkezdődött a 2024. egységes kérelem beadásának időszaka, mely egészen 2024.június 10-ig tart, de természetesen nem szabad az utolsó pillanatokra hagyni a kifizetési/támogatási kérelmek benyújtását. A tavalyi évhez képest került bele egy-két újítás, melyek a felhasználókat segítik és egyértelműsítik a beadás folyamatát. Fontos kiemelni a 2024-es AÖP könnyítést is, mert ez most egy kihagyhatatlan lehetőség. - írja Morva Tamás, a morvanovenydoki.hu oldalon.

Idei évben a Kincstár óriási könnyítést tett a feltételesség rendszerében. A HMKÁ 8 „Biológiai sokféleség megőrzése”, azaz „parlagoltatás” feltételességben nagy változást vittek végig a jogalkotók.
A kötelező 4%-os parlagoltatást megoldhatjuk régi klasszikus „zöldítési” technológiákkal is. 

AÖP könnyítés
a „Nem termelő tájképi elemek és területek kijelölése szántóterületeken” gyakorlatában

Tehát a 2024. egységes kérelem beadása során választhatjuk ezt a gyakorlatot, ami úgy néz ki, hogy a teljes szántóterületünkön 10%-os területarányban kell valamilyen nem termelő tájképi elemet kialakítanunk. Az eredeti szabályrendszer szerint (ami 2025-től ismét így lesz) legalább 5% nem termelő tájképi elem és 5% klasszikus „zöldítéssel” kell kialakítani.

Könnyítés

A könnyítés az lesz idén, hogy elegendő legalább 1% nem termelő tájképi elem a szántóterületeinkhez viszonyítva és 9%-nyi klasszikus „zöldítéssel” egészíthetjük ki 10%-ra a gyakorlatot. Ráadásul a régi megszokott 0,3 súlyozási ökológiai másodvetés súlyozását a 2024. egységes kérelem időszakára 1 súlyozási értékre emelték.

Mit jelent ez? Példával szemléltetve

Tehát vegyünk az egyszerűség kedvéért egy 100 hektáros gazdaságot. Ha nincs lucernája (nitrogénkötő növénye) a gazdálkodónak akkor 1 hektárnyi nem termelő tájképi elemet kell kialakítania és elegendő 9 hektárnyi területen ökológiai másodvetést vetnie.

Takarmánylucerna (Forrás: Wikipédia)

Ha a 100 hektáros gazdának van legalább 10 hektárnyi lucernája, akkor megoldhatja ezt a vállalást úgy, hogy 1 hektárnyi lucernán vállalja a parlag kötelezettséget, azaz augusztus 31-ig nem hordja le a kaszálékot a területről, csak kaszálja vagy szárzúzza. Én az utóbbit javasolnám, mert kisebb darabokra aprítja a lucernát így nem fog befulladni a növényünk.

Ebben az esetben 1 hektárnyi lucernánál lemond a szálas fehérjenövény támogatásról a gazdálkodó (ami körülbelül 23.000 Ft támogatás) és már teljesítette is a teljes AÖP vállalását, azaz 100 hektárról fog kapni körülbelül 2.500.000 forintot. Ez szerintem a legnagyobb Jolly Joker - fogalmaz Morva Tamás szakértő.

De menjünk tovább. Ha ennek a 100 hektáros gazdának van valahol egy víznyomott, vagy homokpadon kiszáradt, esetleg vadjárta területe, amin értelmezhető mennyiségű termést úgyse arat és azt június 9.-ig lezúzza, utána pedig bejelenti az egységes kérelem felületére, már meg is van a szükséges „parlagja”. Lényeges itt megemlítenem, hogy növényvédelmi kezelést ezeken a területeken nem folytathat, tehát ha már kezeltétek a területet, akkor ezt nem lehet „parlagként” bejelenteni.

2024. egységes kérelem gyakorlati tippjei

12%-os lejtő jelzése a beadási felületen

A jobb felső sarokban, ahol megadjátok a tábla adatokat, olyan növény került/kerül vetésre, amelyikre vonatkozik a HMKÁ 5. feltételességi előírás, meg fog jelenni a „12%-os lejtő átfedés területe” sor. Ebből egyből tudjátok, hogy vonatkozik-e rátok a HMKÁ 5. előírás. 

MePAR NPLFA objektumai



Szintén óriási segítség, hogy bekerült két új „gomb” a 2024. egységes kérelem felületére. Ha már tavaly előre látóak voltatok, akkor a „Táblához tartozó előző évi NPLFA elemek” gombbal behívhatjátok az előző kérelemben berajzolt tájképi elemeket. Vigyázat! Tavaly még két táblaszegély volt, idén ez egybeolvadt, tehát ezeket ne hívjátok be, csak a többi tájképi elemmel csináljátok ezt a folyamatot (Fa- és bokorcsoport, Kunhalom, Magányosan álló fa stb..).

A másik „gomb” pedig megmutatja a táblátokon lévő összes tájképi elemet és  rákattintva azonnal bekerül a kérelembe. Ezután már csak rá kell vágnotok a tájképi elemet a táblátokra és már meg is vagytok vele. Véleményem szerint ez egy zseniális újítás, ami mérföldekkel előrébb könnyebbé teszi az igénylést, mint a tavalyi rajzolgatás.

AÖP biztonsági sáv

A 2024. egységes kérelem AÖP rendszerében bevezetésre került az AÖP biztonsági sávok fogalma. 

Tehát ha megnyitjátok a „Fedvénytár” pontot és bepipáljtok az „AÖP biztonsági sáv” fedvényt a következőt fogjátok látni.

Egy rózsaszínes kockás sáv fog megjelenni a térképen, amennyiben érintett a táblátok AÖP biztonsági sávval. 

Ebből egyből látszódik, hova nem lehet kijuttatni mikrobiológiai és kondicionáló készítményeket.
Én azt javaslom, hogy ezekre a táblákra, ha lehetséges ne vállaljatok ilyen vállalásokat, de ha mégis rá vagytok kényszerülve akkor a gazdálkodási napló írásakor az AÖP biztonsági sávval érintett táblarészek területméretével csökkentsétek a kijuttatási területet. Erre nagyon figyeljetek oda, mert szerintem erre harapni fognak az ellenőrök.

 


Kapcsolódó cikkek:


Elindult az új agrártámogatási honlap

A 2023-2027 közötti időszakra vonatkozó, magyar Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervvel összefüggő információk a mai naptól megújult formában új honlapon, a kap.gov.hu oldalon érhetőek el.

Több kamarai falugazdász segíti az egységes kérelmek beadását

Egyre több adminisztrációs feladattal jár az európai uniós agrártámogatások lehívása. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) azért, hogy tagjait hatékonyan tudja támogatni, közel 170 fővel bővítette falugazdász-hálózatát, így már mintegy 700 falugazdász segíti az egységes kérelmek 2024. április 10-től június 10-ig tartó beadását. Az egységes kérelmek kétharmadát, megközelítőleg 110 ezret minden évben a NAK falugazdászai adják be.


Ezeket is olvasta már?

Már károsít a cseresznyelégy! Hogyan védekezzünk ellene?

2024.05.07

A cseresznye és a meggy legjelentősebb gazdasági kárt okozó kártevője a cseresznyelégy. A zöldborsó nagyságú, pirosodó gyümölcsöket már károsíthatja a két cseresznyelégy faj. - figyelmeztet legújabb kertészeti felhívásában Zsigó György növényorvos. Cikkünkben elmondja, hogyan használjuk a cseresznyelégy ellen a sárgalapot és mikor, mivel kell permetezni ellene....

Fontos tudnivalók az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről

2024.05.07

Az Európai Bizottság előírásai miatt a tavalyi esztendő óta – a többi uniós tagállamhoz hasonlóan – a magyar agrártámogatási rendszerben is kötelező alkalmazni ...

Így bizonyított eddig az Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER)

2024.05.07

Már az idei védekezési szezon első hetében bizonyított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által működtetett Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER). Az április 15-...

Nem félnek a közelgő fagyosszentektől az alföldi baracktermesztők

2024.05.07

Elsősorban a csonthéjas gyümölcsöknél csökkenhet jelentősen a várható termésmennyiség, ugyanis a csonthéj keményedés időszaka közben vagyunk és nem tudják még p...

Külföldi szamóca magyarként csomagolva? Idén is próbálkoznak

2024.05.06

A szabadföldi szamóca szépen érik, de a fagy hatása nem múlt el nyom nélkül. A szépen megkötött bogyókat szerencsére a fagy nem tudta kikezdeni, de amelyeket virágzá...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.