Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.17

Agrár- és élelmiszeripar: kezdődhet a stabilizáció

2023.01.31

Az állattenyésztőknél az év végére sok vállalkozásnál helyreállt a jövedelmezőség, a növénytermesztőknél azonban határozottan érezteti hatását a magas üzemanyagár és a felvásárlási árak jelentős volumenű gabonaimport miatti csökkenése, amely többeket tárolásra késztet. A kritikusan alacsony mennyiségű és rossz minőségű termés miatt a kukorica termékpályán romlott számottevően a vállalkozások helyzetértékelése – derült ki a MKB Bank és a Takarékbank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága elemzőinek összegzéséből, amelyet az agrárium szereplőinek megkérdezésével készítettek. Bizakodásra adhat okot a szakértők szerint a makrogazdasági környezet várható stabilizálódása.

„A közelmúltban sok nehézség sújtotta az ágazatot, de ez egyúttal rámutatott azokra a területekre is, amelyeken mindenképp haladást kell elérnünk” – mondta Hollósi Dávid, az MKB Bank és a Takarékbank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója, ezek közé sorolva többek közt az élelmiszeripar fejlesztését, az öntözés bővítését és a fenntarthatóságot. „Az agráriumban új korszak vette kezdetét. El kell döntenünk, Magyarország mely ágazatokban tud kitörni, ehhez pedig hosszú távú stratégiára van szükség. Finanszírozói oldalról megvan a kellő tudás, stabilitás és szakértelem, ügyfeleinkkel felelősen együtt gondolkodva megfelelő támogatást tudunk nyújtani az alkalmazkodáshoz.”



Az ügyfelek, szakmaközi szervezetek és a bankcsoport elemzőinek helyzetértékelése alapján készülő és a hivatalos statisztikákat megelőző agrár-élelmiszeripari bizalmi mutató, a Takarék AgrárTrend Index értéke 2022 negyedik negyedévében 29,5 pontra csökkent a 48 pontos skálán. A mostani érték a megelőző negyedévihez képest 0,1, éves összevetésben pedig 2,2 pontos esést jelent. A csökkenés 2021 vége óta folyamatos, a 2022 második negyedévében mért 1,1 ponthoz és a harmadik negyedévben tapasztalt 0,4 ponthoz képest azonban tovább lassult az üteme, gyakorlatilag megállt. Továbbra sincs viszont olyan alágazat, amely elérné az egyensúlyi szintnek tekintett, 3-5 százalékos növekedési pályát és a termékpályák minden pontján stabil ár- és jövedelmi viszonyokat jelentő 35 pontot.

Erősen differenciálódott a jövedelmezőség a szántóföldi ágazatokban
A magyar agrárium legnagyobb kibocsátását produkáló szántóföldi ágazatokban – búza, kukorica, olajos növények – földrajzi eloszlásban (Nyugat- és Kelet-Magyarország között) és az üzemméretek mentén is jelentős különbségek mutatkoztak tavaly a jövedelmezőségben. Közrejátszott ebben az időjárás, elsősorban az Alföldet sújtó rendkívüli aszály, és az inputanyagok ára. Azok a vállalkozások ugyanis, amelyek még a 2021-es kedvezőbb áron jutottak hozzá az inputanyagokhoz, nagyobb eséllyel őrizték meg jövedelmezőségüket.
Rontott a szántóföldi ágazat helyzetén, hogy 2022-ben sokan túl hosszan vártak terményük értékesítésével, így végül az ipari szereplők alternatívákat kerestek. Ennek eredményeként a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) októberig rendelkezésre álló adatai szerint az előző években tapasztalt 50-60 ezer tonna helyett több mint egymillió tonna gabona és olajos mag érkezett Ukrajnából. Ezen felül a máshonnan származó behozatal mennyisége – szintén októberig – meghaladta a másfél millió tonnát.  

A rendkívül sokszereplős piacot mindezek mellett erősen foglalkoztatja az Európai Unió idén induló új Közös Agrárpolitikája (KAP) és az Agrárökológiai Program. Mivel pontos részletszabályok még nem állnak rendelkezésre, így számukra felértékelődtek a támogatások. Sok szántóföldi növénytermesztőnek továbbá nagy segítséget jelentett a rendkívüli aszály miatti hitelvisszafizetési moratórium – mutattak rá a bankcsoport elemzői.


Keresleti fordulatot jelezhet a baromfi vágási volumenének csökkenése
2022-ben csökkent a baromfi vágási volumene, a csirkéé például 5-6 százalékkal, a pulykáé 10 százalékkal, és a víziszárnyasok esetében is jelentős volt a visszaesés. Ebben áttételesen közrejátszott a madárinfluenza, amely elsősorban a víziszárnyas-tenyésztőket sújtotta. A csirke és a pulyka esetében részben a madárinfluenza miatt is csökkent a kivitel, de a vágási volumen csökkenése az élelmiszer-kiskereskedelemben várható keresletcsökkenést is jelzi az elemzők szerint. Ez a fordulat ugyanis elsőként a gyorsan forgó ágazatokban, így például a brojlercsirke-tenyésztésben érhető tetten.  A tojástermelőknél a szeptemberről októberre bekövetkező jelentős áremelés alapvető segítséget jelentett az ágazatnak, a hatósági ár kiterjesztése a tojásra azonban okozott fennakadásokat a termékpályán, többek közt a Lengyelországból érkező dömpingáru miatt. A többi állati termékpálya közül a tej esetében nyártól Európai Unió-szerte újra nőtt a termelés mennyisége, csökkent viszont Kína tej és tejtermék iránti importigénye, ami kihatott az uniós kivitelre. A tejporítás a magasabb energiaigénye miatt visszaszorult, ezáltal nőtt az EU piacán elérhető folyadéktej mennyisége, az ebből készülő termékek pedig esetenként dömpingáruként nyomják a piacot. Magyarországon kiemelkedően magasak a tejárak, úgy tűnik azonban, hogy megáll az emelkedés. 2022-ben a 2,8 százalékos UHT-ből hozzávetőleg 115 millió doboz fogyott, szemben a tavalyelőtti 65 millióval, ez mintegy 80 százalékos bővülés. A vegyes gazdaságokban, amelyeknél eddig a szántóföldi növénytermesztésből elért plusz jövedelem támogatta a tejelőszarvasmarha-tartást, fordulat állt be: a tej értékesítéséből származó jövedelem jelentett segítséget. A tejelő példányok száma ugyanakkor némileg csökken, melegben pedig a tejhozam is alacsonyabb – mutattak rá a bank szakértői.

A sertéstenyésztők esetében javultak a kilátások az év utolsó negyedévében, közülük a rendkívül hatékony termelést folytató gazdálkodók tudtak pozitív mérleget elérni. A várakozások szerint idén a malacellátás lehet nehézkesebb, többek között azért, mert mind Magyarországon, mind Németországban, amelynek sertésiparától a magyar nagyban függ, érzékelhetők negatív kockázatok. 


Kitartottak az eddigi vetésszerkezet mellett a szántóföldi zöldségtermesztők
Nagy kérdés volt a zöldség-gyümölcs termékpályákon, hogy az elmúlt csaknem két év kiemelkedően magas kukorica- és olajosmag-árai láttán a szántóföldi zöldségtermesztők nem csökkentik-e a csemegekukorica és a zöldborsó termőterületét. Az emiatti ágazati aggodalmak végül nem váltak valóra, a kukoricaárak év végére bekövetkező csökkenése arra késztette őket, hogy kitartsanak az eddigi vetésszerkezet mellett. Hozzájárult ehhez az is, hogy a csemegekukoricát, zöldborsót felvásárló konzervgyárak kiszámítható szerződéseket kínálnak.

A hajtatott zöldségeket, illetve szántóföldi zöldségeket termelő gazdák mindemellett érvényesíteni tudták költségeik emelkedését az átadási árakban, egyes szegmensek – így a geotermikus energiára alapozott kertészetek – pedig akár nemzetközi szinten is komparatív előnyre tudtak szert tenni. A gyümölcsösök esetében az előző években tapasztalt alacsonyabb mennyiséghez képest bővebb volt a termés, az emelkedő önköltségek miatt azonban nem tudtak árat emelni a gazdák, és továbbra is nehézséget jelent a munkaerőhiány. Hosszú távú trend jele lehet ebben az ágazatban, hogy egyre több gyár települ Magyarországra.  A szőlő-bor termékpálya helyzetét segítette, hogy erős volt a turizmus tavaly, ez támogatta az értékesítést. A visszajelzések szerint több szőlészet tudott bővülni, az orosz-ukrán háború közvetett hatásaként viszont esetenként nehézséget jelentett a palackbeszerzés. A termelők összességében 10-20 százalékkal tudták növelni áraikat tavaly.

Stabilizálódó gazdasági helyzet, hatékonyságnövelő beruházások
A stabilizálódó gazdasági helyzet, így a forint főbb devizákkal szembeni erősödése, az európai uniós források körüli bizonytalanságok enyhülése, a nemzetközi gázárak csökkenése és az infláció várható lassulása hatására több szegmensben már egyre kevésbé borúlátók az agrár-élelmiszeripar szereplői – mutattak rá az MKB Bank és a Takarékbank elemzői, összességében pozitív helyzetértékelést adva. Finanszírozói oldalról továbbra is úgy látják, 2023 nem a nagyszabású beruházások éve lesz. A nehéz körülmények közül vélhetően a magas kamatkörnyezet marad fenn legtovább, ez hangsúlyozza a támogatott hitelprogramok jelentőségét. Előtérbe kerülnek az energia- és a működési, termelési hatékonyságot célzó fejlesztések, utóbbival kapcsolatban esetleg a gépberuházások. Bizakodásra ad okot a szakértők szerint, hogy sok gazdálkodó, főként a kisebb termelők a tavalyi év tanulságainak hatására a korábbinál jóval nagyobb figyelmet fordítanak a költségkalkulációkra és a tervezésre. Sokaknál felértékelődött a likviditás megfelelő menedzselésének szerepe.


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Bankholding

Ezeket is olvasta már?

Nincs más választás aszály ellen: öntözni kell

2024.05.17

Hazánkban az öntözési beruházások az agráriumon belül talán a legkomolyabb fejlesztésnek számítanak, amelyeknek a vége látványos megtérüléssel zárulhat. A termelők évtizedes vágya valósulhat meg azok után, hogy évek óta több pályázatot írnak ki öntözőtelepek támogatására és öntözési közösségek létrehozására. Ahol a feltételek adottak, tehát leegyszerűsítve: ahol van víz a közelben, ott ki kell használni a támogatást – ebből indul ki a szaktárca és több szakmai szervezet is. Ezt a száraz időjárás, a korai meleg és szélsőséges csapadékeloszlás is kikényszerítheti az érintettekből, ugyanis óriási a terméskülönbség a kétféle termelési mód között. Ebből a következtetésből kiindulva a Talentis Agro Zrt. portfóliójában az öntözésfejlesztés változatlanul kiemelt beruházásnak számít. A holding idén is folyamatosan növeli az öntözött területeinek a nagyságát: a hónap végére elkészül a Lajta-Hanság Zrt.-ben annak a 620 hektárnak a bevonása a legkorszerűbb öntözőrendszerrel, amellyel elérik az 1000 hektár vízellátását. Zimmermann István igazgatósági tag szerint minden cég életében nagy dolognak számít, ha elmondhatja magáról, hogy 1000 hektáron képes öntözni. Ahogy arról nemrégiben beszámoltunk, a Lajta-Hanság Zrt.-ben a cukorrépa termesztése kimondottan az öntözésnek köszönhetően indulhatott el, így mind a 271 hektárnyi cukorrépát ilyen körülmények között nevelik. A két évvel ezelőtti aszályos időjárás a cukorrépának sem kedvezett sok más ismert növényhez hasonlóan. ...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly raj...

Ilyen mikrobiológiai készítményt válasszunk a talajainkhoz

2024.05.16

Hiába csökkent a műtrágya felhasználása az utóbbi időszakban, a gazdálkodásban továbbra is szükség van rá, ezért felelőtlenség azt állítani, hogy kiváltható b...

NAK – Kiemelten fontos: az integrált növényvédelem és a hamisított szerek elleni fellépés

2024.05.15

A változó környezeti és gazdasági körülmények az agráriumban egyre fontosabbá teszik az okszerű és hatékony növényvédelmi tevékenységet a gazdálkodók számára....

Városi kert kihívásai: Stresszelő és stresszkerülő növények

2024.05.15

A kertészkedés egyre több embert ragad magával, így elmondhatjuk, hogy a reneszánszát élő ágazatról van szó. Ennek egy modern kori formájaként említhetjük a város...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

MÉG TÖBB CIKKÜNK A TÉMÁBAN

Hamarosan kiderül: kié Magyarország Legszebb Birtoka?

2024.05.15

Idén nyolcadik alkalommal írta ki az Agrotrend Csoport a Magyarország Legszebb Birtoka díjazást, amelynek ötletgazdája Mátrai Zoltán arról számolt be, hogy ez alkalommal...

HAZÁNKBAN IS EGYRE NŐ A SPENÓT NÉPSZERŰSÉGE

2024.05.14

A spenót kiemelkedő fehérje- és ásványianyag-tartalma miatt az egyik legmagasabb táplálkozási értékkel rendelkező zöldségféle. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK...

Növényorvos: ezért fontos a jó időzítés a kalászosoknál

2024.05.14

Azok a gazdák, akik mindent szakszerűen elvégeztek, náluk szépen fejlődik a búza. Azonban több helyen a tápanyaghiány rányomta a bélyegét a kalászosokra, ezért a gom...

Glifozát találkozása a napraforgóval: Mi történik, ha nem rezisztens a növény?

2024.05.13

A glifozát napjaink egyik legnagyobb arányban alkalmazott herbicidje világszerte. A vélemények megoszlanak a glifozát környezetterhelésének mértékéről. Számos olyan t...

Gyümölcs szedd magad: nem csak olcsóbb, hanem élményt is nyújt

2024.05.11

Évről évre egyre drágábbak a szezonális gyümölcsök, így lesz ez idén is. Ezeknek az áraknak a csökkentésére találták ki még régebben a szed magad akciókat, mely...

Május 10. A madarak és fák napja. Így segíthetik a gazdálkodók a madarakat.

2024.05.10

Minél több gazdálkodó tesz a madarak számára előnyös lépéseket, annál ellenállóbb lesz a gazdaságuk és tágabb értelemben a világunk. A mezőgazdasági termelőkn...

Újra megéri idehaza cukorrépát termeszteni

2024.05.10

Ma már nehéz elképzelni, de a rendszerváltás előtt 12 cukorgyár működött idehaza. Ha napjainkban szóba kerül a cukorrépa feldolgozása, akkor már csak a kaposvári ü...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.07.

2024.05.09

Megjelent a legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések....

Vegyszerek nélkül veszik fel a küzdelmet a HUN-REN kutatói a tuják kártevőivel

2024.05.09

A kutatók új megközelítést alkalmazva, vegyszerek nélkül próbálják felvenni harcot a tuják legnagyobb ellenségével, a borókaszúval szemben. Ez az apró rovar nem csa...

Agrárpiaci szakértő: eljött a megfontolt értékesítés ideje

2024.05.09

Európa-szerte emelkednek a gabonaárak, így a gazdáknak érdemes most odafigyelniük a megfelelő szerződések megkötésére és a készleteik értékesítésére is. Erre fig...

Így védekezzünk a csigák ellen! Zsigó György növényorvos legújabb tanácsai

2024.05.08

A csigák jelenlétének kedvez a mostani, csapadékosabb időjárás. A kertekben jelentős kártételükkel lehet számolni, a növények leveleit, szárait, terméseit megrágja...

Már károsít a cseresznyelégy! Hogyan védekezzünk ellene?

2024.05.07

A cseresznye és a meggy legjelentősebb gazdasági kárt okozó kártevője a cseresznyelégy. A zöldborsó nagyságú, pirosodó gyümölcsöket már károsíthatja a két csere...

Nem félnek a közelgő fagyosszentektől az alföldi baracktermesztők

2024.05.07

Elsősorban a csonthéjas gyümölcsöknél csökkenhet jelentősen a várható termésmennyiség, ugyanis a csonthéj keményedés időszaka közben vagyunk és nem tudják még p...

Külföldi szamóca magyarként csomagolva? Idén is próbálkoznak

2024.05.06

A szabadföldi szamóca szépen érik, de a fagy hatása nem múlt el nyom nélkül. A szépen megkötött bogyókat szerencsére a fagy nem tudta kikezdeni, de amelyeket virágzá...

Kajszitermesztés: milyen fajta jó fagy ellen?

2024.05.05

Tavaly az elmúlt évek legnagyobb fagykárát szenvedték el a kajszitermelők, az idei év azonban idáig jól alakul. Az elmúlt években mindig volt kisebb-nagyobb fagykár, va...

Palántaültetési szezon: erre figyelmeztet a növényorvos

2024.05.03

A profi termesztőknek egyértelmű a dolog, hogy hova, milyen palántát érdemes ültetni, de vannak a kisebb kerttel rendelkezők, akik szeretnék előtte kikérni a szakember t...

Gyümölcskártevők aktuális rajzási adatai, adatok frissítve 2024.04.30.

2024.05.01

Megjelent a legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések....

Egy özönvízszerű csapadék nem oldja meg a gondokat

2024.05.01

Bár az elmúlt néhány napban jutott csapadék az Alföldre is, egyáltalán nem orvosolta a krónikus vízhiányt. Mindenütt az esőt várják és azt, hogy kihirdessék a tart...

Ezért érdemes batáta termesztésével foglalkozni

2024.04.29

Batáta, vagy burgonya? Sok termelő és fogyasztó teszi fel ezt a kérdést az utóbbi időben. Előbbiek szívesen áttérnének a batátára, és adnák fel végleg a burgonyá...

Gyümölcskártevők aktuális rajzási adatai, 2024.04.23-án

2024.04.24

Megjelent a legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések....

Megkezdődött a selyemfényű puszpángmoly támadása. Itt vannak a legújabb fogási adatok

2024.04.24

A selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) mintegy 10 éve telepedett meg hazánkban, mára már mindenhol megtalálható. Behurcolt kártevő, Európába azonos időben...

Élő kövület a kertben: a sokszínű Ginkgo fajták

2024.04.22

A növénynemesítők munkáját megszámolhatatlan kertészeti változat és fajta dicséri. Abban az esetben is ilyen „problémával” találjuk szembe magunkat, amikor egy fa...

GMO-mentes magyar szója: miért nem termelünk többet?

2024.04.18

Szójából nem vagyunk önellátók, de voltak olyan külföldi befektetők, akik azért jöttek hozzánk, hogy a hazai GMO-mentes szóját megvásárolják. Rossz hír, hogy öne...

Gyümölcskártevők aktuális rajzási adatai, 2024.04.16-án

2024.04.17

Egy kártevő rajzásmegfigyelésének célja, hogy megtaláljuk azt az időpontot, amikor egy adott kártevő ellen a leghatékonyabban tudunk védekezni. Az előrejelzés a hőö...

Csapadékhiány: száraz talajba kerül a vetőmag

2024.04.11

Április 9-i szántóföldi növényvédelmi előrejelzés. Április első dekádjára továbbra is a sokévi átlagnál jóval melegebb időjárás a fő jellemző. A csapadékhel...

A növényvédőszer használat legfőbb kihívásai

2024.04.10

Magyarországon több mint négyezer szakember dolgozik a növényvédelem területén. A növényvédelem kulcsfontosságú a mezőgazdaságban, de a nem megfelelő gyakorlatok k...

A poloskaszagú szilvadarázs fajok csapdázása

2024.04.10

A poloskaszagú szilvadarazsak elleni védekezést már a szilva virágzásakor meg kell kezdeni. A szilvadarazsak rajzása fehér színű ragacslapok kihelyezésével ellenőrizhe...

Immunerősítő növények. Új podcast a Növényvédőszer.hu-n

2024.04.03

Új sorozatunkban olyan növényeket mutatunk be dr. Orlóci Lászlóval, az ELTE Füvészkertjének igazgatójával, amelyek a mindennapi életünkre pozitív, gyógyító hatást...

Szabad, lehet-e virágzásban permetezni?

2024.03.28

A beporzást segítő rovarok, többek között a méhek, tevékenysége nélkülözhetetlen, nélkülük számos növény nem fejleszt termést. Termesztett növényeinknél előf...

MIÉRT NYÚLNAK MEG A LAKÁSBAN NEVELT PARADICSOM PALÁNTÁK?

2024.03.25

A paradicsom növények növekedését, annak gyorsaságát a környezetének hőmérséklete és a világosság határozza meg. A már valódi levelekkel rendelkező paradicsom n...

Ezért keresse a kertészetekben a selyemvirágfát

2024.03.20

Az Alföldi Faiskolások Egyesületének éves szakmai rendezvényén a klímaváltozás hatásaira adható válaszokat keresték. A fajhasználattal kapcsolatban előtérbe kerül...

Ki veszi meg ezután a minőségi zöldborsót, csemegekukoricát?

2024.03.14

Idén fele akkora lesz a zöldborsó termőterülete a tavalyihoz képest, de csemegekukoricából is megközelítőleg 30 százalékkal kevesebbet vetnek majd el a termelők, mint...

Rózsa és szamóca aktuális növényvédelme - permetezési tanácsok

2024.03.14

“Gombásan” indul az idei év, mert nem volt olyan hideg a tél ami gyérítette volna az áttelelő gombaképleteket. A február 21-én fotózott rózsán fennmaradtak a taval...

Permetezési tanácsok fagyos napokra

2024.03.11

Fagyos éjszakák jönnek a jövő hét végére. Hogyan folytathatjuk így megfelelően növényvédelmi munkáinkat? Hasznos tanácsok Zsigó György növényorvostól....

Őszi árpa, búza és repce aktuális növényvédelme

2024.03.06

Megjelent Dr. Aponyi Lajos legújabb szántóföldi előrejelzése. Írásában kitér az őszi árpa és búza növényvédelmére, az időjárási körülményekkel összefüggő...

Időben kezdjük meg a védekezést monília ellen

2024.03.05

Zsigó György növényorvos tanácsai. Tavaly pontosan két héttel később, március közepén írtunk a virágzó kajsziról. Az idén nem várhatunk tovább, az ország minden...

Májusig még bármikor végezhet a fagy a gyümölccsel

2024.03.04

Az elmúlt napokban sorra dőltek meg a hőmérsékleti rekordok, és ez ezen a hétvégén is így volt. Az enyhe tél miatt az ország nagy részén nem volt tartós hótakaró. ...

Vetőburgonya-szezon dilemma: fémzárolt, nem fémzárolt?

2024.03.02

A vetőmag szaporítók egész Európában kezdenek átállni a feldolgozóipari fajták szaporítására, ami azt jelenti, hogy nem lesz elegendő étkezési vetőmag, ezáltal el...

Időben kezdjük meg a csonthéjas növények védelmét

2024.03.01

A kora tavaszi időjárásnak köszönhetően a kertészeti növények egy részénél megszűnt a kényszernyugalmi állapot, és fejlődésnek indultak. A legnagyobb gond a mandu...

Figyeljünk oda az őszi árpára

2024.02.28

Tavasszal fokozottan oda kell figyelni a kalászosokra. Ezen a télen alig voltak fagyok és 10 Celsius fok feletti nappali hőmérsékleteket mérünk. Mindez kedvező hatással ...

Már most érdemes védekezni a mezei pocok ellen

2024.02.28

Több vármegyében erősen elszaporodtak tél végére a mezei pockok. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a földhasználók figyelmét: kiemelten f...

A kémiai növényvédelem kilátásai

2024.02.26

Egyenlőre megnyugodhatnak a gazdák, a növényvédő szerek korlátozása megbukott az EP-ben. Az Európai Bizottság elnöke 2024.02.06-án bejelentette, hogy visszavonják a n...

Ez a belvíz szerepe a talaj vízmegtartásában

2024.02.23

Az országban 2024 elején számottevő, de nem kiemelkedően magas a belvízzel borított mezőgazdasági területek nagysága. A műholdas radarfelvételek alapján ez év januá...

Integrációval újítható meg a kertészeti ágazat

2024.02.16

A hatékony fejlődéshez és a kertészeti ágazat megújításához kikerülhetetlen az integráció. Ehhez pedig a pályázati lehetőségek hatékony kihasználása szükséges...

Tavasz a télben: így viselik ezt a vetések

2024.02.07

Tavaszi időjárás után komoly mínuszok, majd ugyanez fordítva. Az elvetett növény kultúrák ugyan stressz tűrők, de a 10 fokból -5 fokra csökkenés, a sokáig tartós t...

FMC-Agro: a változó körülményekhez való alkalmazkodás a legfontosabb II.

2024.01.28

Kovács Gyula, az FMC-Agro Hungary Kft. ügyvezető igazgatója a hírportálunknak adott interjújának második részében a hatékony védekezésről is beszélt munkatársunkna...

FMC-Agro: a változó körülményekhez való alkalmazkodás a legfontosabb I.

2024.01.27

Az őszi időjárási körülmények, különösen a rendkívül csapadékos ősz, kedvezővé tették a tavaszi gyomkelés lehetőségét a kalászosoknál – többek között er...

Véget ért a kukorica fajtakísérlet: itt az eredmény

2024.01.24

Összesen 46 kukoricahibrid teljesítményét vizsgálták 2023-ban a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, val...

PREGA: Hogyan alakul a mezőgazdaság jövője?

2024.01.23

A digitális megoldások már a vetéstől a betakarításig segítik a szántóföldi gazdálkodókat, de a kertészet és az állattenyésztés különböző szegmenseiben is né...

Rovarfehérje: ebből a légyből készül az élelmiszer alapanyag

2024.01.23

A szakértők szerint a takarmány célú rovarpiac az évtized végére eléri az évi 2 milliárd eurós összforgalmat, éves szinten 1 millió tonna rovarlisztet termelve. A t...

A kitartó méhészek nem szeretnék abbahagyni

2024.01.22

Méhészeti eszközök, munkaruhák és természetesen termékek között válogathattak azok, akik ellátogattak a 23-ik Dél-Dunántúli Regionális Méhésztalálkozóra. A szé...

Ez történik velünk, ha eltűnnek a beporzó méhek

2024.01.19

Az uniós gazdálkodó szervezetek előrejelzése szerint 2030-ra 5 millió méhcsalád pusztulhat el, és a méhészek kétharmada kénytelen lesz feladni a munkáját. Pedig a be...

Így maradhat jövedelmező a dísznövények termesztése

2024.01.18

A precíziós technológiák, a digitális megoldások már jelen vannak a hazai díszkertészeti ágazatban is, amely leginkább kistermelőkből áll, ezért a szakmaközi szerve...

Gingko-kultusz, avagy a fa, amely meghódította az időt

2024.01.17

Napjainkban kevés olyan ember van, aki ne találkozott volna valamilyen formában a Ginkgo biloba-val és az is jól ismert tény, hogy hosszú életű és igen jó alkalmazkodó ...

Erre képes a precíziós gazdálkodás a takarmányozásban

2024.01.16

Világviszonylatban öt százalékkal csökkent az előállított takarmány mennyisége az elmúlt időszakban. Ez az arány igaz az Európai Unió piacára is. Ennek oka a globá...

Ezért eladhatatlan a magyar méz. Ki fog itt termelni?

2024.01.10

2023-ban a legjobb mézünk a napraforgó lett, és a mézfogyasztást ösztönző kampány keretében sokan megismerhették ennek a különleges méznek a jótékony hatásait. Az...

Nagyanyáink virágoskertje - Az egynyári nemesítés története

2024.01.09

Az előző részben szó volt a magyar egynyári dísznövény nemesítés kezdeteiről és céljairól, valamint érintettük a mályvanemesítést, mint mindennek a folyamatnak a...

Ezt a gyümölcsöt idén is érdemes termeszteni

2024.01.08

Ahogy az előző években, így idén sem kell attól tartani, hogy a magyar almasűrítményt nem lehet eladni, ugyanis továbbra is van piaca az almának. A legfőbb nemzetközi ...

Ezért számít csúcs élelmiszernek a zeller

2024.01.06

A gyökérzöldségek királynője a gumós zeller, amelyet rendkívül változatos módon illeszthetünk be az étrendünkbe. A különleges ízvilággal rendelkező zöldségfél...

Növénytermesztés, állattenyésztés: így teljesített a mezőgazdaság

2024.01.02

A Mezőgazdasági Számlarendszer (MSZR) legfrissebb előrejelzése alapján a magyar mezőgazdaság 2023-as teljesítménye kiemelkedő növekedést mutat. A mezőgazdasági kiboc...

2024 fordulatot hozhat az állattenyésztőknek

2023.12.31

Amíg a növénytermesztők az elmúlt tíz évben megfelelő körülmények között dolgozhattak, addig az állattenyésztők ezt nem mondhatták el magukról. Annak azonban ör...

Szemléletváltásra van szükség a kukoricatermesztésben

2023.12.20

Vajda Péter, a Phylazonit Kft. ügyvezetőjének írása. A hazai növénytermesztés utóbbi két évének középpontjában a szélsőségek álltak. Mindez szakmai és közgazd...

A szárnyasok közül a pulyka iránt van most nagy érdeklődés

2023.12.18

A baromfihús a legtöbb háztartásban lassan kiszorítja a többi, amúgy közkedvelt húsféleségeket, pedig az elmúlt évtizedben a madárinfluenza miatt kevesebb, így drág...

Sertéstenyésztés: segít a Közös Agrár Politika

2023.12.17

Jelentős előrelépést ért el az elmúlt néhány évben a hazai sertéságazat. Bár az állomány az európai trendhez hasonlóan visszaesett, a csökkenés mögött azonban r...

Kárpát-medencei Étteremkalauz: ahová érdemes betérni

2023.12.15

Az éttermek vezetői és alkalmazottai nem tudták, hogy a betérő vendég, vagy vendégek éppen „vizsgáztatják” a kiszolgálást, az ételt, és a környezetet. Sokan csa...

Kötelező feltüntetni a mézek származását az unióban

2023.12.14

Célt értek a magyar erőfeszítések, hazánk kezdeményezésére az uniós agrárminiszterek egyetértettek azzal, hogy a jövőben a mézesüvegeken kötelező legyen feltünte...

2030-ra ötmillió méhcsaláddal lesz kevesebb világszerte

2023.12.14

Közepes évet tudhatnak maguk mögött a magyar méhészek, a repcén 10-20 kilogramm, az akácon 20-25 kilogramm volt jellemző méhcsaládonként. Bizakodva várják a tavaszt, ...

Agrárpiaci szakértő: 2023 a sertés éve

2023.12.13

A sertéstartás mind az élelmiszer gazdaságban, mind pedig a húsiparban továbbra is húzóágazat. A mostani uniós költségvetési ciklusban a KAP stratégiai terv alapján ...

Tavasszal startolnak az öntözésfejlesztési pályázatok

2023.12.12

E hónap elején megjelent az új pályázati menetrend, vagyis az, hogy 2024-ben milyen beruházási támogatásokkal indul a Közös Agrár Politika Stratégiai Terve. Mint ismer...

A fa, mely a halhatatlanság útját járja: A páfrányfenyő (Ginkgo biloba)

2023.12.11

A Ginkgo biloba vagy legalább ennyire ismert nevén a páfrányfenyő ősei 270 millió évvel ezelőtt jelentek meg a bolygón és szemtanúi voltak a dinoszauruszok eltűnésén...

Ezek az élelmiszerek lettek olcsóbbak az ünnepek előtt

2023.12.11

Jelentős mértékben, az októberi 10,4 százalék után 2023 novemberében 7,1 százalékra mérséklődött Magyarországon az élelmiszerek drágulásának éves üteme, és eg...

Parlament: Ők lettek a Nemzet Gazdászai

2023.12.11

Az AGROTREND Csoport 2023-ban létrehozta a Nemzet Gazdásza címet, melynek fővédnökei Jakab István, az Országgyűlés Alelnöke, a Magosz Elnöke, Dr. Nagy István, Agrármi...

Ismét megéri idehaza állattenyésztéssel foglalkozni

2023.12.10

Amíg 2021 végén a jelenleg nehezebb körülmények között lévő növénytermesztők optimizmusa játszott meghatározó szerepet a pozitív kilátásokban, addig most az áll...

Kocsonya, fácánleves, birkaragu: ezek az idei tél slágerételei

2023.12.09

Két és fél év ugyan még nem nagy idő egy étterem életében, viszont a kezdetek óta kialakult egy hagyomány, melyet azóta is igyekeznek követni a Dereszla Bisztróban, a...

Szilva, vilmoskörte: ezek idén a nyerő pálinka alapanyagok

2023.12.07

A Gödöllői Tangazdaság Zrt. vilmoskörte pálinkája arany minősítést kapott és ezzel elnyerte Magyar Kertész Legkitűnőbb Pálinkája Nagydíjat is. A száz százalékba...

Most ültessünk tulipánhagymát, hogy jövőre szépen virágozzon

2023.12.06

A tulipánhagyma ültetésének az ideje általában szeptemberben, vagy jobb esetben októberben érkezik el. Jó hírünk van azoknak, akiknek csak most jutott az eszébe az a go...

Ezek a téli immunrendszer erősítés fontos növényei

2023.12.05

Köhögés, torokfájás, láz. Korunk nagy hibája, hogy mindenki a gyógyszerben látja a megoldást, a kiutat, nem pedig az immunrendszer erősítésben, vagyis a megelőzésben...

E veszélyes gomba ellen segítenek a PHYLAZONIT termékei

2023.11.28

Napjainkban a globális klímaváltozás hatása erőteljesen érezhető, melynek következtében jellemzően szélsőséges időjárási körülmények uralkodnak, elég csak bele...

Állattenyésztés nélkül nincs biztonságos élelmiszerellátás

2023.11.23

A húsfogyasztás egy főre jutó mennyisége sokáig a társadalmi jólét fontos fokmérője volt és bizonyos összefüggésekben még ma is annak számít. Az iparszerű állat...

Hamarosan hungarikummá nyilváníthatják a zselici mézet

2023.11.20

A Zselici Méhész Egyesület kitartó erőfeszítéseinek köszönhetően a zselici mézet már csak egyetlen lépés választja el attól, hogy igazi hungarikum legyen. Ebben nag...

Aknázómoly: nem csak a termést, a fát is elpusztítja

2023.11.19

Zsigó György növényorvos tanácsai. A klímaváltozás miatt tucatnyi mediterrán rovarfaj honosodott meg az elmúlt évtizedekben hazánkban, így a vadgesztenye levélaknáz...

Kisfilmsorozat mutatja be, miért fontos a talaj védelme

2023.11.18

A talaj az egyik olyan természeti erőforrásunk, amellyel fenntartható módon kell gazdálkodnunk, egyre nagyobb figyelmet szükséges szentelni védelmére. Ennek érdekében A...

A jövő évi szüreti hangulat a következő hetekben dől el

2023.11.18

A koronavírus járvány alapvetően írta át világszerte a bor kereskedelmi rendszerét. Az egészségügyi világjárvány utáni gyors visszapattanásnak a háborús infláci...

Jég és vihar: fontos a segítség a kárrendezés lebonyolításában

2023.11.17

Annak ellenére, hogy az idei év nem volt kiemelkedően aszályos, a mezőgazdasági károk mértéke így is jelentős. A Generali Biztosító összegzése szerint aszállyal sú...

A termelésbiztonság alapja a megfelelő tároláskapacitás

2023.11.16

A mezőgazdasági termelésben az első számú szempont a hatékonyság, vagyis: minél olcsóbban, minél jobb minőségi árut állítsunk elő. Ehhez szükségünk van az önt...

Nem kell a németeknek a prémium magyar dióbél

2023.11.16

Elsősorban kelet felől érkezik hozzánk a dióbél: ukrán, moldovai, de kazahsztáni dióról is hallanak a termelők, de hogy ebből mennyi a szóbeszéd, azt nem tudni, az az...

Kiderült: ezért terjed ilyen gyorsan az aranysakál

2023.11.15

A toportyán vagy nádi farkas néven is ismert ragadozó aranysakál az 1990-es évek elején bukkant fel újra Magyarország déli határvidékén, azóta tartó rohamos térhód...

Ezt teszi az olcsó import a hazai élelmiszerrel

2023.11.14

Komoly importnyomás helyeződik a hazai élelmiszeripari feldolgozókra. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara adatai szerint míg az elmúlt néhány évben folyamatosan erősödött...

Sertéshús ellenes kampány: a magyar konyha nem adja fel

2023.11.14

Egyre kevesebb a sertéstelep idehaza és Európában is, pedig lenne kereslet a jó fajta, minőségi, feldolgozott termékekre. Már évekkel korábban kikiáltották a sertésh...

Ez a fenyő a legalkalmasabb a mulcsozáshoz

2023.11.13

A hazai kertészetek napjaink legsikeresebb és legkeresettebb terméke egykor hulladéknak számított, a fűrésztelepeken szabadulni akartak tőle. Most már annyira felkapott, ...

Biztos nyereséggel számolhat az, aki mákot termeszt jövőre

2023.11.12

Korán lehet vetni, de hamar is aratható, majd azt követőn a földet még más növénnyel is hasznosíthatjuk. A mák hazai vetésterülete - szemben más kultúrákkal - folya...

Egy éven belül helyreállt a kukoricával szembeni bizalom

2023.11.10

A kukorica az egyetlen olyan haszonnövényünk, amely idén nyereséget hozott a termelőknek. Ezt bátran jelenthetik ki a szakemberek azok után, hogy lassan véget ér a betaka...

Mit tegyünk a nagy mennyiségű lehullott levéllel?

2023.11.08

Ami másoknak minden ősszel problémát jelent, az sokaknak inkább lehetőségek sokaságát nyitja meg. Az őszi lombhullás idején rendre előkerülnek az átlátszó zsákok ...

Újra terjedőben van a paraszti kertek növényvilága

2023.11.08

A magyar dísznövénynemesítés egyik alapvető pillérét képezik a hagyományos magyar paraszti kertek. Ez a kerttípus jóval később alakult ki, mint a haszonkertek, ahol a...

Növelni kell a raktárkapacitást a piaci zavarok kivédésére

2023.11.07

Magyarországon évente 22 millió tonna gabona elhelyezésére van lehetőség, az ehhez szükséges raktárkapacitás pedig rendelkezésre áll. Az idei év abban különbözik a...

A korábbinál is több kárt okoznak a mezei pockok

2023.11.05

Az előző évekhez képest sokkal jobban elszaporodtak a mezei pockok, jelentős károkat okozva a szántóföldi növénytermesztésben, de most már a kiskertekben is. Úgy tűn...

Hatósági fellépés a hamis és illegális növényvédőszerek ellen

2023.11.04

Az illegális növényvédő szerek káros hatással vannak az ökoszisztémákra és az emberi egészségre is. Az olcsóbb, illegális termékek használata nem kívánatos negat...

Külföldön minden mennyiségben elkel a magyar nyúlhús

2023.11.03

Nagyon fontos terület a bébi ételpiac, ugyanis ez az a termék, amellyel a leghamarabb találkoznak a csecsemők, mint húsféleséggel. A nyúlhús ugyanis semmilyen allergén ...

Hatásos érvek az őszi gyomirtás fontossága mellett

2023.11.03

Az őszi gyomirtás egy hatékony és előrelátó megközelítés, mert a magas hozam alapja ugyanis az ősszel elvégzett tökéletes gyommentesítés, ami hozzájárul az agrár...

Hallgassunk a nemesítőkre, ha jó búzát vetnénk

2023.11.02

Országszerte rendben zajlanak az őszi talajmunkák, az idén viszont kevesebb gabonát vetnek el a gazdák, mint tavaly. Kisebb lesz a búza vetésterülete, mintegy 972 ezer hek...

Generali Biztosító: hasznos lehetőség az Agrárőr Biztosítás

2023.10.31

A mezőgazdasági termelés szinte minden területe alaposan kiszolgáltatottá vált a természeti csapásoknak – legyen szó növénytermesztésről, állattenyésztésről, va...

Madárinfluenza veszély: kezdődhet a szokásos védekezés

2023.10.30

A víziszárnyas tenyésztők lassan már hozzászoknak ahhoz, hogy tavasszal és ősszel madárinfluenza fertőzés vonul végig az országon. Ez történik most is. A fokozott ma...

A halgazdaságok felkészültek az ünnepek előtti forgalomra

2023.10.30

Igazi nagyüzem van már a hónap eleje óta a halgazdaságokban, hiszen az éves halfogyasztás meghatározó része még mindig az év végi ünnepekhez köthető. A haltermelők...

Készpénzhiány és tömött raktárak: 2023 nem a növénytermesztők éve

2023.10.28

Hamarosan befejeződik a kukorica betakarítása és ez egyúttal azt is jelenti, hogy lezárul egy újabb mezőgazdasági esztendő. A gazdálkodók tavasszal az előrejelzésekb...

Kézműves Kiválóságok: díjazták Magyarország mézét, lekvárját, szörpjét, gyümölcslevét

2023.10.27

A versenyt az idén négy kategóriában hirdették ki. A tavalyi kiíráshoz képest a méz is bekerült a díjazott termékek körébe. A lekvárokat, szörpöket és gyümölcsl...

Ezért érdemes ilyenkor a sütőtököt fogyasztani

2023.10.27

A hazai fogyasztók körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendő őszi-téli csemege nemcsak finom, hanem igazi vitaminbomba is, sőt gazdag karontinoid tartalmának köszö...

Borturizmus: több száz éves időutazás a híres tokaji pincében

2023.10.26

November közepén nyílik meg a nagyközönség előtt a Dereszla Pincészet látogatóközpontja Bodrogkeresztúron, amely időutazásra hívja a borkedvelőket és mindazokat, a...

Út a sikerhez: megjelent az Agrárdiplomácia című könyv

2023.10.25

Ma már nem kérdés, hogy aki az agráriumban dolgozik, az kitartással egész életen át képes a megélhetését biztosítani, megteremteni – legyen szó növénytermesztésr...

Ezért nem érdemes spórolni a fémzárolt vetőmagon

2023.10.25

A fémzárolt vetőmag felhasználás csökkenésére számítanak a hazai vetőmagágazat szereplői. Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport vezetője szerint ezért nem...

Lesz elegendő ponty a hazai tavainkban

2023.10.24

Folyamatosak a haltelepítések a Balatonnál és a Tisza-tónál. Mindkét helyen a népszerű ponty kerül nagy mennyiségben a vízbe. A Balatonnál már szeptember végén kezd...

Jó, közepes diótermés várható országszerte

2023.10.23

A hazai diótermesztőkre jelenleg nem a fúrólégy jelenti a legnagyobb veszélyt, hanem a külföldi, alacsony költséggel előállított dió, amely hamarosan eláraszthatja a...

Éjjel lopták az értékes aszúszemeket a híres borvidéken

2023.10.22

Alig számoltunk be róla pár napja, hogy a szőlőtermesztők és a termés védelme érdekében megállapodást kötött a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa a Szerencsi- ...

Erre képes a magyar vetőmag Kazahsztántól Türkmenisztánig

2023.10.19

Vetőmag termesztésben és nemesítésben, valamint az intenzív állattenyésztés fejlesztésében is számítanak a magyar tudásra a türk államok. Bakuban nemrégiben rendez...

Drága a tűzifa, több a tolvaj az erdőkben

2023.10.18

A fűtési szezon kezdetével nem csak a falopást, hanem az illegális fakitermelést is próbálják megelőzni az ország erdeiben. A társaságok egyúttal tájékoztatják a l...

Ukrajna már most is része az egységes európai piacnak

2023.10.17

Ukrajna lényegében már most is része az egységes európai piacnak – jelentette ki Mezei Dávid (M.D.), az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága agrárkapcsolatok...

Külföldön kapkodnak érte, itthon nem kell a magyar torma

2023.10.16

A nyári öntözés, valamint az augusztusi és szeptemberi komoly esőzések csodát tettek a tormával, ezért kimondottan jó lett a termés, amelyet szinte teljes egészében k...

Ezért van jövője a forgatás nélküli talajművelésnek

2023.10.13

Az aratás utáni időszakban mindig felmerül a kérdés, hogy mi legyen a szármaradványokkal? Sokan többféle megoldást fontolgatnak, de egy biztos, hogy ne tekintsünk rá a...

Novemberben egyszámjegyű lehet a drágulás éves mértéke

2023.10.12

Másfél éve nem látott szint alá mérséklődött az élelmiszer-infláció Magyarországon azzal, hogy szeptemberben éves összehasonlításban 15,2 százalékra csökkent az...

Földimogyoró: a jövő szárazságtűrő növénye

2023.10.06

Ha azt gondoljuk, hogy egy olyan növényről van szó, melyet fel kell fedezni, akkor nagyot tévedünk, ugyanis az ötvenes években majdnem ezer hektáron termesztették, elsős...

Ezért olcsóbb és jobb minőségű a piaci méz

2023.10.04

A méz árában jelen van a termelő erőfeszítése, ezen árszínvonal alá nem akarnak menni a termelők, viszont a boltok évekig ez alatt árusítottak, mert olcsón hozzájut...

Így kezeljük az elektronikus gazdálkodási naplót

2023.10.03

Gyakorló felületet alakított ki az elektronikus gazdálkodási naplóhoz (eGN) a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A fejlesztés nagy segítséget jelent a ...

Aki ezt termeli, annak biztos lesz a bevétele

2023.10.02

Sem a szántóföldi, sem pedig az üvegházi zöldségtermesztésre nincsenek hatással a piaci zavarokat okozó ukrán termékek. Ez előre vetíti a biztató jövőt: a követke...

Jó szezont zártak a nagydobosi sütőtök termesztők

2023.10.01

A szeptemberi meleg és az éjszakai hűvösebb idő sokat segített abban, hogy a híres nagydobosi sütőtökről el lehessen mondani: csodálatos év áll mögötte, sőt soha n...

Generali: Egyre tudatosabban kötnek ma már biztosítást a gazdálkodók

2023.09.29

A szélsőségesebbé váló időjárás miatt érdemes mezőgazdasági biztosításokat kötni a termelést nehezítő kockázatok kezelésére, amelyhez az egységes kérelem ker...

Dabason van Közép-Európa csúcs takarmánygyára

2023.09.27

Történelmi léptékű beruházásnak nevezte a tegnap átadott takarmánygyártó üzemet a Vitafort Zrt. életében Kulik Zoltán vezérigazgató. A vállalat 45 éves múltján...

A kitartóknak jó termést hozott a repce

2023.09.27

Idén a repce hektáronkénti termésátlaga eléri a három tonnát, amely megfelel az uniós várakozásoknak. Bár idehaza a termésterülete sokat csökkent az utóbbi egy évt...

Újra fellendülhet a cukorrépa feldolgozása

2023.09.26

A Rail Cargo Hungaria (RCH) megkezdte a cukorrépa beszállítását a Magyar Cukor Zrt. kaposvári gyárába és ezzel megkezdődött a 2023. évi cukorrépakampány. A piacvezet...

Burgonyapiac: a multik nyernek a széthúzáson

2023.09.24

A burgonyával öntözött területek aránya eléri a hatvan-hetven százalékot. Ezzel a szinttel már felveheti a versenyt a hazai termék a külföldről beáramló burgonyáva...

Ezért pártoltak el a fiatalok a boroktól

2023.09.22

A borfogyasztásnak is követnie kell a világ változásait. Ma már nem elég csak a hagyományokat hangoztatni a bor népszerűsítése során, főleg ha a fiatalokról van szó...

Újra felértékelődőben van a hazai pulykahús

2023.09.21

A Gallicoop Zrt. Magyarország legnagyobb pulykafeldolgozója, a korábban családi tulajdonban lévő vállalkozás három évvel ezelőtt került új tulajdonosi körhöz. Jelenl...

A gyenge minőség lenyomja a fűszerpaprikát

2023.09.20

A magyar kilója eléri a nyolcezer forintot, de a hipermarketekben a kínait a harmadáért is be lehet szerezni. Ön melyiket választaná? A háziasszonyok a gyakorlat szerint a...

Külföldön keresett a hazai fűszerpaprikánk

2023.09.20

Bár a klímaváltozás, a növekvő termelési költségek kihívást jelentenek, a hatékonyabb technológiai megoldások, nagyobb szervezettség, erősebb marketing révén erő...

Tovább nyitnak a multik a hazai termékek irányába

2023.09.19

Az elmúlt időszakban több külföldi tulajdonú országos kiskereskedelmi lánc is vállalta, hogy egyes termékek esetében előnyben részesíti a magyar árucikkek forgalmaz...

Ezért éri meg a hazai terméket választani

2023.09.19

Szalmonellával fertőzött német sertéshús miatt indított eljárást az egyik hazánkban is jelen lévő külföldi üzletlánc ellen a Nébih. Az eset is rámutatott arra, ho...

Nem lehetetlen: bárkiből lehet biogazdálkodó

2023.09.19

Az ökológiai gazdálkodásban tilos a szintetikus kémiai növényvédő szerek, gyomirtók és műtrágyák felhasználása, ugyanakkor a bio jóval több, mint vegyszermentess...

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.