Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.13
novenyvedoszer.hu

A termésbiztonságra ez a válasza a nemesítőknek

2023.06.27

A martonvásári fajták piacvezetők az országban, eközben a szakemberek folyamatosan figyelik a változásokat is, amelynek köszönhetően az utóbbi években jelentősen sikerült növelni a martonvásári fajták részarányát. A következő évtizedek feladata pedig az lesz, hogy világszinten legalább ötven százalékkal növekedjenek a terméseredmények – ez kihívás elé állítja a hazai kutatókat is. Magyarországon évente 120-130 ezer tonna gabonavetőmagot állítanak elő, ezzel hazánk a 11. helyen áll a világon.
 
Növénytermesztőknek tartott szakmai napot az Agrártudományi Kutatóközpont Martonvásáron, ahol a szakmai előadások mellett kisparcellás fajtabemutatókon vehettek részt az érdeklődők. A rendezvény középpontjában a Martonvásáron nemesített fajták voltak. Mint elhangzott: az enyhe tél és a csapadékos időjárás kedvezett a gombás eredetű kórokozók szaporodásának, de azt még nem tudni, hogy a fuzárium hogyan jelenik meg ezek után. Az már biztos, hogy a kalász furáziumnak kedvezett az időjárás, mert a virágzás időszakában voltak az esők és utána jött a meleg, ami felgyorsította a gomba fertőzését. A tavaly őszi vetések szemlézésére a június a legmegfelelőbb időszak.



A kisparcellás bemutatókon az érdeklődők megtekinthették a már jól bevált, hagyományos fajtákat, valamint szakértők segítségével az új fajtajelölteket és nemesítési eredményeket is megismerhették. Ezeken a demonstrációs kísérleteken elvetették a piacon kapható fajtákat, vagy olyanokat is, amelyek egy-két év múlva kaphatók csak. Az összes, Martonvásáron nemesített fajtából bemutatták a legnépszerűbbeket, köztük a búzát, durumbúzát, árpát, tritikálét, zabot, pelyvás gabonát.
 
Egy másik kísérleti parcellán a termesztéstechnológiáról volt szó. Itt arról esett szó, hogy az ősszel elvégzett kártevők elleni védelem bizonyíthatóan többlet terméssel jár. A termelőknek az idén a szokásosnál több gondot okoztak a gombabetegségek, különösen a búzában jelentős kártételt okozó sárgarozsda, ami sok év után idén újra megjelent idehaza. Ennek a csírája a téli sok csapadéknál kezdődött.


 
Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport vezetője azt hangoztatta, hogy a kalászosok nemesítése nagy múltra tekint vissza: Martonvásáron évről-évre új fajtajelölteket mutatnak be a kutatók, a nemesítési célok pedig sokat változtak az elmúlt évtizedben. Az egyik fontos tényező a termésbiztonság Sándorfy András szerint, a másik a változó éghajlati kihívásoknak megfelelő és legjobban alkalmazkodó kalászosok nemesítése, s nem utolsó sorban a tavalyi év rámutatott a kórokozókkal szembeni ellenállóságra.
 
Az őszi árpa betakarításával a napokban megkezdődött az aratás. A szakemberek jó termésre számítanak. Az elmúlt években előrébb jött az aratás időszaka a Péter Pál napi hagyományos őszi búza kezdéshez képest, a korai őszi árpák aratása már június közepén elindult, amelynek végeztével jönnek az őszi búzák. Július 10-e környékén lesz aratás fő időszaka a jelenlegi időjárásból kiindulva, ezért csapadék- és viharmentes aratásban bíznak a szakemberek, s hogy minél gyorsabban bejutnak a raktárokba az ősszel elvetett kalászosok.


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció

Ezeket is olvasta már?

Gyümölcs szedd magad: nem csak olcsóbb, hanem élményt is nyújt

2024.05.11

Évről évre egyre drágábbak a szezonális gyümölcsök, így lesz ez idén is. Ezeknek az áraknak a csökkentésére találták ki még régebben a szed magad akciókat, melyek az utóbbi években szaporodtak el, részben azért, mert nehéz már munkaerőt találni, másrészt pedig így a termelői piaci és a bevásárlóközponti árakhoz képest sokkal előnyösebben juthatunk hozzá a kedvenceinkhez. Arról nem is beszélve, hogy egy élménnyel is gazdagabbak leszünk. Ha a fővárosban élünk, akkor nem kell messzire menni egy ilyen élményért, hanem az egyik legközelebbi hely Pomáz határában, a Pilisben található. Hagyományos módszerek adalékok és ízfokozók nélkül – mindez Budapest határában, Pomázon. A Kék bolygó podcastjában is bemutatkozott nemrégiben – mintegy követendő példaként – a Breier Ökofarm. Áder János korábbi köztársasági elnök a környezetbarát technológiáról, a minél kisebb ökológiai lábnyomról és a helyben feldolgozott termékek jelentőségéről beszélgetett ifj. Breier Lászlóval. Mint kiderült, a farmon a „boldog” állattartás és „szelíd” növényvédelem módszerével dolgoznak. A jó idő beköszöntével ismét elkezdődtek a Farm túrák, melyeken a legkisebbek is megismerkedhetnek a környezettudatossággal. ...

Változott a földtörvény, kiskapuk záródtak be

2024.05.10

Elfogadta az Országgyűlés az egyes agrártárgyú törvényeket módosító javaslatot, amely a termőföldre vonatkozó szabályokban is változást hoz július 1-jétől. Az ...

Május 10. A madarak és fák napja. Így segíthetik a gazdálkodók a madarakat.

2024.05.10

Minél több gazdálkodó tesz a madarak számára előnyös lépéseket, annál ellenállóbb lesz a gazdaságuk és tágabb értelemben a világunk. A mezőgazdasági termelőkn...

Újra megéri idehaza cukorrépát termeszteni

2024.05.10

Ma már nehéz elképzelni, de a rendszerváltás előtt 12 cukorgyár működött idehaza. Ha napjainkban szóba kerül a cukorrépa feldolgozása, akkor már csak a kaposvári ü...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.07.

2024.05.09

Megjelent a legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések....

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.