Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.10
novenyvedoszer.hu

A jövő virágoskertje: az egynyári dísznövények nemesítése napjainkban

2023.12.29

A magyar nemesítésű egynyári dísznövényfajták állami fenntartását kizárólag a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézete végzi a MATE Budatétényi kutatóállomásán. Kováts Zoltán halála után (2009) a magyar egynyári dísznövény nemesítés jelentősége lecsökkent, az ezt követő években a fajtafenntartásban merült ki a fajták gondozása.

A fajták génbázisa viszont igen gazdag, és emiatt a MATE jogelődje, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ fontos feladatául tűzte ki a fajták megfelelő fenntartását, homogénné tételét és új fajták nemesítését. Ennek első lépéseként 2018-ban a Kutatóállomás nevét módosította Gyümölcstermesztési Kutatóintézetről Gyümölcs- és Dísznövénytermesztési Kutatóintézetre. Innentől kezdve mondható, hogy a fajták fenntartása megkezdődött – 2021-től a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem égisze alatt.

A több mint 80 egynyári dísznövényfajta évenkénti fenntartása a MATE Érd-Elvirai Kutatóterületén történik. Itt körülbelül 1 hektáros területen folyik a kisparcellás fenntartás és fajtajavító nemesítés.

Nemesítési célok
A jelenleg piacon lévő egynyári dísznövényfajták a mai napig nagy népszerűségnek örvendenek, mivel azonban 30-40 éve nemesített fajtákról van szó, a megváltozott klíma jelenleg igencsak megnehezíti a fenntartásukat: a magas nyári hőmérsékleti maximumok, az aszály, a növekvő számú kórokozók és kártevők jelenléte miatt a növények vitalitása csökken, gyakran nem élik túl a tenyészidőszak végét. Ennél fogva kisebb a megtermelt vetőmag mennyisége is. A közterületeken alkalmazott fajták ezen tulajdonságok miatt veszítenek dekorativitási mutatóikból és egyre kevesebb a vetőmageladásból származó jövedelem. A termelők, önkormányzatok, végfelhasználók számára csalódást jelenthet egy-egy fajta, emiatt külföldről rendeltek faják nagyobb arányú hasznosítása is egyre számottevőbb lehet.

 Mindig szükség van az újdonságokra
Az Egyetem kiemelt feladata tehát az új fajták előállítása és kereskedelmi forgalomba hozatala. A homogén fajták fenotipikus tulajdonságai elég egyöntetűek, ezért belőlük nagyobb gonddal nemesíthető új fajta. Ezért az International Atomic Energy Agency (IAEA) - val közös kapcsolatok révén kiemelkedő jelentőségűvé válik a mutációs nemesítés. Ennek során a stabil genetikai állomány új tulajdonságokat adhat.

Az éghajlatváltozásnak nagy szerepe van abban, hogy új irányba állítsa a fejlett kertészeti növényfajták nemesítését, amelyek  fenntarthatók a szélsőséges környezeti feltételek mellett is stabil terméshozammal és minőségi mutatókkal rendelkeznek. A növények előállítása a MATE - TTDI Budatétényi Kutatóállomásán zajlik. A fajták szaporítása kizárólag magról történik, üvegházi körülmények között. A palánták kiültetésének időszaka május vége, innentől a betakarításig folyamatosan szelektálásra kerül az állomány. A szelektálás fő szempontjai a következők:

  • Fajtaazonosság
  • Abiotikus stressztűrés
  • Betegség-ellenállóság
 Ezen szempontok alapján a javított állományok vetőmagjait viszik tovább a következő évre, így évről-évre homogénebb és ellenállóbb állományok jönnek létre.

A másik alkalmazott klasszikus nemesítési módszer a pozitív egyedszelekció. Ekkor egy fajtaazonos, ellenálló egyedet emelünk ki az állományból még a beporzás előtt, majd izoláltan tovább neveljük. Az öntermékeny fajták esetében az egyed virágainak megtermékenyülése könnyebb, az idegentermékenyülő fajoknál fontos a megfelelő apai vonalak alkalmazása. Ezen egyedekből nyert vetőmag folyamatos kitermesztés, szelektálás és fenológiai megfigyelések után elég homogénné válik, és bejelenthető állami elismerésre és fajtaoltalomra is.

Egyedszelekció Budapesten
A MATE TTDI célja, hogy a piaci igényeknek megfelelő, ellenálló, kompakt fajtákat hozzon létre. A piaci igények felméréséhez kiemelt jelentőséggel bíró tényező a piackutatás, melyhez folyamatos kapcsolattartás szükséges a beföldi termesztőkkel és külföldi nemesítőműhelyekkel egyaránt. Az ő iránymutatásaik alapján biztosabban jelölhető ki a fajtanemesítés útja. Ezeket a főbb irányelveket  követve kívánunk a jövőben új fajtákat létrehozni.

Celosia plumosa magoncok átültetés előtt

A nemesítés folyamata és eddigi eredményei és jövőbeni céljai

2020-ban kezdődtek meg a Ricinus communis ’Fáklya’ és a Rudbeckia hirta ’Őszifény’ egyedszelektált mutánsainak gammasugárzással való kezelése. A módszerrel elért mutációs variabilitás nagymértékű, melynek kutatása jelenleg is folyik. Célunk az, hogy 2-3 éven belül új, kereskedelmi céloknak megfelelő fajtákat hozzunk létre. További célunk a fajtajelöltek folyamatos genetikai vizsgálata és a mérgező ricin is és ricinin tartalom géncsendesítéssel történő megszüntetése – ezáltal a közterületeken való megjelenésének elősegítése is.



Rudbeckia hirta fajtajelölt



Rudbeckia hirta fajtajelölt



Ricinus communis fajtajelölt


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kisvarga Szilvia Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Növényvédőszer.hu / Horotán Katalin – Eszterházy Károly Katolikus Egyetem

Ezeket is olvasta már?

A mezőgazdaságnak kiemelt szerepe van a klímakockázatban

2024.04.25

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) most először összeállított, alkalmazkodásról szóló ún. EUCRA jelentésében 5 fő csoportba sorolta (élelmezés, egészségügy, infrastruktúra, gazdaság és pénzügy, ökoszisztémák) a súlyos következményekkel járó klímakockázatokat Európára vonatkozóan. A kockázatok ugyan elvontnak tűnhetnek, de valójában az egész gazdaságot és a társadalmat is veszélyeztethetik - írja a masfelfok.hu legújabb cikke....

A ROVAT SZERZŐI


Horotán Katalin
Eszterházy Károly Katolikus Egyetem


Kisvarga Szilvia
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

Így alkalmazzunk biostimulátorokat a kertben

2024.03.12

A dísznövénytermesztés a kertészeti ágazatok az egyik legváltozékonyabb területe és az egyik legdinamikusabb mezőgazdasági ágazat, főleg a cserepes dísznövényterme...

Ezért fontos a biostimulátorok használata

2024.03.09

A mezőgazdaságban használt a kémiai anyagok iránti igény csökkentése és a növények megfelelő fejlődésének biztosítása az éghajlatváltozás miatt is döntő jelen...

Ez a szerepe a növekedést elősegítő baktériumoknak

2024.02.29

A különböző káros hatású szennyezőanyagok széles skáláját ismerjük, mely nincs másként a talaj esetében sem, ahol a nehézfémekkel és szerves jelenléte napjainkb...

24. óra: így fordíthatjuk vissza a talajpusztulást

2024.02.26

Foltosodás, belvizek, tömörödés, pocokinvázió. Folyamatos jelzések ezek, amelyek egyértelműen a talajpusztulás következményei. Egyre többen hangoztatják ezért azt, ...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.