Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.02
novenyvedoszer.hu

Növényvédelem légi úton keresztül? Ezt tanulják az egyetemisták

2024.04.01

Európában eddig egyedülálló az akezdeményezés, miszerint atápanyag-utánpótláshoz szükséges mikrobiológiai termékeket drónnal juttatják ki azokon a területeken, ahová munkagéppel nem lehet eljutni. Vagyis a talajélet javítása ma már a levegőből is megtörténhet. Erről állapodott meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, valamint a Bio-Nat Kft. Az év elején történt bejelentést gyorsan tettek is követték, ugyanis az egyetem tangazdaságában évente megforduló 4-5 ezer hallgató a mindennapokban is hasznosítani tudja a leírt megállapodás részleteit.

Az együttműködés a gyakorlatban azt jelenti, hogy a regeneratív és az okszerű gazdálkodásról széles körben értesüljenek azok a hallgatók, akik az egyetemre jönnek. Olyan technológiákkal, talaj- és növényvédelmi eljárásokkal találkozzanak, amelyek a mai uniós irányelveknek és követelményeknek is megfelelnek. A drónok esetében ez azt jelenti, hogy modern környezetben, modern gépekkel és modern kijuttatási eszközökkel ismerkedhetnek a gyakorlatban. Umenhoffer Péter, a Bio-Nat Kft. cégvezetője azt emelte ki a megállapodásból, hogy évente 4-5 ezer hallgató fordul meg a MATE tangazdaságában, akiknek meg kell mutatniuk azt, hogy ezekkel az eszközökkel és a mikrobiológiai készítményekkel hogyan történik a kijuttatás.


-Nem is találhattunk volna jobb helyszínt, ha a készítmény kijuttatási körülményeit szeretnénk vizsgálni. Olyan fejlesztésről van szó többek között, amely endospórás szerkezettel rendelkezik és a csapadékvízből, vagy egy bemosódásból kiderülhet, hogy mennyire tudja segíteni a kijuttatás hatékonyságát. Azt is vizsgálnunk kell, hogy ha egy növény lombozatára juttatjuk ki, akkor a felszívódása hogyan történhet meg kedvezően -összegezte a szakember.
Eközben a jól bevált módszereket sem szabad feladni -folytatja Umenhoffer Péter, ugyanis a megváltozott körülményeknek megfelelően kell ezeket alkalmazni. Ha valaki napjainkban azt mondja, hogy a műtrágyázást teljes egészében el lehet hagyni, az még nem felel meg a valóságnak, bár vannak rá törekvések. Viszont vannak anyagok, amelyeknek a feltáródását, felszívódását és a talaj életet, így a humuszképződés javítását tudjuk biztosítani. Ezeknek a kísérleteknek a helyszíne nem is lehetne jobb helyen, mint az egyetemen, ahol a jövő nemzedékét képezik. Az unióval ha sok dologban van is vitánk, de abban nincs nézeteltérés, hogy a talaj védelme az első.

Gyuricza Csaba a MATE rektora az Európában eddig egyedülálló kezdeményezésről azt nyilatkozta, hogy például a permetszerek, növényvédő szerek és tápanyagok légi kijuttatása ezentúl a kedvezőtlen időjárási feltételek között is lehetővé válnak, vagy javíthatják a növénytermesztés hatékonyságát.



-Ez egy fontos feladat napjainkban, amikor a kritikus mennyiségben rendelkezésre álló víz hiányzik a talajból, akkor legyenek olyan mikrobiológia készítmények és termésnövelők, amelyek aszályos időszakban is használhatók. Magyar megoldások is vannak ezen a területen, és ezeket szeretnénk összekapcsolni a légi kijuttatással az egyetem tangazdaságában – kutatás-fejlesztés formájában. Olyan megoldásokat, technológiai módszereket dolgozunk ki, amelyek segítik a gazdálkodókat abban, hogy hatékonyabban termeljenek -hangoztatta a rektor.

A hallgatók életében ez a változás azt is jelenti, hogy amikor kikerülnek a gyakorlatba, akkor ezzel a tudással helytállhatnak a mindennapokban. Ebben a tekintetben a dróntechnológia, a digitális megoldások alkalmazása, az űrtechnológia jelenléte, vagy a klímaváltozáshoz alkalmazkodó technológiák használata és ismerete alapvető fontosságú és ha ezeket össze is lehet kapcsolni, az további lehetőséget jelent, hogy a legkorszerűbb módszereket ne csak megtanulják, hanem a gyakorlatban alkalmazni is tudják. 


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció


Kapcsolódó cikkek:


24. óra: így fordíthatjuk vissza a talajpusztulást

Foltosodás, belvizek, tömörödés, pocokinvázió. Folyamatos jelzések ezek, amelyek egyértelműen a talajpusztulás következményei. Egyre többen hangoztatják ezért azt, hogy a termőtalajaink 80-90 százalékban komoly problémákkal küzdenek, ugyanis az intenzív gazdálkodás miatt végleg kihasználtuk az elmúlt 30-40 évben a talajainkat, amelyek eljutottak arra a szintre, hogy a legkülönbözőbb módon figyelmeztetnek bennünket.


Ezeket is olvasta már?

Omega3: ezért keresik a vevők a leírásban

2023.04.16

Az árérzékenység ellenére megnőtt a vásárlók igénye az egészséges élelmiszerek iránt. Kitüntető figyelmet kapnak például az Omega3 zsírsavakban gazdag termékek: ezek egyike a tojás. Vajon miért van az, hogy az ilyen tojások halszagúak? A különböző vizsgálatok ezt kutatják és erre megszületett a magyarázat is....

Hihetetlen: létezik már elektronikus orr is

2023.02.24

A nyersanyagok és erőforrások optimális felhasználása, illetve az előállított termékek minőségének javítása érdekében már a hétköznapi gyakorlat számára is el...

Így védik az egészséget az Omega-3 zsírsavak

2022.12.22

A sertéstenyésztésben a nagyobb alomlétszám rendszerint kisebb születési súllyal párosul, ami kedvezőtlen hatással van a malacok életképességére és fejlődésére. ...

Miért érdemes az ADEXGO Kft. termékeit választani?

2022.11.23

Bemutatkozik az ADEXGO Kft. Cégünk elsősorban kiegészítő takarmányok és takarmány adalékanyagok gyártásával és forgalmazásával foglalkozik. Ezen termékek az inte...

Omega-3 zsírsavak az egészség szolgálatában

2022.11.17

Az ADEXGO Kft. sorozata 2. Az omega-3 zsírsavak gazdasági haszonállatokkal takarmány alapanyagként (pl. len- és halolaj) etetve képesek megjelenni az egyes állati termékek...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.