Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.11
novenyvedoszer.hu

Zöld cserebogár, vagy aranyos rózsabogár? Összetéveszthető

2024.04.08

A jó időnek köszönhetően beindultak a tavaszi munkálatok, először a fólia üvegházakban majd a szabad földeken is. A talajmunkálatok során sok esetben különféle pajorokat forgatunk ki a talajból, amiket majdnem minden esetben kártevőként határozunk meg. A hazánkban gyakori cserebogár lárvája - avatatlan szemnek - nagy hasonlóságot mutat a rózsabogár lárvájával. Fontos tudnunk azonban, hogy ezek a pajorok bármennyire hasonlítanak is, másféle tevékenységet folytatnak lárvaállapotuk során és később más faj imágója fejlődik ki belőlük. Mik a különbségek, hogyan tudjuk megkülönböztetni őket? 

Élőhelyük szerinti különbség

A két faj lárváinak mivel más a tápláléka ezért élőhelyük szerint is megkülönböztethetjük őket.

A rózsabogár lárvái korhadéklalók, a komposzt alkotóelemeinek lebontási folyamatában vesznek részt, itt fejlődnek, majd május-júniusban bújnak elő a kifejlett bogarak. Ezek szerint, ha egy komposztálót, vagy korhadó/rothadó növényi maradványokat szórunk szét és benne több fehéres, vastag, szőrös lárvát találunk, amelyek kifli alakban vannak görbülve, ha egy ásónyomban sok ilyen lárva van, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a rózsabogár lárváihoz van szerencsénk. 

Az aranyos rózsabogár (Cetonia aurata) pajorja (forrás: wikipedia)


A zöld cserebogár hazánkban a homokos területek lakója, jelenleg ez az egyik legnagyobb kártételű faj Magyarországon. A zöld cserebogarak tojásaikat a talajba rakják le, majd 3 évig a talajban fejlődnek a lárvák, eleinte csak a humuszt eszik, később a növények gyökereit károsítják. A pajorok a talajban telelnek át, június második felében és júliusban rajzanak ki.

Májusi cserebogár (Melolontha melolontha) pajorja (forrás: wikipedia)


Különbségek a kifejlett bogarak kinézetében 

Az aranyos rózsabogár és a zöld cserebogár mérete kb. azonos. 

Azonban az aranyos rózsabogár fémesen zöld, fényes fedőszárnyain jellegzetes fehér mintázat látható, és teste alul rézvörös színű. “Tarkóján” a tor és a potroh találkozásánál háromszög alakú alakzat található, mely fontos jel a más hasonló nagyság és színű bogaraktól való megkülönböztetésben.

Aranyos rózsabogár (forrás: pixabay.com)



A zöld cserebogár fő jellemzője, hogy háta nem sima, hanem domború.

Zöld cserebogár (kép: agroforum.hu)

 

Kártétele szerinti különbségek

Az aranyos rózsabogarat általánosságban nem soroljuk a jelentős kártevők közé. Csak a kifejlett alakja károsít, alkalmi kártevőnek tekinthető, mivel a gyümölcsfák virágzatának bibéjét, porzóit, szirmait eszi, kirágja, így azokból a virágokból nem fejlődhet már termés.

A rózsabogár a lombot szinte soha nem károsítja (szemben a zöld cserebogárral).

A zöld cserebogár szőlőn okozott kártétele már évtizedek óta ismert.

A gyümölcsfák leveleit fogyasztják, nagy tömegben, rajokban szállnak a fákra és feltűnő gyorsasággal “csipkésre” rágják a leveleket, és csak a levélerek maradnak a fákon.

Védekezés ellenük

Mivel a rózsabogarak kártétele kevésbé jelentős a zöld cserebogakéhoz képest, így a kertünkben cikázó egy-egy rózsabogár miatt még nem kell aggódnunk.

Az aranyos rózsabogarat vonzza a kék szín, tehát virágzáskor és a barackfélék érésekor érdemes kék színű, erjedő gyümölcslével feltöltött tálkákat kihelyezni, melyekkel számos egyedet össze lehet fogni.

A cserebogarak rajzáskori rágáskártétele nehezen megakadályozható, mert általában későn vesszük észre. A fán bármilyen eszközzel gyérítsük a rajzó cserebogarakat, például mechanikailag: rázással, erős vízsugárral, összeszedéssel. Elsődleges a cél a rágáskár olyan mértékű csökkentése, amelyet a fa képes túlélni.

Biológiailag is védekezhetünk feromoncsapdákkal, vagy nem olajos rovarölőkkel. A pajorok láthatatlan kártétele sokkal nagyobb kihívás.

Mindkét bogárfajra kifejlesztettek és kereskedelmi forgalomban is kaphatók feromoncsapdák. Használatukkal a bogarak rajzása nyomon követhető, párhuzamosan a bogarak egyedszámát is csökkentik, illetve időzíthetjük a vegyszeres védekezés időpontját is. Vegyi védekezésben a deltametrin, lambda-cihalotrin, acetamiprid hatóanyag-tartalmú rovarölő szereket lehet alkalmazni. A felkészült mezőgazdasági boltok várják Önöket a védekezésben szükséges termékekkel, szaktanácsokkal. - írja a Kerti hírmondó 2023. Évi 4. Számában Bors Anita.

 

 


Kapcsolódó cikkek:


Indulhat a harc a talajlakó kártevők ellen

Néhány zöldségmag már a talajba került, nemsokára a palántákat is kiültetjük. Nem tizedelte a talajlakó kártevőket a tél és bár a jelenlegi talajhőmérsékletnél (4-10 0C) még a mélyben telelnek, de 12 0C körül már a felszínhez vándorolnak táplálékot keresnek, számíthatunk a kártételükre. (Érdemes követni a fenti oldalon a talajok felmelegedését.) Ahol tavaly rágásnyomokkal szüretelték pl. a hónapos retket vagy megtalálták a pajorokat a kidőlő szamócatövek alatt, ott valószínűleg az idén is gond lesz a drótférgekkel vagy a pajorokkal.


Ezeket is olvasta már?

Gyakorlati tippek az Egységes kérelemhez

2024.04.26

Javában megkezdődött a 2024. egységes kérelem beadásának időszaka, mely egészen 2024.június 10-ig tart, de természetesen nem szabad az utolsó pillanatokra hagyni a kifizetési/támogatási kérelmek benyújtását. A tavalyi évhez képest került bele egy-két újítás, melyek a felhasználókat segítik és egyértelműsítik a beadás folyamatát. Fontos kiemelni a 2024-es AÖP könnyítést is, mert ez most egy kihagyhatatlan lehetőség. - írja Morva Tamás, a morvanovenydoki.hu oldalon....

Fontos tudnivalók a TMR ellenőrzésekről

2024.04.16

A területi monitoring rendszer röviden TMR rendszer, a Kincstár 2023-ban bevezetett újítása. Tulajdonképpen a Sentinel műholdcsalád csatlakoztatását jelenti a támogatá...

Indul a jégkármérséklő rendszer újabb szezonja

2024.04.15

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte hetedik védekezési szezonját. Az ...

Több kamarai falugazdász segíti az egységes kérelmek beadását

2024.04.12

Egyre több adminisztrációs feladattal jár az európai uniós agrártámogatások lehívása. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) azért, hogy tagjait hatékonyan tudja tám...

Indul a 2024. évi egységes kérelmek benyújtása

2024.04.10

Megjelentek az egységes kérelmek benyújtásához szükséges jogszabályok. Így a gazdálkodók 2024. április 10. és 2024. június 10. között, 44 közvetlen támogatási é...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.