Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.12
novenyvedoszer.hu

Immunerősítő növények. Új podcast a Növényvédőszer.hu-n

2024.04.03

Új sorozatunkban olyan növényeket mutatunk be dr. Orlóci Lászlóval, az ELTE Füvészkertjének igazgatójával, amelyek a mindennapi életünkre pozitív, gyógyító hatást gyakorolnak, akár étrend kiegészítőnek, vagy gyógyító növényeknek is nevezhetnénk ezeket. Szakértőnk azonban felhívja arra is a figyelmet, hogy bizonyos növényeknél érdemes elkerülni a túlzott fogyasztást, mert az komoly gondot okozhat – akár mérgezést is.

Több szempontból is érdemes megismerni ezeket a növényeket Orlóci tanár úr szerint: az egyik az, hogy a természetes gyógyászatban igen elterjedt növényekről van szó, amelyeknek az élettani hatását, a hatóanyagait nagyjából ismerjük, ha máshonnan nem, akkor a különböző gyógyító teákon keresztül. Viszont az együttes hatásukról keveset tudunk.

-Néhány kivételtől eltekintve az európai egészségügyi kultúrában kevésbé terjedtek el ezek a gyógyító keverékek, de valójában az ázsiai, indiai és kínai gyógyászatban igen nagy jelentőséggel bírnak. Ráadásul ezeken a helyeken egy sor olyan növény is van, amely az európai kontinensen csak később terjedt el, vagy egyáltalán nem volt ismert, esetleg azért nem, mert trópusi növényekről volt szó. Ebből a szempontból is érdemes megismerkedni velük, mert ma már nagyon sok bekerült a közforgalomba, vagy megnövekedett az igény a termesztésükre a pozitív hatásuk miatt -foglalja össze Orlóci László.

Gyógyító, gyógyhatású, vagy immunerősítő. Mi a különbség?
Sok kifejezéssel illetjük ezeket a növényeket, de amelyik nem okoz egészségügyi problémát, azokat kell előnyben részesíteni. Azokkal a növényekkel foglalkozunk a sorozatunkban, amelyeknek általános, gyógyító élettani hatásuk van, vagy roborálók, immunerősítők. Ezek a növények szélesebb körben is ismertek lehetnek, mert korlátázások nélkül is használhatók.

A gyógyító növényeknél két nagy kategória van: az egyik terápiás célra használt növények köre, melyeket gyulladáscsökkentésre alkalmazunk – ilyen növény a kamilla. Ezt csak bizonyos ideig szabad használni, ugyanis a kúrának van egy időtartama, ami alatt a gyulladás csökkenthető, de utána abba kell hagyni a bevitelét. A másik kategóriába az általános, roboráló hatású növények tartoznak: ilyen a menta, vagy a citromfű. Ezeket akár minden nap lehet alkalmazni, mert nincs káros mellékhatásuk, ráadásul az immunrendszert erősíti, a kórokozók egyensúlyát biztosítja.

Minden egészségügyi probléma a bélrendszer állapotára vezethető vissza: ha az sérül, vagy hibásan működik, annak súlyos következményei lehetnek a tápanyagok felszívásában, vagy a méreganyagok semlegesítésében. Ilyenkor is fontos az immunerősítő növényeknek a bevitele, amelyek segítik a szervezet ellenálló képességének a kialakulását.

Első podcastunkban az egyik legismertebb immunerősítőre, a homoktövisre esett szakértőnk választása, aki többek között elmondja, hogy miért számít a hadiiparban stratégiai jelentőségű növénynek.


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció


Kapcsolódó cikkek:


Immunerősítő növények: homoktövis

Immunerősítő növények: homoktövis. Minden egészségügyi probléma a bélrendszer állapotára vezethető vissza: ha az sérül, vagy hibásan működik, annak súlyos következményei lehetnek a tápanyagok felszívásában, vagy a méreganyagok semlegesítésében. Ilyenkor is fontos az immunerősítő növényeknek a bevitele, amelyek segítik a szervezet ellenálló képességének a kialakulását.

Kézműves Kiválóságok: díjazták Magyarország mézét, lekvárját, szörpjét, gyümölcslevét

A versenyt az idén négy kategóriában hirdették ki. A tavalyi kiíráshoz képest a méz is bekerült a díjazott termékek körébe. A lekvárokat, szörpöket és gyümölcsleveket már tavaly is díjazták, ez idén sem maradhatott el.

Tanulmány bizonyítja a homoktövis jótékony hatásait

A népi gyógyászatban a homoktövist hagyományosan a bőr- és emésztőrendszeri betegségek kezelésére használták. Újszerű vizsgálatokat végeztek a homoktövis olajjal és levével rák, szív-, érrendszeri és májbetegségek, valamint gyomor-bélrendszeri fekélyek megelőzésére és kezelésére. Mint kiderült: a homoktövis aktív komponensei (C-vitamin, tokoferolok, karotinoidok, egyes flavonoidok és egyéb fenolos vegyületek) antioxidáns és valószínűleg antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek.


Ezeket is olvasta már?

Gyakorlati tippek az Egységes kérelemhez

2024.04.26

Javában megkezdődött a 2024. egységes kérelem beadásának időszaka, mely egészen 2024.június 10-ig tart, de természetesen nem szabad az utolsó pillanatokra hagyni a kifizetési/támogatási kérelmek benyújtását. A tavalyi évhez képest került bele egy-két újítás, melyek a felhasználókat segítik és egyértelműsítik a beadás folyamatát. Fontos kiemelni a 2024-es AÖP könnyítést is, mert ez most egy kihagyhatatlan lehetőség. - írja Morva Tamás, a morvanovenydoki.hu oldalon....

Fontos tudnivalók a TMR ellenőrzésekről

2024.04.16

A területi monitoring rendszer röviden TMR rendszer, a Kincstár 2023-ban bevezetett újítása. Tulajdonképpen a Sentinel műholdcsalád csatlakoztatását jelenti a támogatá...

Indul a jégkármérséklő rendszer újabb szezonja

2024.04.15

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte hetedik védekezési szezonját. Az ...

Több kamarai falugazdász segíti az egységes kérelmek beadását

2024.04.12

Egyre több adminisztrációs feladattal jár az európai uniós agrártámogatások lehívása. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) azért, hogy tagjait hatékonyan tudja tám...

Indul a 2024. évi egységes kérelmek benyújtása

2024.04.10

Megjelentek az egységes kérelmek benyújtásához szükséges jogszabályok. Így a gazdálkodók 2024. április 10. és 2024. június 10. között, 44 közvetlen támogatási é...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.