Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

Hűvös idő és kevesebb kártevő. Lesz ennek még böjtje

2024.04.24

A napi maximumok nem haladták meg a 15 C0 körüli értéket, éjszakára pedig fagypont közelébe süllyedt a hőmérséklet. Jelentősebb mennyiségű csapadék elvétve hullott, a hegyekben havazott, így továbbra is az időjárás aszályos jellege az uralkodó. A növények és a károsítók fejlődése és károsítása ennek megfelelően lelassult, de még mindig előrébb van a megszokottól - írja dr. Aponyi Lajos a legújabb szántóföldi előrejelzésében.

Kalászos gabonáink közül az őszi árpa országszerte kikalászolt illetve virágzik, míg a búza zászlóslevele teljes mértékben kiterült, a kalászok hasban vannak vagy előbújt a toklász. A hűvösebb idő és a szárazság miatt a betegségek terjedése lelassult vagy megállt. A jellemző tendencia mellett viszont a sárgarozsda tipikus és időnként atipikus tünetei olyan tájegységekben is megjelentek, ahol az állományok ettől a kórokozótól mentesek voltak.
A többi, levélfoltosságot okozó betegség (szeptória, pirenofóra, rinchosporium) gyenge fertőzési szint mellett mindenütt jelen van, de stagnál a betegség terjedése, akárcsak a gabonalisztharmat.

A hőmérséklet emelkedése és csapadékosabb jellege mellett azonban ugrásszerű változás állhat be a kórokozók szaporodásában.

A kártevők közül továbbra is a vetésfehérítő bogarak károsításával kell számolni, de csökkent a bogarak létszáma, lelassult a lárvakelés, helyenként az alacsony éjszakai hőmérséklet és szárazság miatt jelentős a tojásmortalitás.
Ennek ellenére a vetéseket rendszeresen ellenőrizni kell, különösen a tavaszi árpát és a zabot, mert itt várható újabb kártétel.

Csapadékosabb körülmények mellett a kalászosok fuzáriumos fertőzési veszélye ugrásszerűen megnövekszik, ezért különösen fontos a preventiv védekezések elvégzése. További kezelésekről az időjárás alakulásától függően kell táblaszinten dönteni, mert a kórokozó egészen a viaszérésig veszélyezteti a kalászosokat.

Búza fuzáriumos kalász

Napraforgó, kukorica

Országszerte teljes gőzzel halad a napraforgó és a kukorica vetése, a korábban talajba került magvak már kelésnek indultak. Általános tendencia a vontatott és hiányos kelés, a barkófélék károsítása mindkét növénykultúrában. A pár levélkés növények fejlődését a vízhiány mellett a levélveszteség is gátolja.

Sajnos a vetőmagcsávázás és kellően hatékony állománykezelési lehetőség hiánya az ilyen helyzetekben üt vissza.

Az őszi káposztarepce virágzása szintén lelassult, de a korábbi védekezéseknek köszönhetően kevesebb a kártevő is. A fénybogarak létszáma csökkenő tendenciát mutat, a becőormányosoké stagnál, így jelenleg alig emelkedett a károsított becők aránya. A kisebb becőormányos károsítás és a szárazság miatt most még jelentéktelen a becőszúnyogok okozta becődeformáció is, és a levélen és száron betegségeket előidéző kórokozók is csupán észlelési szinten vannak jelen a repcén.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.

 


Kapcsolódó cikkek:


Ilyen hatással van a hosszan tartó szárazság a szántóföldi kórokozókra

Április közepén tovább folytatódott a koranyárias, a sokévi átlagnál jóval melegebb időjárás. Az ország nagy részének termését veszélyeztető szárazság csupán a nyugati tájakat kerüli...


Ezeket is olvasta már?

Akár önellátók is lehetnénk hagymatermesztésben

2024.05.18

Idén jó előjelekkel indul a vöröshagyma szezonja, hiszen a korai felmelegedés olaszországi körülményeket tudott biztosítani a növénynek. Vetésforgónál a hagyma mellett jól társítható a burgonya és a gyökérzöldségek, hiszen ezeknek a betakarítási folyamataiban – így a gépesítésben – nagyon nagy a hasonlóság. Ezekkel a növényekkel növelni lehet a gazdaságosságot és a piacra jutást. S hogy valóban hazai földben termett hagymát vásároltunk-e, ahhoz egy jó tanáccsal szolgál a szakember: barna színűnek kell lenni a külső páncélnak, mert a holland például sárgásabb. Összességében tehát jó hír, hogy növekedhet a hagyma vetésterülete itthon, ebben a zöldségben igazán van lehetőség, ám csak öntözési lehetőséggel együtt. Akár önellátók is lehetnénk és a magyar földben termett vöröshagyma igen jó minőséget képvisel. A földön, ha van rá lehetőség még a gyomirtás is automatizálható. A világ hagymafogyasztása- és igénye ráadásul folyamatosan nő. ...

Baktériumok és gombák támadják a diófákat

2024.05.18

Eddig szépen fejlődtek a diófák. Azonban a május 12-én körbejárt fiatal fán már valamelyik baktériumának és a gnomónia gombájának a tüneteit is megtaláltam. - hí...

Ettől a gombától pöttyös a kajszi és lyukacsosak a levelek

2024.05.17

A kajszin, a szilván, a cseresznyén és a mandulán is erősödik a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a fertőzése. - írja legújabb növényvédelmi elő...

Nincs más választás aszály ellen: öntözni kell

2024.05.17

Hazánkban az öntözési beruházások az agráriumon belül talán a legkomolyabb fejlesztésnek számítanak, amelyeknek a vége látványos megtérüléssel zárulhat. A termel...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly raj...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.