Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

Magyar kutatók új talajhidrológiai adatbázist fejlesztettek ki

2024.04.19

A Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Talajtani Intézetének (TAKI) kutatói által kifejlesztett HU-SoilHydroGrids 3D talajhidrológiai adatbázis 1.0-ás verziója, jelentős lépés előre az országos léptékű környezeti problémák, mint például az aszály, a belvíz és a vízmegtartás elemzésében és előrejelzésében.

Ez a kutatás új lehetőségeket nyit meg a tudomány számára, és segíthet megérteni, valamint kezelni ezeket a kritikus környezeti kihívásokat. 

Kép forrása: http://ng.24.hu/

​Az adatbázis kidolgozásához a kutatók többek között gépi tanulási algoritmusokat alkalmaztak, és a helyi adatokra építve teremtettek meg új modelleket és becsléseket. A HU-SoilHydroGrids részletes és térbeli információkat nyújt a talajhidrológiai tulajdonságokról, és lehetővé teszi azoknak a pontosabb feltérképezését és elemzését. 

​Az adatbázis jelenleg a gyakorlati alkalmazás fázisában van, és a víztudomány és a vízbiztonság területén való tesztelésekre kerül sor a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium keretein belül. Ez a fejlesztés hozzájárulhat a fenyegető környezeti kihívások megértéséhez és kezeléséhez Magyarországon.

​Az adatbázis újításai közé tartozik a pedotranszfer-függvények gépi tanulási algoritmusokkal való fejlesztése, ami pontosabb modellek létrehozását teszi lehetővé. A modellek kiterjednek a talajhidrológiai tulajdonságokra, és térbeli alkalmazásukhoz a DOSoReMI.hu által készített talajtulajdonság-térképeket használtak. 

​Ezek az adatok 100 méteres felbontásban mutatják be a leggyakrabban használt talajhidrológiai tulajdonságokat, mint például a víztartóképesség és a hidraulikus vezetőképesség. A HU-SoilHydroGrids jelentős előrelépést jelent az eddigi EU-SoilHydroGridshez képest a víztartóképesség-görbe és a hidraulikus vezetőképesség leírásában. 

Forrás: https://atk.hun-ren.hu

Magyarország jelenlegi mezőgazdasági vízgazdálkodási helyzete változatos.

A klímaváltozás hatására az időjárási szélsőségek, mint az aszály és az intenzív esőzések gyakoribbak, amelyek kihívást jelentenek a termelők számára.

A talajvízszint csökkenése néhány régióban problémát okoz a vízellátásban, miközben más területeken a talajvízszint túlzott emelkedése okoz gondot, és belvízproblémák is jelentkeznek. 

​Az öntözési rendszerek fejlesztése és az innovatív vízgazdálkodási módszerek, például a precíziós öntözés és a vízvisszatartó rendszerek alkalmazása segíthet a mezőgazdasági termelés hatékonyságának növelésében és az időjárási kihívások kezelésében. Emellett fontos a fenntartható vízgazdálkodás és az agrár-környezetvédelem szempontjainak figyelembevétele is a jövőbeni tervezés során.

Ezeket is olvasta már?

Akár önellátók is lehetnénk hagymatermesztésben

2024.05.18

Idén jó előjelekkel indul a vöröshagyma szezonja, hiszen a korai felmelegedés olaszországi körülményeket tudott biztosítani a növénynek. Vetésforgónál a hagyma mellett jól társítható a burgonya és a gyökérzöldségek, hiszen ezeknek a betakarítási folyamataiban – így a gépesítésben – nagyon nagy a hasonlóság. Ezekkel a növényekkel növelni lehet a gazdaságosságot és a piacra jutást. S hogy valóban hazai földben termett hagymát vásároltunk-e, ahhoz egy jó tanáccsal szolgál a szakember: barna színűnek kell lenni a külső páncélnak, mert a holland például sárgásabb. Összességében tehát jó hír, hogy növekedhet a hagyma vetésterülete itthon, ebben a zöldségben igazán van lehetőség, ám csak öntözési lehetőséggel együtt. Akár önellátók is lehetnénk és a magyar földben termett vöröshagyma igen jó minőséget képvisel. A földön, ha van rá lehetőség még a gyomirtás is automatizálható. A világ hagymafogyasztása- és igénye ráadásul folyamatosan nő. ...

Baktériumok és gombák támadják a diófákat

2024.05.18

Eddig szépen fejlődtek a diófák. Azonban a május 12-én körbejárt fiatal fán már valamelyik baktériumának és a gnomónia gombájának a tüneteit is megtaláltam. - hí...

Ettől a gombától pöttyös a kajszi és lyukacsosak a levelek

2024.05.17

A kajszin, a szilván, a cseresznyén és a mandulán is erősödik a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a fertőzése. - írja legújabb növényvédelmi elő...

Nincs más választás aszály ellen: öntözni kell

2024.05.17

Hazánkban az öntözési beruházások az agráriumon belül talán a legkomolyabb fejlesztésnek számítanak, amelyeknek a vége látványos megtérüléssel zárulhat. A termel...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly raj...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.