Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

Növényvédelem csalinövényekkel

2024.04.29

A konyhakertben garázdálkodó kártevőknek - legyenek levéltetvek, lepkehernyók vagy bogarak - mind-mind léteznek természetes ellenségeik. Egyszerű a megoldás, ültessünk a konyhakert és díszkert megsegítésére csalinövényeket, csalogató növényeket, melyekkel kertünkbe hívhatjuk a ragadozó rovarokat. - írja a www.zoldpagony.com. A leghasznosabb, legtermészetesebb növények, közös vonásuk, hogy nemcsak hasznunkra vannak, hanem könnyen nevelhető, strapabíró fajok, így kezdő kertészkedők is bátran ültethetik őket.

Ragadozó rovarok

A leggyakoribb ragadozó rovarok a kertben a fátyolkák, a katicák, a pókok, az imádkozó sáskák, a zengőlegyek, a fülbemászók, a fürkészdarazsak és a futóbogarak.

Óriás fürkészdarázs (forrás: wikipedia)

Érdekes tény, hogy a ragadozó rovarok sem csupán állati eredetű táplálékot fogyasztanak, néhány illatos virággal le lehet őket venni a lábukról. Ahhoz, hogy a hasznos rovarok energiát gyűjtsenek a ragadozáshoz (vagy szaporodáshoz), maguk is megkívánnak némi szénhidrátban gazdag virágnektárt és pollent (amelyek értékes fehérjéket tartalmaznak számukra). 
Nem mindegy persze, hogy mit ültetünk: egyes növények sokkal jobb nektár- illetve pollenforrásnak bizonyulnak társaiknál.

Kék búzavirág  (Centaurea cyanus)
Nem is gondolnánk, hogy ez a gyönyörű kék vadvirág különleges nektárkészletet halmoz fel leveleiben, a virágzási időn kívül is. Nektárjának cukortartalma is kiemelkedően magas (75%), ami különösen vonzó a katicabogarak, fátyolkák, fürkészdarazsak számára. Vessük el magjait késő ősszel vagy kora tavasszal, így nyár elejére kékben pompázhat a konyhakert.

Fülesternye (Lobularia maritima)
Ez a 15 cm magas, párnás növekedésű egynyári dísz kiváló konyhakerti köztes növény. Bódító mézes illata magához csalogatja a levéltetvekkel táplálkozó fürkészdarazsakat. Vethetjük magjait saját kezűleg is, de áprilisban - viszonylag olcsón - már virágos palántáit is megvásárolhatjuk.

Kerti borágó (Borago officinalis) 
Egynyári, ragyogó kék virágú, ehető, uborkára emlékeztető zamatú dísznövény, amelyhez különösen a hasznos bogarak vonzódnak.  A zöld fátyolka igazi levéltetű-vámpír - kimondottan kedveli a borágót, gyakran helyezi tojásait a szőrős levelekre. 

Zöld fátyolka
(kép: pixabay)

Izsópfű (Agastache)
60 cm magasra növő évelő, feltűnő ibolyakék virágzattal, ami vonzza a pillangókat és a hasznos rovarokat egyaránt. Napos, meleg helyre ültessük, télen takarjuk be a tövét mulccsal. 

Ánizsillatú izsópfű (Agastache foeniculum)
A veteményeskertbe ültetve elűzi a káposztamolyokat.

Festő pipitér (Anthemis tinctoria)

Ez a magát mindenhol jól érző évelő sárga virágaival számos kulcsfontosságú rovart csal a kertünkbe. Az elvirágzott hajtások folyamatos szedésével ismételt virágzásra késztethető a növény, 2-3 évente pedig szétültetve szaporítható.

Facélia  - mézontófű
A legkiválóbb mézelő növény, nem mellesleg gyökérzetének fonálféreg ölő (nematicid) hatása miatt értékes a vetésváltásban is.

Mustármag
Gyökérzete biológiailag aktív anyagokat termel és választ ki. Ezek az anyagok a talajban elgázosodnak és ciántartalmuknál fogva pusztítják a károsító fonálférgeket, drótférgeket, cserebogárpajorokat és más talajlakó kártevőket.  Ennek következtében a mustárvetemény lényegében fertőtleníti a talajt.

Lórom, lósóska vagy egyszerűen sóska (Rumex)

Virágzata a levéltetveket vonza magához. Inkább ide látogatnak a hangyákkal együtt.

Igazi csalinövény!

A büdöske
Kitűnő csalinövény és segít a kártevők elleni harcban is. Ültethetünk belőle a veteményesbe, ahol a gyökerei által kibocsájtott vegyület segít a fonálférgek elleni védekezésben.

A megfelelő hatás érdekében legalább 3 hónapon keresztül a területen kell növekedniük a bársonyvirágoknak.

Mivel a büdöske nagyon népszerű a csigák körében, számukra egyfajta csalinövényként szolgál. A salátaágyásból is könnyebb eltávolítani a csigákat, ha mind összegyűlnek a büdöske körül.
Nem túl szép név, a büdöske, még becézve sem, de tény, hogy maga a virág egy jellegzetes illatot bocsájt, ki magából ám ez az illat távolt tartja a szúnyogokat és kártevőket kertünkből. 

 

 

 

Ezeket is olvasta már?

Akár önellátók is lehetnénk hagymatermesztésben

2024.05.18

Idén jó előjelekkel indul a vöröshagyma szezonja, hiszen a korai felmelegedés olaszországi körülményeket tudott biztosítani a növénynek. Vetésforgónál a hagyma mellett jól társítható a burgonya és a gyökérzöldségek, hiszen ezeknek a betakarítási folyamataiban – így a gépesítésben – nagyon nagy a hasonlóság. Ezekkel a növényekkel növelni lehet a gazdaságosságot és a piacra jutást. S hogy valóban hazai földben termett hagymát vásároltunk-e, ahhoz egy jó tanáccsal szolgál a szakember: barna színűnek kell lenni a külső páncélnak, mert a holland például sárgásabb. Összességében tehát jó hír, hogy növekedhet a hagyma vetésterülete itthon, ebben a zöldségben igazán van lehetőség, ám csak öntözési lehetőséggel együtt. Akár önellátók is lehetnénk és a magyar földben termett vöröshagyma igen jó minőséget képvisel. A földön, ha van rá lehetőség még a gyomirtás is automatizálható. A világ hagymafogyasztása- és igénye ráadásul folyamatosan nő. ...

Baktériumok és gombák támadják a diófákat

2024.05.18

Eddig szépen fejlődtek a diófák. Azonban a május 12-én körbejárt fiatal fán már valamelyik baktériumának és a gnomónia gombájának a tüneteit is megtaláltam. - hí...

Ettől a gombától pöttyös a kajszi és lyukacsosak a levelek

2024.05.17

A kajszin, a szilván, a cseresznyén és a mandulán is erősödik a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a fertőzése. - írja legújabb növényvédelmi elő...

Nincs más választás aszály ellen: öntözni kell

2024.05.17

Hazánkban az öntözési beruházások az agráriumon belül talán a legkomolyabb fejlesztésnek számítanak, amelyeknek a vége látványos megtérüléssel zárulhat. A termel...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly raj...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.