Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

Van kiút a rossz állapotú talaj minőségének javításában

2023.11.30

Talajaink rossz állapotban vannak. A gazdálkodók főként csak a talajréteg felső, harminc-negyven centiméterében gondolkodnak, mivel abban termesztik a növényeket. Ehhez képest a talaj legalább másfél-két méter vastagságú. Az országban a termőréteg fele már hiányzik, ezért minél inkább leépül a talaj biológiai aktivitása, a növények annál kevésbé tudják felvenni a vizet és a tápanyagot. Így hosszabb távon előfordulhat, hogy még a megfelelő műtrágya kijuttatása mellett sem tudunk olyan terméseredményeket elérni, mint korábban.
 
Az Alap a talaj című országos road-show egyik életre hívója, elindítója Vajda Péter, a Phylazonit Kft. ügyvezető igazgatója, tulajdonosa, aki 27 éve foglalkozik a magyar termőtalajok állapotának a javításával,  ő is visszaigazolja azt a tényt, hogy mind szerkezetében, mind pedig mikrobiológiájában a termőterületek elszegényedése tapasztalható. Mint mondja, változó, hogy hol jó és hol nem  a talaj állapota, tehát  a tendencia nem megfelelő. Az elmúlt évtizedekben a talaj termőrétege - amely a növénytermesztés szempontjából igen lényeges és fontos - elkezdett csökkenni. Sok helyen látni azt, hogy 10-20 centiméteres vastagságú ennek a mértéke, és az alsóbb talajrétegek a növény- és talajművelés szempontjából nincsenek kihasználva. Az Alap a talaj rendezvénysorozatokban is ezt érzékeltetik, szemléltetik a szakemberek, ugyanis szerintük nagyon ritkán nézünk a talaj alá, hogy ott mi található, pedig ezen nagyon sok múlik.

 Ahhoz, hogy jó talajról beszéljünk, három fő szempontot kell figyelembe venni Vajda Péter szerint. Ezek a következők.
 
1. Talaj fizika: itt kerül előtérbe, hogy milyen vastagságú a talaj, milyen alkotó elemei vannak és milyen az összetétele.
 
2. Talaj kémia: ez határozza meg, hogy mennyi a kémhatás, vagy a tápanyag.
 
3. Talaj biológia: eddig egy szűk termelői réteg foglalkozott vele, de az utóbbi években kibővült az a kör, amely a talajban lévő élő szervezetek – baktériumok, gombák, vírusok, gyűrűs férgek – élővilágát kutatja, amely legalább olyan fontos, mint az első kettő szempont.
 
-”Valójában ez a három tényező együttesen tud megfelelő talajállapotot létrehozni. Ezért a felső talajrétegnek – amely 10-20 centiméter – mind a fizikája, a kémiája és a biológiája éppen a csírázás és a gyökér fejlődését tudja támogatni, de amikor a gyökérzet lejjebb hatol az alsóbb rétegekbe, akkor a növény már nem jut megfelelő vízhez, tápanyaghoz” -mondta az ügyvezető.
 
Az eddigi Alap a talaj rendezvények fő mondani valója az volt, hogy kijelentsük egyértelműen: baj van. A jövő évi rendezvénysorozatnak az lesz a küldetése, hogy ebből a bajból van kivezető út. Magyarország e hírek ellenére még mindig jó helyzetben van, mert a szántóterületek meghatározó része jobb állapotban van a környező országokhoz képest. A KSH adatai szerint az elmúlt 15 évben a termésátlagok nem növekedtek, sőt bizonyos növények esetében csökkentek. Ennek az a következménye, hogy egyre nagyobb bekerülési értékkel termelnek egyre kisebb terméshozamokat. Ez nem mindenkire érvényes, mert vannak olyan gazdálkodók, akik innovatív módon fejlesztik a termőterületeiket, de látszik is, hogy elkezdtek a talajjal foglalkozni. Eljött ezért a szemléletváltás ideje: a hagyományos termeléshez viszonyítva el kell kezdeni a talajjal tudatosan foglalkozni.

 Vajda Péter szerint ezért lépésről lépésre kell egy átalakítási folyamatot végig vinni, de nem valamiféle recept alapján, hanem a saját gazdaságban kell megvizsgálni azt, hogy a saját talajtípusnak és adottságnak megfelelően melyek azok a tényezők, amelyeken változtatni kell. -Nem a több száz milliós beruházások hozzák meg ezt a változást, hanem a tudatosság. A hazai termőterületek magnézium-, cink- és kénhiányosak. Ezeknek a pótlása egyenként néhány ezer forintos lombtrágyázással megoldható, de a lombon keresztül az egyéb tápanyagoknak a hasznosítását is tudjuk segíteni. Az árat és a hatékonyságot kell összeegyeztetni, nem pedig az óriási kijuttatandó mennyiséget -hangoztatta a szakember.
 
Magyarországon, ha a nagyüzemi gazdálkodást nézzük, kb. 4 és félmillió hektáron gazdálkodnak. Sajnos ennek körülbelül felén már tapasztalható a talaj romlása, kicsit leromlott állapotúnak, savanyúnak mondható, és ez a folyamat világszinten is a negatív irányba mozdult el. Vajda Péter közölte, ennek oka igen egyszerű. Az intenzív növénytermesztésnek köszönhetően nagyon sok növényvédőszer, műtrágya-felhasználás van a területeken, és az állattenyésztés visszaszorulásával a szerves trágya kijuttatása lecsökkent, így nincs meg a természetes visszapótlás. Ezen kell majd dolgozni a jövőben össz globálisan, hogy az intenzív növénytermesztés, – amit fenn kell tartani a népesség növekedése miatt -, ne zsigerelje ki a talajokat.


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció

Ezeket is olvasta már?

Akár önellátók is lehetnénk hagymatermesztésben

2024.05.18

Idén jó előjelekkel indul a vöröshagyma szezonja, hiszen a korai felmelegedés olaszországi körülményeket tudott biztosítani a növénynek. Vetésforgónál a hagyma mellett jól társítható a burgonya és a gyökérzöldségek, hiszen ezeknek a betakarítási folyamataiban – így a gépesítésben – nagyon nagy a hasonlóság. Ezekkel a növényekkel növelni lehet a gazdaságosságot és a piacra jutást. S hogy valóban hazai földben termett hagymát vásároltunk-e, ahhoz egy jó tanáccsal szolgál a szakember: barna színűnek kell lenni a külső páncélnak, mert a holland például sárgásabb. Összességében tehát jó hír, hogy növekedhet a hagyma vetésterülete itthon, ebben a zöldségben igazán van lehetőség, ám csak öntözési lehetőséggel együtt. Akár önellátók is lehetnénk és a magyar földben termett vöröshagyma igen jó minőséget képvisel. A földön, ha van rá lehetőség még a gyomirtás is automatizálható. A világ hagymafogyasztása- és igénye ráadásul folyamatosan nő. ...

Baktériumok és gombák támadják a diófákat

2024.05.18

Eddig szépen fejlődtek a diófák. Azonban a május 12-én körbejárt fiatal fán már valamelyik baktériumának és a gnomónia gombájának a tüneteit is megtaláltam. - hí...

Ettől a gombától pöttyös a kajszi és lyukacsosak a levelek

2024.05.17

A kajszin, a szilván, a cseresznyén és a mandulán is erősödik a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a fertőzése. - írja legújabb növényvédelmi elő...

Nincs más választás aszály ellen: öntözni kell

2024.05.17

Hazánkban az öntözési beruházások az agráriumon belül talán a legkomolyabb fejlesztésnek számítanak, amelyeknek a vége látványos megtérüléssel zárulhat. A termel...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly raj...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.