Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.05
novenyvedoszer.hu

Megkezdődött a selyemfényű puszpángmoly támadása. Itt vannak a legújabb fogási adatok

2024.04.24

A selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) mintegy 10 éve telepedett meg hazánkban, mára már mindenhol megtalálható. Behurcolt kártevő, Európába azonos időben került be, élő konténeres puszpáng növényekkel terjedt el. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózat fogási adatai alapján már 04.16-án megjelentek a faj lepkéi, ami egyre több gondot okoz a díszkertészeknek és a buxus- és puszpáng tulajdonosoknak is. Cikkünkben mutatjuk a legújabb, 04.23-i fogási adatokat.

A selyemfényű puszpángmoly évente 2-3 nemzedéket nevel ki, tehát háromszor rajzik a lepkéje. A kifejlett egyedek szétnyitott szárnyakkal elérik a 4 centimétert, színük fehéres és szárnyukat körben széles barnás szegély övezi.

Kép forrása: wikipédia

Selyemfényű puszpángmoly fogási adatai

Az első lepkenemzedék megkezdte rajzását, a peterakásuk megkezdődött. A 2. lepkenemzedék nyár közepén július vége és augusztus eleje idején szokott tömegesen megjelenni, ennek kártétele augusztusban tetőzik. Szeptember 2. felében még kifejlődnek a 3. nemzedék lepkéi is. Mindez az aktuális nyár időjárásának függvényében történik.

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózat fogási adatai a Magyar Díszkertész szövetség honlapjáról elérhető, az alábbi linkre kattintva:

https://www.diszkerteszek.hu/files/A_BUXUS_20240424.pdf?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR1zmedAXlWat3Bzes0p6u4H1Xxu4aPR97bK23ExyEzgtCrpBETf7LIzyR0_aem_AWKpt9QwGC787ajG25QlczpsONFxm2RXXdfp9VdX9tF31rjwsKRuS1YEWWiAXOXlJii5xW9H0UeFNZN2xLOhuFPR

Kártétele

A lárváik zöld színűek, teljes fejlettségükben a 4 cm-es méretet is meghaladhatják. A fejlett lárvák feketés csíkokkal mintázottak, fejük fekete. A petékből kikelő fiatal lárvák aprók, 4-5 mm nagyságúak csupán, rejtetten élnek, két levelet összeszőnek, abban húzódnak meg. A kis lárvák a levelek egyik oldalát rágják, a levelek bőrszövetét fogyasztják csupán, úgynevezett ablakos rágásképet okoznak - írja a dr. Némethy Zsuzsanna a novenydoktor.hu oldalán.

A növekvő lárvák étvágya, kártétele a nagyságukkal felgyorsul, a 2 cm-nél nagyobb hernyók már karéjozzák a leveleket, a levelek széléből nagy darabokat rágnak ki. A nagy lárvák is összeszőtt levelek között húzódnak meg, amikor nem táplálkoznak.

Kép forrása: pixabay

A kifejlett lárvák az összeszövött levelek védelmében bábozódnak, majd 2-3 hét múlva a bábokból kirepülnek a lepkék. A lepkék fényre érzékenyek, este lámpafényre repülnek, a buxusok közelében működő lámpa fénye sok egyedet odavonz.

A védekezés lehetőségei

Észlelésük esetén, ha gócokban jelent meg, minél előbb el kell távolítani a lárvával fertőzött hajtásokat és megsemmisíteni azokat. Házi kertben ez a védekezési mód általában eredményes, amennyiben folyamatosan történik a „vadászatuk”. Később folyamatosan figyelni kell a bokrokon jelenlétüket, mert őszig szinte folyamatos károsításukkal számolni kell.

Újabb védekezési lehetőségek is elérhetőkké váltak a pete fürkészek mesterséges szaporításával és kereskedelemi forgalomba hozásával.

Ezek az apró méretű parazita fürkészdarazsak csak a lepkék petéit támadják meg, azokba helyezik petéiket, melyekből nem fog kifejlődni az életképes lárva, ami károsítaná a bokrot.

Hátránya a módszernek, hogy a fürkészdarazsak 3-4 hetes élet után elpusztulnak, betelepítésüket 4 hetente meg kell ismételni. Segítségükkel viszont vegyszermentesen kezelhető, kivédhető a lárvák kártétele.

A kártevő elleni kémiai védekezés a fiatal lárvák ellen hatásos elsősorban. Ezért kell figyelemmel kísérni a jelenlétüket, és az 1-2 cm-nél nem nagyobb lárvák ellen permetezni a hatékonyság érdekében. A buxus levelei viaszosak, sima felszínűek, a permetlé cseppek leperegnek róluk, ezért tapadást segítő adalékanyagot kell a permetléhez adagolni. A bokor belsejébe is, annak teljes mélységébe be kell juttatni a permetlevet, ellenkező esetben az ott meghúzódó rovarok fennmaradnak.

 


Kapcsolódó cikkek:


Gyümölcskártevők aktuális rajzási adatai, 2024.04.16-án

Egy kártevő rajzásmegfigyelésének célja, hogy megtaláljuk azt az időpontot, amikor egy adott kártevő ellen a leghatékonyabban tudunk védekezni. Az előrejelzés a hőösszegszámításra és a rajzás megfigyelésére alapul.


Ezeket is olvasta már?

Szedd magad Eper! Itt a 2024-es országos lista

2024.05.04

Május elejétől bő egy hónapon keresztül lehet szedni a szabadföldi epret a Szedd magad! kertekben. A legtöbb helyen bőséges termés várható. Cikkünkben mutatjuk az országos helyszíneket vármegyékre bontva....

Támad a levéltetű. Hogyan védekezzünk ellenük?

2024.05.03

Ki ne ismerné az apró, 1-2 mm-es, törékeny testű, gyakran szárnyakkal rendelkező levéltetveket? A levéltetvek tavasszal, a természet ébredése, a zöld hajtások kifejl...

Palántaültetési szezon: erre figyelmeztet a növényorvos

2024.05.03

A profi termesztőknek egyértelmű a dolog, hogy hova, milyen palántát érdemes ültetni, de vannak a kisebb kerttel rendelkezők, akik szeretnék előtte kikérni a szakember t...

Beérett a fóliás eper: olcsóbb, mint tavaly

2024.05.02

Megjelent a hazai fűtetlen fólia alatt érlelt eper is az üzletekben és a piacokon. Kilóját 2400 forintért kínálják, jellemzően félkilós kiszerelésben árulták péld...

Minden eladott kilogramm mézen veszteség van a termelőknek

2024.05.02

Életünk nélkülözhetetlen részei a beporzók, nélkülük minden harmadik falat étel hiányozna az asztalunkról. Nem csak hazánkban, hanem Európában és világszerte tapa...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.