Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

Őszi árpa, búza és repce aktuális növényvédelme

2024.03.06

Megjelent Dr. Aponyi Lajos legújabb szántóföldi előrejelzése. Írásában kitér az őszi árpa és búza növényvédelmére, az időjárási körülményekkel összefüggő rozsdabetegségekre, a fokozatosan megjelenő rovarkártevőkre, valamint az őszi káposztarepcét súlytó szárormányosok és fénybogarak elleni védekezésre. 

Véget ért a februári tavasz, de a márciusi meteorológiai előrejelzések is hasonló tendenciát mutatnak. A hosszan tartó meleg minden gyümölcstermő növényt rügyfakadásra késztetett, de az áttelelt szántóföldi növények is sokkal fejlettebbek, mint ahogy március elején kellene lenni - olvasható a magyarnovenyorvos.hu oldalon.

Őszi árpa és búza növényvédelme

Az őszi árpa és a búza szinte teljesen bebokrosodott, a fejlettebb árpán már hamarosan kitapinthatók a nóduszok, ami korai szárbaindulást feltételez. A dús, szépen fejlett állományokat belvíz már egyre kevesebb helyen csúfítja, a februári kevés csapadék nem növelte a vízkáros területeket.

Az átlagosnál jóval melegebb időjárás eddig elsősorban a levélfoltosság betegségek lassú, de folyamatos terjedését eredményezte, de a bedúsult állományokban az árpa törperozsda és a sárgarozsda frissen képződött telepei is megfigyelhetőek.

Az ezen rozsdagombákra jellemző rohamos terjedés feltételei már adottak, a kissé hűvösebbre jelzett március azonban tökéletesen megfelel a folyamatos terjedés számára.



A gabonalisztharmat optimális hőmérsékleti igénye ugyan a jelenleginél kissé magasabb, de a túlfejlett árpa és búza a „dunsztos” körülmények között az áttelelt szaporítóanyagból átterjed a fiatalabb levelekre, majd a melegebb körülmények között robbanásszerű járványt idézhet elő.
A gabonán szívogató levéltetű és kabóca fajok számára ideálisak a körülmények a kolónia képzésre, a szűznemzéssel szaporodó kolóniák már most is kihasználják a párás, de nem túl meleg napokat az újabb kolóniák kialakítására.
A már ősszel törpülés vírussal megfertőződött gabonatövek egyre inkább elmaradnak fejlődésben egészséges társaiktól, de a kipusztulás veszélye is reális lehetőség.
Egyéb rovarkártevők közül még csupán a vetésfehérítő bogarakat figyelhetjük meg, de létszámuk most sem veszélyes mértékű, de a hámozgatott levelek száma növekedést mutat a táblaszegélyeken.

Őszi káposztarepce növényvédelme

Az őszi káposztarepce fejlődése is látványos, a szárba indulás felgyorsult.
A már hetek óta jelenlevő szárormányosok ellen a rovarölő szeres beavatkozások első fordulóján már túlvannak a gazdálkodók, de valószínűleg még további védekezésekre kell felkészülni.
Egyre több fénybogarat csapdáznak a sárgatálak és a ragacsos fogólapok. A kiéhezett bogarak minden előbújó bimbót megtámadnak zöldbimbós állapotban. A reális fogási eredményekhez folyamatosan a növények felső emeletén kell tartani a csapdákat. Borús időben a fűhálózással reálisabb fertőzöttségi adatokat kapunk, mint csapdákkal.



A repce az egyik legvonzóbb növény a mézelő méhek és más megporzó rovar számára, tehát kiemelten fontos a méhkímélő növényvédelmi technológiák szigorú betartása, már akkor is ha a repce még nem virágzik, de a táblán és környezetében más virágzó gyomnövény található.

 

Ezeket is olvasta már?

Akár önellátók is lehetnénk hagymatermesztésben

2024.05.18

Idén jó előjelekkel indul a vöröshagyma szezonja, hiszen a korai felmelegedés olaszországi körülményeket tudott biztosítani a növénynek. Vetésforgónál a hagyma mellett jól társítható a burgonya és a gyökérzöldségek, hiszen ezeknek a betakarítási folyamataiban – így a gépesítésben – nagyon nagy a hasonlóság. Ezekkel a növényekkel növelni lehet a gazdaságosságot és a piacra jutást. S hogy valóban hazai földben termett hagymát vásároltunk-e, ahhoz egy jó tanáccsal szolgál a szakember: barna színűnek kell lenni a külső páncélnak, mert a holland például sárgásabb. Összességében tehát jó hír, hogy növekedhet a hagyma vetésterülete itthon, ebben a zöldségben igazán van lehetőség, ám csak öntözési lehetőséggel együtt. Akár önellátók is lehetnénk és a magyar földben termett vöröshagyma igen jó minőséget képvisel. A földön, ha van rá lehetőség még a gyomirtás is automatizálható. A világ hagymafogyasztása- és igénye ráadásul folyamatosan nő. ...

Baktériumok és gombák támadják a diófákat

2024.05.18

Eddig szépen fejlődtek a diófák. Azonban a május 12-én körbejárt fiatal fán már valamelyik baktériumának és a gnomónia gombájának a tüneteit is megtaláltam. - hí...

Ettől a gombától pöttyös a kajszi és lyukacsosak a levelek

2024.05.17

A kajszin, a szilván, a cseresznyén és a mandulán is erősödik a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a fertőzése. - írja legújabb növényvédelmi elő...

Nincs más választás aszály ellen: öntözni kell

2024.05.17

Hazánkban az öntözési beruházások az agráriumon belül talán a legkomolyabb fejlesztésnek számítanak, amelyeknek a vége látványos megtérüléssel zárulhat. A termel...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly raj...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.