Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

Figyeljünk oda az őszi árpára

2024.02.28

Tavasszal fokozottan oda kell figyelni a kalászosokra. Ezen a télen alig voltak fagyok és 10  Celsius fok feletti nappali hőmérsékleteket mérünk. Mindez kedvező hatással van az őszi vetésű növénykultúrák kórokozóira.

Az őszi árpa állományok tavaszi szemlézése kiemelt fontosságú. Ilyenkor a gyorsan képződő új levelek miatt az állományok szép zöldnek látszanak, mégis több kórokozó támadhatja meg ebben az időszakban.

Az árpatáblákon a téli, kora tavaszi időszakban egy rozsdabetegség, az árpa-törperozsda, - vagy levélrozsda kórokozójának tüneteivel találkozhatunk, melyre érdemes időben odafigyelni.
Kedvező körülmények között erős fertőzési hullám alakulhat ki, mely a lombozat pusztulásán keresztül rossz hatással lesz a termés mennyiségére is.

Kórokozókat támogató körülmények

Egyrészt az utóbbi években mind gyakoribb enyhe téli időjárás, amely során egyre ritkábban következnek be azok az erős, egyben tartós lehűléssel, 10 °C alatti hőmérséklettel járó időszakok, amelyek érdemben képesek mérsékelni a sikeresen áttelelő szaporítóképletek mennyiségét.

Az időjárási tényezőkön túl azonban az alkalmazott termesztéstechnológia, különösen a talajművelés is kialakíthat olyan körülményeket, amelyek fokozzák a tavaszi fertőzés veszélyét.

Mivel e kórokozók jelentős részben a fertőzött növényi maradványokon telelnek át, a nagy tömegű, talajfelszínen lévő szármaradvány fokozza a fertőzés veszélyét az érintett táblán, de az azt körülvevő területeken is.

Így a forgatás nélküli talajművelés során amennyit nyerni lehet a talajművelési költségeken, azt általában el is veszítik a termesztők a megnövekedett növényvédelmi költségek miatt.

Védekezési stratégia

Egyes területek, táblák fertőzöttsége között nagy különbségek vannak, így az őszi árpa termesztésével foglalkozó gazdák első számú feladata jelenleg a helyzet tisztázása. Ez csak gondos, tábla szintű felmérés útján lehetséges.

A törperozsdára érzékenyebb fajtákat minden esetben permetezni kell. Korai fertőzés esetén 2-3 nódusztól már lehet védekezni. Későbbi védekezésnél a zászlós levél védelmére legyünk figyelemmel. Erre különböző kombinált gombaölő szerek használhatók. - tanácsolja növényvédelmi szakmérnök kollégánk.

 

 

 

Ezeket is olvasta már?

Akár önellátók is lehetnénk hagymatermesztésben

2024.05.18

Idén jó előjelekkel indul a vöröshagyma szezonja, hiszen a korai felmelegedés olaszországi körülményeket tudott biztosítani a növénynek. Vetésforgónál a hagyma mellett jól társítható a burgonya és a gyökérzöldségek, hiszen ezeknek a betakarítási folyamataiban – így a gépesítésben – nagyon nagy a hasonlóság. Ezekkel a növényekkel növelni lehet a gazdaságosságot és a piacra jutást. S hogy valóban hazai földben termett hagymát vásároltunk-e, ahhoz egy jó tanáccsal szolgál a szakember: barna színűnek kell lenni a külső páncélnak, mert a holland például sárgásabb. Összességében tehát jó hír, hogy növekedhet a hagyma vetésterülete itthon, ebben a zöldségben igazán van lehetőség, ám csak öntözési lehetőséggel együtt. Akár önellátók is lehetnénk és a magyar földben termett vöröshagyma igen jó minőséget képvisel. A földön, ha van rá lehetőség még a gyomirtás is automatizálható. A világ hagymafogyasztása- és igénye ráadásul folyamatosan nő. ...

Baktériumok és gombák támadják a diófákat

2024.05.18

Eddig szépen fejlődtek a diófák. Azonban a május 12-én körbejárt fiatal fán már valamelyik baktériumának és a gnomónia gombájának a tüneteit is megtaláltam. - hí...

Ettől a gombától pöttyös a kajszi és lyukacsosak a levelek

2024.05.17

A kajszin, a szilván, a cseresznyén és a mandulán is erősödik a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a fertőzése. - írja legújabb növényvédelmi elő...

Nincs más választás aszály ellen: öntözni kell

2024.05.17

Hazánkban az öntözési beruházások az agráriumon belül talán a legkomolyabb fejlesztésnek számítanak, amelyeknek a vége látványos megtérüléssel zárulhat. A termel...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly raj...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.