Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

A kitartóknak jó termést hozott a repce

2023.09.27

Idén a repce hektáronkénti termésátlaga eléri a három tonnát, amely megfelel az uniós várakozásoknak. Bár idehaza a termésterülete sokat csökkent az utóbbi egy évtizedben, a termelők ennek ellenére hálás növénynek tartják, amellyel minimális haszonra lehet szert tenni jó termés esetén. Az elhúzódó virágzás mindig jót tesz a repcének: egy régi mondás szerint ahány hétig virágzik, annyi tonnát terem.
 
Magyarországnak csak bizonyos területei alkalmasak repcetermesztésre, ezért vannak olyan helyek, ahol érdemes lenne felhagyni vele. Erre hívják fel a figyelmet a szakemberek. E megállapítás alól természetesen kivételt jelentenek az öntözhető repceföldek. A termesztése ugyanis kizárólag egy bizonyos hektáronkénti átlag fölött, vagyis három tonnánál éri meg, de akkor még nem beszéltünk a felvásárlási árakról, amelyek a többi szántóföldi növényhez hasonlóan továbbra is alacsonyak. A Talentis Agro Zrt. tavaly 1800 hektáron, idén pedig 2000 hektáron vetett repcét, tehát növelte a termőterületét. Az idei átlag 3 tonna fölött van, ami elfogadhatónak nevezhető Zimmermann István igazgatósági tag szerint. Hozzátette: „Ezzel a termésátlaggal együtt sincs jövedelem a repcében az alacsony árak miatt, mert a termesztési költségei magasak. Ennek tudatában is termesztjük, mert nagyon jó elővetemény és  vetésforgóban kiválóan alkalmazható. A korai betakarítás miatt nincs kitéve egy esetleges későbbi aszálynak, jégverésnek, szélviharnak. A mély gyökerei alaposan megdolgozzák a talajt, ezért a repce után érdemes gabonát vetni. A szántóföldiek közül a leginkább növényvédelem- és permetezés igényes növény -foglalta össze Zimmermann István.

 A repce sikere nagyban múlik az augusztusi, vagy a szeptemberi időjáráson, ugyanis egy nagyobb szárazság után nehéz elvetni, azt követően pedig nehezen bújik ki a földből. Az idei év szerencsére nem ilyen, a vetés utáni helyzet jelenleg biztató. Az Európai Unió azonban megnehezítette a deszikkálást, vagyis az állományszárítást azzal, hogy egyre több deszikkáló szert próbál betiltani a termőtalaj védelmére hivatkozva. Ez is nehezíti a gazdálkodás folyamatát.
 
A repce másik jó tulajdonsága, hogy meghálálja a sok csapadékot, ami miatt az ország nyugati felében továbbra is érdemes foglalkozni vele. Erre utalnak a KSH repcével kapcsolatot összegzései is. Zimmermann István ehhez azt teszi hozzá, hogy az előbbiekkel ellentétben nem szereti a nagy meleget, ezért a déli országrészben csak öntözött körülmények között ajánlja a vetését. -Azoknál a cégeinknél értékelődött fel a repce szerepe, amelyek gabonatermesztéssel és vetőmag előállítással foglalkoznak. Az előveteményként alkalmazott repce után nagyobb jövedelmet realizálhatunk például búzából -tette hozzá.
 
Összehasonlítva a többi szántóföldi növénnyel, a repcét azt különbözteti meg, hogy jelentősebb a tápanyag igénye. Azonban a repce a tápanyagok egy részét visszajuttatja a talajba, ezáltal kiváló elővetemény a vetésforgóban.
 
Ezt erősítette meg Szigli Zoltán, a Fejér vármegyei Székesfehérvár határában található Isztiméri Bakony Kft. ügyvezető igazgatója is. A térségben az őszi talaj előkészítés és vetés rendben elkezdődött, csapadékból sem volt hiány, ami a repce vetésének is kedvezett. Mint mondja, kifejezetten repcének való földbe tudták a magot elvetni. -Az alapanyag költségek befolyásolják igazán a jövő júniusi eredményt, mert még nem tudjuk, hogy mennyi a műtrágya ára. Várakozó állásponton vannak a gyártók és a termelők is, bár ilyenkor már az előrelátó gazda beszerezte a jövő évi készletét. A repcében nem csak én, hanem a környéken gazdálkodók is bíznak, ezért előzetesen olyan kiváló szakemberek tanácsát vettük igénybe, akik értenek a repce termesztéséhez és jó szaktanácsadóként segítik a munkánkat. A jelenlegi technológia alkalmazásával – például az öntözéses termesztéssel – van létjogosultsága a repce termésterület növelésének -nyilatkozta Szigli Zoltán.

 Egyre jobb repcehibridek vannak ma már a piacon, amelyek nem csak a magasságot és a termésátlagot befolyásolják, hanem az ellenálló képességüket is. Erős karó kinézetű gyökerével nagyon jó talajmunkát végeznek, ezért nem csak a termésével segítik a gazdálkodókat, hanem a talaj művelésével is, mert ezek a gyökerek olyan nyílásokat nyitnak meg a földben, amellyel a víz a mélyebb részekbe is eljuthat. Ehhez pedig jó vetőmagot kell választani. Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport vezetője szerint az új vetőmagoknak nem csak a betegség ellenálló képessége, hanem a termése és a minősége is magas színvonalú.


 
-A növények számára a tápanyagok nélkülözhetetlenek: különösen igaz ez a repcére. Bármely tápelem hiánya hátráltatja a növekedést, így csökkenti a terméshozamot, és ezáltal a profitot is a termelő számára. Ezért igen fontos, hogy minden tápelem a megfelelő mértékben és kiegyensúlyozott arányban legyen hozzáférhető a repce számára úgy, ahogy a növénynek szüksége van rá – fogalmazott a cégcsoport vezetője.

Mivel a legtöbb talaj hiányt szenved valamelyik tápelemből, a műtrágya jelenti e tápanyagok forrását a növény számára. A műtrágyák alkalmazásával általában a hozam többszörösét lehet elérni ezeken a talajokon.


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció

Ezeket is olvasta már?

Akár önellátók is lehetnénk hagymatermesztésben

2024.05.18

Idén jó előjelekkel indul a vöröshagyma szezonja, hiszen a korai felmelegedés olaszországi körülményeket tudott biztosítani a növénynek. Vetésforgónál a hagyma mellett jól társítható a burgonya és a gyökérzöldségek, hiszen ezeknek a betakarítási folyamataiban – így a gépesítésben – nagyon nagy a hasonlóság. Ezekkel a növényekkel növelni lehet a gazdaságosságot és a piacra jutást. S hogy valóban hazai földben termett hagymát vásároltunk-e, ahhoz egy jó tanáccsal szolgál a szakember: barna színűnek kell lenni a külső páncélnak, mert a holland például sárgásabb. Összességében tehát jó hír, hogy növekedhet a hagyma vetésterülete itthon, ebben a zöldségben igazán van lehetőség, ám csak öntözési lehetőséggel együtt. Akár önellátók is lehetnénk és a magyar földben termett vöröshagyma igen jó minőséget képvisel. A földön, ha van rá lehetőség még a gyomirtás is automatizálható. A világ hagymafogyasztása- és igénye ráadásul folyamatosan nő. ...

Baktériumok és gombák támadják a diófákat

2024.05.18

Eddig szépen fejlődtek a diófák. Azonban a május 12-én körbejárt fiatal fán már valamelyik baktériumának és a gnomónia gombájának a tüneteit is megtaláltam. - hí...

Ettől a gombától pöttyös a kajszi és lyukacsosak a levelek

2024.05.17

A kajszin, a szilván, a cseresznyén és a mandulán is erősödik a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a fertőzése. - írja legújabb növényvédelmi elő...

Nincs más választás aszály ellen: öntözni kell

2024.05.17

Hazánkban az öntözési beruházások az agráriumon belül talán a legkomolyabb fejlesztésnek számítanak, amelyeknek a vége látványos megtérüléssel zárulhat. A termel...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly raj...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.