Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

Magyar kutatók új talajhidrológiai adatbázist fejlesztettek ki

2024.04.19

A Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Talajtani Intézetének (TAKI) kutatói által kifejlesztett HU-SoilHydroGrids 3D talajhidrológiai adatbázis 1.0-ás verziója, jelentős lépés előre az országos léptékű környezeti problémák, mint például az aszály, a belvíz és a vízmegtartás elemzésében és előrejelzésében.

Ez a kutatás új lehetőségeket nyit meg a tudomány számára, és segíthet megérteni, valamint kezelni ezeket a kritikus környezeti kihívásokat. 

Kép forrása: http://ng.24.hu/

​Az adatbázis kidolgozásához a kutatók többek között gépi tanulási algoritmusokat alkalmaztak, és a helyi adatokra építve teremtettek meg új modelleket és becsléseket. A HU-SoilHydroGrids részletes és térbeli információkat nyújt a talajhidrológiai tulajdonságokról, és lehetővé teszi azoknak a pontosabb feltérképezését és elemzését. 

​Az adatbázis jelenleg a gyakorlati alkalmazás fázisában van, és a víztudomány és a vízbiztonság területén való tesztelésekre kerül sor a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium keretein belül. Ez a fejlesztés hozzájárulhat a fenyegető környezeti kihívások megértéséhez és kezeléséhez Magyarországon.

​Az adatbázis újításai közé tartozik a pedotranszfer-függvények gépi tanulási algoritmusokkal való fejlesztése, ami pontosabb modellek létrehozását teszi lehetővé. A modellek kiterjednek a talajhidrológiai tulajdonságokra, és térbeli alkalmazásukhoz a DOSoReMI.hu által készített talajtulajdonság-térképeket használtak. 

​Ezek az adatok 100 méteres felbontásban mutatják be a leggyakrabban használt talajhidrológiai tulajdonságokat, mint például a víztartóképesség és a hidraulikus vezetőképesség. A HU-SoilHydroGrids jelentős előrelépést jelent az eddigi EU-SoilHydroGridshez képest a víztartóképesség-görbe és a hidraulikus vezetőképesség leírásában. 

Forrás: https://atk.hun-ren.hu

Magyarország jelenlegi mezőgazdasági vízgazdálkodási helyzete változatos.

A klímaváltozás hatására az időjárási szélsőségek, mint az aszály és az intenzív esőzések gyakoribbak, amelyek kihívást jelentenek a termelők számára.

A talajvízszint csökkenése néhány régióban problémát okoz a vízellátásban, miközben más területeken a talajvízszint túlzott emelkedése okoz gondot, és belvízproblémák is jelentkeznek. 

​Az öntözési rendszerek fejlesztése és az innovatív vízgazdálkodási módszerek, például a precíziós öntözés és a vízvisszatartó rendszerek alkalmazása segíthet a mezőgazdasági termelés hatékonyságának növelésében és az időjárási kihívások kezelésében. Emellett fontos a fenntartható vízgazdálkodás és az agrár-környezetvédelem szempontjainak figyelembevétele is a jövőbeni tervezés során.

Ezeket is olvasta már?

Online konferenciasorozat indul az ökológiai pályázatok sikerességéhez

2024.05.14

Online konferenciasorozatot indít a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. A három eseményből álló tájékoztatás célja, hogy hozzásegítse a feldolgozóüzemeket, a kertészeteket és az állattartó telepeket az ökológiai gazdálkodáshoz, illetve az ökotermékek feldolgozásához kapcsolt pályázati előnyök hatékony kihasználásához....

Tervezzünk ésszel: baktériumokkal és mésszel! rendezvény

2024.05.13

 A Phylazonit Kft. és a Calmit Hungária Kft. bemutatja: a Tervezzünk ésszel: baktériumokkal és mésszel! rendezvényét. Miért fontos, hogyan és mennyire lehet hatékony ...

JÚNIUSBAN ÚJRA NAK SZÁNTÓFÖLDI NAPOK ÉS AGRÁRGÉPSHOW

2024.05.08

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) közreműködésével – idén is megrendezi az orszá...

Szedd magad Eper! Itt a 2024-es országos lista

2024.05.04

Május elejétől bő egy hónapon keresztül lehet szedni a szabadföldi epret a Szedd magad! kertekben. A legtöbb helyen bőséges termés várható. Cikkünkben mutatjuk az ors...

Beérett a fóliás eper: olcsóbb, mint tavaly

2024.05.02

Megjelent a hazai fűtetlen fólia alatt érlelt eper is az üzletekben és a piacokon. Kilóját 2400 forintért kínálják, jellemzően félkilós kiszerelésben árulták péld...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.