Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

Földügyintézés: ezek a változások léptek életbe

2024.01.03

Több változás is lesz 2024 januárjától a jogszabályi változások miatt a földügyek intézésében, amit a gazdálkodóknak figyelembe kell venniük. Ez derült ki december közepén azon az Agroinform.hu által szervezett online konferencián, melyet mintegy ezer résztvevő hallgatott és nézett meg.
 
Az év eleji változások azt célozzák, hogy az uniós követelményeknek megfelelően könnyebb legyen a gazdák élete mind a termelés, mind az adminisztráció területén – emelte ki Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke, üdvözölve a konferencia résztvevőit.
 
Hozzátette: fontos szempont, hogy továbbra is a helyben lakó gazdák kapjanak segítséget akár a földhasználat, akár a tulajdonszerzésben, ha annak szükségét érzik. Emellett a hatékony, versenyképes gazdálkodáshoz nélkülözhetetlen a jól informáltság mind a hazai, mind pedig az uniós gazdasági környezetben, a jövő ugyanis az adatalapú mezőgazdaságé, amit már most szem előtt kell tartani és figyelembe kell venni.

 Dr. Cseh Tibor András, a Magosz főtitkára ismertette a 2024-től várható változásokat, különös tekintettel a termőföld adásvételére és haszonbérletére. A földforgalmi törvény módosítása értelmében január 1-jétől az adásvételi szerződéseknél a vételárat csak átutalással vagy ügyvédi letétbe helyezéssel lehet teljesíteni. Az elővásárlási sorrend 2024-ben nem változik érdemben – jegyezte meg.
 
Az ökológiai gazdálkodókra vonatkozóan szigorítások lépnek életbe, beleértve a földszerzéstől való eltiltást is azok számára, akik nem tartják be az ökológiai gazdálkodási vállalásaikat. Ez a legfontosabb változás ezen a területen, mert voltak visszaélések.
 
Az öntözési közösségekre vonatkozóan is új szabályok lépnek életbe, például az öntözési közösség területét művelésből nem lehet kivonni, és az öntözéshez kapcsolódó beruházásokra szigorúbb feltételek vonatkoznak majd. Emellett háromszorosára nő a termelésből való kivonás esetén fizetendő földvédelmi járulék mértéke. Az öntözési közösséghez való csatlakozás pedig csak akkor tagadható meg, ha az öntözőberendezés, vagy az öntözőmű műszakilag nem felel meg a többletigénynek.
 
Várszegi Gábor, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdálkodóknak 2024. január 31-ig fel kell tölteniük a papír alapú gazdálkodási naplójukat a Nébih elektronikus rendszerébe. Az eGN (elektronikus Gazdálkodási Napló) alkalmazás fejlesztése folyamatos, és a gazdák részéről érkező visszajelzésekre épül – húzta alá a szakember, és rámutatott: a nagyszámú felhasználóra tekintettel, a rendszer esetleges túlterheltsége miatti kellemetlenségek elkerülése érdekében nyomatékosan azt ajánlja Nébih, hogy a termelők mielőbb kezdjék el feltölteni adataikat az elektronikus rendszerbe. Megjegyezte: a Nébih-nél minden, a növénytermesztéssel kapcsolatos korábbi adatszolgáltatási kötelezettséget – például: a nitrátadatlapot, vagy az elektronikus permetezési napló vezetését – ebbe a rendszerbe kívántak integrálni.
 
Demeter Zoltán, a K&H Bank Agrárüzletágának vezetője jelezte: az általa képviselt pénzintézetnek igen fontos az agrárszektor, amit a számok is mutatnak: a K&H az agrárszektor finanszírozásában 27, míg az agrár- és élelmiszeriparban 22 százalékkal részesedik. Közölte: a kedvezőtlen működési környezet ellenére 2022-ben jelentősen nőtt az agrárszektor hitelállománya. Így az agrárium jelenlegi hitelállománya már meghaladja az ezermilliárd forintot. Ezen belül a jelentős kamatkülönbség miatt ebben az időszakban a gazdálkodók közül többen devizahiteleket vettek igénybe.
 
A K&H Bank Agrárüzletágának vezetője szerint A hitelintézet agrárindex, amely az agrár KKV-k várakozásait tükrözi, 2015 óta a legalacsonyabb szinten, jelenlegi -10 pontos értékkel áll. Demeter Zoltán hangsúlyozta: 2024-re optimista kilátások várhatók a normalizálódó viszonyokkal, ahol az infláció és a hitelezési költségek csökkenni fognak. A szóban forgó időszakra GDP-növekedés várható, ami 3,5 százalékos lehet. Az árfolyamok és energiaárak tekintetében várhatóan csökken a volatilitás – ármozgás -, ami a gazdálkodást kiszámíthatóbbá teszi. (A webinárium előadásai visszanézhetők az Agroinform.hu weboldalán.)

Ezeket is olvasta már?

Változott a földtörvény, kiskapuk záródtak be

2024.05.10

Elfogadta az Országgyűlés az egyes agrártárgyú törvényeket módosító javaslatot, amely a termőföldre vonatkozó szabályokban is változást hoz július 1-jétől. Az új regulák egy része a visszaélések megakadályozását szolgálja. - írja a Világgazdaság, www.vg.hu Több agrártörvénnyel együtt módosította az Országgyűlés a földforgalmi törvényt is. „A változtatások egy részét a joggyakorlat egységesítésének célja motiválta, egy másik része pedig a visszaélések megakadályozását szolgálja” – mondta a Világgazdaságnak Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) főtitkára. A földtörvény új szabályai július 1-jén lépnek hatályba. ...

Fontos tudnivalók az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről

2024.05.07

Az Európai Bizottság előírásai miatt a tavalyi esztendő óta – a többi uniós tagállamhoz hasonlóan – a magyar agrártámogatási rendszerben is kötelező alkalmazni ...

Így bizonyított eddig az Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER)

2024.05.07

Már az idei védekezési szezon első hetében bizonyított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által működtetett Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER). Az április 15-...

Búzatermés: az aszály miatt gyenge hozamokra számítanak a gazdálkodók

2024.04.30

Már biztos, hogy a csapadékhiány miatt az előzetesen reméltnél kevesebb gabonát takaríthatnak be a gazdálkodók. Sokan most legalább a búzatermés minőségét próbálj...

Óriási drágaság volt a növényvédőszer-piacon múlt évben

2024.04.29

Tavaly a peszticidek piacán változások történtek az árakban, mennyiségekben és az értékesítési struktúrában is, amelyeket részletesen elemezni kell a piaci szereplő...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.