Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.18

Magyar kutatók új talajhidrológiai adatbázist fejlesztettek ki

2024.04.19

A Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Talajtani Intézetének (TAKI) kutatói által kifejlesztett HU-SoilHydroGrids 3D talajhidrológiai adatbázis 1.0-ás verziója, jelentős lépés előre az országos léptékű környezeti problémák, mint például az aszály, a belvíz és a vízmegtartás elemzésében és előrejelzésében.

Ez a kutatás új lehetőségeket nyit meg a tudomány számára, és segíthet megérteni, valamint kezelni ezeket a kritikus környezeti kihívásokat. 

Kép forrása: http://ng.24.hu/

​Az adatbázis kidolgozásához a kutatók többek között gépi tanulási algoritmusokat alkalmaztak, és a helyi adatokra építve teremtettek meg új modelleket és becsléseket. A HU-SoilHydroGrids részletes és térbeli információkat nyújt a talajhidrológiai tulajdonságokról, és lehetővé teszi azoknak a pontosabb feltérképezését és elemzését. 

​Az adatbázis jelenleg a gyakorlati alkalmazás fázisában van, és a víztudomány és a vízbiztonság területén való tesztelésekre kerül sor a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium keretein belül. Ez a fejlesztés hozzájárulhat a fenyegető környezeti kihívások megértéséhez és kezeléséhez Magyarországon.

​Az adatbázis újításai közé tartozik a pedotranszfer-függvények gépi tanulási algoritmusokkal való fejlesztése, ami pontosabb modellek létrehozását teszi lehetővé. A modellek kiterjednek a talajhidrológiai tulajdonságokra, és térbeli alkalmazásukhoz a DOSoReMI.hu által készített talajtulajdonság-térképeket használtak. 

​Ezek az adatok 100 méteres felbontásban mutatják be a leggyakrabban használt talajhidrológiai tulajdonságokat, mint például a víztartóképesség és a hidraulikus vezetőképesség. A HU-SoilHydroGrids jelentős előrelépést jelent az eddigi EU-SoilHydroGridshez képest a víztartóképesség-görbe és a hidraulikus vezetőképesség leírásában. 

Forrás: https://atk.hun-ren.hu

Magyarország jelenlegi mezőgazdasági vízgazdálkodási helyzete változatos.

A klímaváltozás hatására az időjárási szélsőségek, mint az aszály és az intenzív esőzések gyakoribbak, amelyek kihívást jelentenek a termelők számára.

A talajvízszint csökkenése néhány régióban problémát okoz a vízellátásban, miközben más területeken a talajvízszint túlzott emelkedése okoz gondot, és belvízproblémák is jelentkeznek. 

​Az öntözési rendszerek fejlesztése és az innovatív vízgazdálkodási módszerek, például a precíziós öntözés és a vízvisszatartó rendszerek alkalmazása segíthet a mezőgazdasági termelés hatékonyságának növelésében és az időjárási kihívások kezelésében. Emellett fontos a fenntartható vízgazdálkodás és az agrár-környezetvédelem szempontjainak figyelembevétele is a jövőbeni tervezés során.

Ezeket is olvasta már?

Változott a földtörvény, kiskapuk záródtak be

2024.05.10

Elfogadta az Országgyűlés az egyes agrártárgyú törvényeket módosító javaslatot, amely a termőföldre vonatkozó szabályokban is változást hoz július 1-jétől. Az új regulák egy része a visszaélések megakadályozását szolgálja. - írja a Világgazdaság, www.vg.hu Több agrártörvénnyel együtt módosította az Országgyűlés a földforgalmi törvényt is. „A változtatások egy részét a joggyakorlat egységesítésének célja motiválta, egy másik része pedig a visszaélések megakadályozását szolgálja” – mondta a Világgazdaságnak Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) főtitkára. A földtörvény új szabályai július 1-jén lépnek hatályba. ...

Fontos tudnivalók az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről

2024.05.07

Az Európai Bizottság előírásai miatt a tavalyi esztendő óta – a többi uniós tagállamhoz hasonlóan – a magyar agrártámogatási rendszerben is kötelező alkalmazni ...

Így bizonyított eddig az Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER)

2024.05.07

Már az idei védekezési szezon első hetében bizonyított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által működtetett Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER). Az április 15-...

Búzatermés: az aszály miatt gyenge hozamokra számítanak a gazdálkodók

2024.04.30

Már biztos, hogy a csapadékhiány miatt az előzetesen reméltnél kevesebb gabonát takaríthatnak be a gazdálkodók. Sokan most legalább a búzatermés minőségét próbálj...

Óriási drágaság volt a növényvédőszer-piacon múlt évben

2024.04.29

Tavaly a peszticidek piacán változások történtek az árakban, mennyiségekben és az értékesítési struktúrában is, amelyeket részletesen elemezni kell a piaci szereplő...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.